5 zalet pływania

07 września 2023
5 zalet pływania

Pływanie jest świetną formą aktywności, odpowiednią dla ludzi w każdym wieku czy formie. Stosunkowo niedrogie możliwości korzystania z basenów i lekcji pływania sprawiają, że to łatwo dostępny sport. Dodatkowo, można rozpocząć z nim swoją przygodę niezależnie od stopnia zaawansowania. Regularne korzystanie z basenu wpływa także korzystnie podczas rehabilitacji oraz jest odpowiednią formą ruchu dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Korzyści wynikające z pływania wpływają zarówno na nasze ciało jak i umysł. To świetna aktywność, aby zredukować nadmiar stresu, czy poczuć się lepiej po intensywnym dniu w pracy. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto zacząć pływać, to przedstawiamy Ci 5 głównych korzyści regularnej aktywności na basenie.

Spis treści:

  • Pływanie wpływa na zdrowie fizyczne
  • Wpływ pływania na zdrowie psychiczne
Poznaj zalety pływania dla swojego ciała i umysłu

Wpływ pływania na zdrowie fizyczne

Pływanie jest to sport, który wpływa bardzo korzystnie na stan naszego zdrowia fizycznego. Podczas wizyty na basenie pracuje wiele mięśni w obszarze całego ciała. Jest to bardzo dobry trening ogólnorozwojowy, którego największą korzyścią jest minimalne obciążenie stawów. Sprawia to, że pływanie jest sportem uniwersalnym, dla każdego bez względu na wiek oraz ilość tkanki tłuszczowej. W zależności od kondycji i ogólnego stanu zdrowia możemy wybrać styl pływacki idealnie do nas dopasowany. Pływając rekreacyjnie w tempie, które pozwala na swobodne oddychanie, będziemy wykonywać trening aerobowy (tlenowy). 

Poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego

Pływanie jest doskonałym ćwiczeniem aerobowym, które wzmacnia serce i poprawia krążenie krwi. Regularne pływanie może obniżać ryzyko chorób serca, nadciśnienia tętniczego i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Będzie on dobrym rozwiązaniem dla osób chcących zrzucić kilka „nadprogramowych” kilogramów oraz poprawić wydolność tlenową bez ogromnej zadyszki. Zwłaszcza dla osób chcących wrócić do formy po dłuższej przerwie lub kontuzji będzie to najlepszy wybór, ze względu na wcześniej wspomniane mniejsze zaangażowanie stawów. 

Wybieramy okulary do pływania - na co zwrócić uwagę?
Czytaj dalej →

Wzmocnienie mięśni

Pływanie angażuje wiele grup mięśniowych, w tym mięśnie ramion, nóg, pleców i brzucha. To doskonały sposób na rozwijanie siły i wytrzymałości mięśniowej. Dla osób, które basen kojarzą tylko z pływaniem, a chciałyby spróbować czegoś innego występuje wiele różnego rodzaju aktywności: od zajęć z trenerem personalnym po aquafitness, aquaaerobic czy aquazumbę. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Częste treningi pływackie wzmocnią również nasze płuca, uregulują oddech i będą doskonałą podwaliną do trenowania innych dyscyplin sportowych lub przyjemną odskocznią i urozmaiceniem codziennej treningowej rutyny.

Poprawa koordynacji i odciążenie kręgosłupa

Pływanie wymaga ruchów koordynacyjnych całego ciała, co może poprawić elastyczność i koordynację. Jest to szczególnie korzystne dla osób starszych, które mogą doświadczać utraty elastyczności i równowagi.  

Poprawne pływanie różnymi stylami będzie także zbawieniem dla przeciążonego kręgosłupa. Praca ponad czterdziestu mięśni ustabilizuje nasze ciało, a wzmocnione mięśnie przyczynią się do naszej sylwetki. Pływanie zwiększy komfort naszego życia oraz je wydłuży. Każda aktywność fizyczna, a zwłaszcza pływanie w połączeniu z dbaniem o ilość spożywanych kalorii, pozwoli łatwiej osiągnąć ujemny bilans kaloryczny, który spowoduje nic innego jak proces odchudzania.

Pływanie wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ale również na naszą psychikę

Wpływ pływania na zdrowie psychiczne

Obecność w wodzie działa na nasze ciało odprężająco, relaksuje nas i odciąża nie tylko fizycznie ale i psychicznie. Regularne wizyty na basenie bezpośrednio wpłyną na redukcję naszego stresu. Podczas skupiania się na technice, koordynacji i pozycji naszego ciała na wodzie, nasz umysł nie będzie miał zasobów do przetwarzania negatywnych myśli.

Redukcja stresu i napięcia

Pływanie jest doskonałą formą relaksu. Kontakt z wodą, rytmiczne ruchy i głębokie oddychanie pomagają zmniejszyć poziom stresu i napięcia, co przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia psychicznego. Skupiając swą uwagę na ruchach całego ciała wytworzymy większą ilość połączeń neuronowych, co będzie czymś w rodzaju „treningu dla mózgu”. Takie wzmocnienie będzie miało bezpośredni wpływ na zapobieganie lub zwolnienie procesu starzenia się tego organu oraz zwiększenie zdolności poznawczych. Warto też wspomnieć że pływając poprawimy też naszą pamięć. Podczas aktywności fizycznej wzrasta również produkcja endorfin oraz podwyższa się poziom serotoniny, które powodują u nas poczucie szczęścia, obniżają stres i w efekcie wywołują u nas dobre samopoczucie. 

Co spakować na trening na basenie? 10 najważniejszych rzeczy.
Czytaj dalej →

Zmniejszenie objawów depresji i lęku

Badania wykazują, że regularna aktywność fizyczna, w tym pływanie, może pomóc w zmniejszeniu objawów depresji i lęku. Ćwiczenia te stymulują układ nerwowy, co może przynosić ulgę w przypadku zaburzeń psychicznych. Ponadto regularne wizyty na basenie wzmocnią naszą motywację ze względu na „wyrzut” dopaminy. Wszystkie wymienione wyżej korzyści bezpośrednio wpłyną na nasz nastrój, przebodźcowanie oraz „oczyszczenie głowy” z nadmiaru myśli i emocji, czyli będą zmniejszały ryzyko depresji oraz zaburzeń lękowych i uczucia zaniepokojenia. Poprawa techniki pływania oraz wyglądu naszego ciała wpłynie pozytywnie na poczucie własnej wartości i pewności siebie.

Pływanie jest sportem, który można zacząć uprawiać w każdym wieku. Obecność w wodzie będzie miała zbawienny wpływ zarówno dla naszego ciała, jak i umysłu. Pomoże nam się zrelaksować i odprężyć, jednocześnie kształtując naszą sylwetkę poprzez spalanie dużych ilości kalorii i rehabilitacyjnego wpływu na nasze mięśnie i postawę kręgosłupa przy minimalnym obciążeniu stawów. Jest to bardzo zdrowa aktywność fizyczna, która przyniesie nam wiele dobrego i będziemy mogli ją uprawiać długo bez narażania się na kontuzje. Warto również pamiętać, żeby przed pływaniem wykonać rozgrzewkę, a wchodząc do nieznanego nam zbiornika wodnego, dobrze go sprawdzić.

 

Filip Latos

Pasjonat szeroko pojętego sportu. Od sztuk walki, przez kolarstwo, pływanie aż po trekking. Ciężko usiedzieć mi w miejscu i najchętniej spróbowałbym każdej aktywności jaka istnieje chyba że jest niedziela rano i było UFC w Las Vegas :D

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się