3 rady, które pomogą Ci wrócić do treningów pływackich po wakacyjnej przerwie

18 września 2018
3 rady, które pomogą Ci wrócić do treningów pływackich po wakacyjnej przerwie

Pewna znana włoska piosenka z lat 80. mówi, że „lato się kończy i minął kolejny rok…”, jednak dla pływaków rzecz ma się zupełnie inaczej – koniec lata oznacza początek kolejnego sportowego sezonu. W końcu wrzesień to miesiąc, w którym wznawia się trenowanie!

Przerwa w treningu jest ważna!

Teorie, zgodnie z którymi powinieneś trenować przez okrągły rok, należy włożyć między bajki. Letnia przerwa jest dla pływaka niezwykle ważna, i to z kilku powodów. Przede wszystkim, wakacje pozwolą Twojemu ciału w pełni się zregenerować i odzyskać siły. Na urlopie od treningów zyska też Twoja psychika: odświeżysz myśli, naładujesz baterie i zyskasz dodatkowy zastrzyk motywacji!

Zasady wznawiania treningów

Oczywiście, wznawiając systematyczne treningi, musisz pamiętać o kilku zasadach, zwłaszcza tych dotyczących ilości i intensywności ćwiczeń. Dobry plan pomoże Ci jednak uniknąć ewentualnych urazów.

1. Stopniuj intensywność treningów

Powrót do trenowania podziel na dwa etapy. W pierwszym etapie pozwól swojemu ciału stopniowo zaadaptować się do rosnącego obciążenia. Zaczynaj od krótkich sesji bez martwienia się o jakość i długość treningu. To pozwoli Ci rozwinąć znakomitą bazę fizyczną i przygotować się na kolejne tygodnie.

Po dwóch tygodniach przejdź do kolejnego etapu, w ramach którego będziesz zwiększać długość i intensywność treningów. Twój metabolizm będzie pracował coraz sprawniej, a Ty skupisz się na pracy nad wydolnością tlenową. Pamiętaj, by pracować stopniowo i systematycznie. Pod koniec fazy drugiej, która powinna trwać ok. 3 tygodni, możesz zacząć wdrażać trening jakościowy.

2. Pamiętaj o regeneracji

Twoje mięśnie i kości potrzebują odpowiedniej dawki regeneracji, by przyzwyczaić się do powrotu do regularnego trenowania. Odpowiednie zarządzanie czasem na odpoczynek jest szalenie ważne i należy je dostosować do rodzaju uprawianego sportu – inne będzie ono w przypadku pływaków, inne u osób uprawiających triathlon, gdyż bieganie i związane z nim obciążenie dla włókien i tkanek wymaga dłuższego okresu regeneracji.

3. Słuchaj swojego ciała

Słuchanie własnego organizmu, zwłaszcza na początku sezonu treningowego, jest szalenie ważne. Jeśli odczuwasz zmęczenie po kilku pierwszych sesjach – odpocznij. Podczas niektórych okresów w sezonie regeneracja jest bardziej efektywna niż trening. Wypoczynek pozwoli Ci też uniknąć kontuzji i przetrenowania. Jeśli czujesz, że Twoje ciało na obciążenie reaguje prawidłowo, nie bój się tego, by stopniowo i systematycznie zwiększać długość sesji treningowych.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się