Fitball: trening z piłką fitness

Fitball czyli trening z dużą, gumową piłką fitness, zwaną też piłką szwajcarską, pozwoli Ci popracować nad całym ciałem. Wzmocnisz mięśnie gorsetu (core), czyli mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a ćwicząc regularnie poprawisz stabilizację i koordynację.

Fitball – dla kogo?

Piłka gimnastyczna (szwajcarska) wygląda niewinnie. Ot zwykła piłka, która w domu zajmuje dużo miejsca i kojarzy nam się z nowoczesnymi biurami zachodnich koncernów, które chcąc dbać o zdrowe kręgosłupy swoich pracowników używają piłek zamiast krzeseł biurowych. W sumie jakby się zastanowić to bardzo wielu z nas ma taką piłkę w domu. Gdy przychodzi wiosna w marketach rozpoczynają się kolekcje sportowe i piłek tam od zatrzęsienia. Zazwyczaj cena tak kusi, że ląduje w koszyku zakupowym, a potem w szafie nigdy nienapompowana i zapomniana.

To fantastyczny i tani sprzęt sportowy, z którego powinni korzystać sportowcy wyczynowi i amatorzy, kobiety i mężczyźni, dzieci i dorośli, najlepiej codziennie.  Jeśli masz dziecko pozwalaj mu wykorzystywać ją do zabawy. Gramolnie się na owej piłce, próba wspinania się na nią znacznie poprawi jego motorykę. 

Na końcu dzisiejszego filmu macie jedno dodatkowe zadanie… dokładnie wgramolenie się na piłkę, spróbujcie to zrobić. Wygląda banalnie, ale…. powodzenia!

Jak dobrać rozmiar piłki szwajcarskiej?

Jeśli nie masz piłki w domu, a ja właśnie zachęciłam Cię do kupna, to zwróć uwagę na jej rozmiar. Dość szybko przekonasz się, że różnią się od siebie.

Rozmiar wybieramy w zależności od wzrostu:

  • 45 cm – dla osoby niższej niż 154 cm,
  • 55 cm – dla osoby o wzroście: 155 – 172 cm,
  • 65 cm – dla osoby o wzroście: – 173 – 189 cm,
  • 75 cm – dla osób wyższych niż 190 cm.

Piłka gimnastyczna może być gładka lub z wypustkami. Wypustki mają na celu pobudzanie krążenia, ale też przywierają do podłoża przez co łatwiej utrzymać równowagę i trening jest mniej wymagający.

Fitball: trening wzmacniający z piłką fitness

Na dzisiejszym filmie przygotowałam dla Was kilka ćwiczeń. Pamiętajcie, że bez względu na to jaki wykonujecie trening, powinna poprzedzać go rozgrzewka, a po nim rozciąganie. Na wstępie podrzucam Wam kilka ćwiczeń rozgrzewkowych, końcówkę poświęciłam na rozciąganie.

Dzisiejsze ćwiczenia wyglądają bardzo niewinnie, ale uwierzcie mi, poczujecie!

Znaczenie ma też to jak mocno napompujemy piłkę. Gdy jest w niej więcej powietrza jest nam łatwiej. Gdy powietrza jest mniej trening nabiera zupełnie innego wymiaru!

Może Was to zaskoczy, ale piłka gimnastyczna to dobry trening mięśni twarzy. Gwarantuje nieustanny uśmiech 🙂 A przy okazji świetną zabawę, szczególnie przy pierwszych treningach, gdy okiełznać ten kawałek gumy to niezły wyczyn.

Pamiętajcie: Większość z proponowanych ćwiczeń opiera się na planku, dlatego zadbajcie o utrzymanie prawidłowej pozycji, szczególnie w dolnym odcinku kręgosłupa. W każdym z nich brzuch powinien być aktywny.

Dajcie znać jak wam poszło!

Ilona Brusiło i Aleksandra Sulej-Dąbrowska

Ola i Ilona: specjalistki od motywowania, wspierania i zarażania dobra energią. Ola – dietetyk i miłośniczka biegania. Ilona – instruktorka kulturystyki, lekkoatletyki, trenerka TRX, Blackroll oraz instruktorka plenerowych aktywności, która bez dnia na siłowni czy sali nie wyobraża sobie życia. Dziewczyny od lat prowadzą projekt Mamy Ruszamy, adresowany do kobiet planujących powiększenie rodziny, w ciąży oraz młodych mam. Jego celem jest zmotywowanie kobiet do aktywności fizycznej i zmiany nawyków żywieniowych na lepsze.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się