Historia pole dance: od nocnych klubów po dyscyplinę sportową

Pole dance, czyli taniec na rurze, już od kilku dekad zyskuje sobie coraz większa popularność, zarówno jako oficjalna dyscyplina sportu, jak i ogólnorozwojowy program ćwiczeń, obecny w grafikach zajęć klubów fitness i szkół tańca na wszystkich kontynentach. Dyscyplina wydaje się na wskroś współczesna – niewielu z nas jednak wie, że korzenie pole dance sięgają nawet 800 lat wstecz!

Chińskie pale – tradycja taneczna Dalekiego Wschodu

Pokazy taneczno-akrobatyczne na drewnianych słupach stanowią część średniowiecznych tradycji azjatyckich. Tradycja rozwinęła się niezależnie od siebie w Indiach i Chinach. W Państwie Środka praktykowali ją tylko mężczyźni: tancerze prezentowali wspięcia, ślizgi i inne ewolucje na dwóch równoległych palach, powleczonych gumowym materiałem. Gładkie tworzywo miało chronić skórę przed tarciem, ale wobec tempa i poziomu trudności układów często okazywało się to niewystarczające.

Tancerze szczycili się bliznami na ramionach, wywołanych poparzeniami i otarciami od słupów. Rozległe blizny świadczyły o niezwykłej sile i gibkości, a noszący je zawodnicy cieszyli się wyjątkowym respektem w środowisku. Chińska dyscyplina przywodzi na myśl raczej współczesną sztukę cyrkową, niż pole dance, choć wiele figur – np. flaga – mieszczą się także w kanonie tańca na rurze.

Foto: Matsekula

Mallakhamb, czyli hinduski taniec na palach

Także w Indiach na słupach tańczyli wyłącznie mężczyźni. Sztuka pod nazwą Mallakhamb zarezerwowana była dla atletów, którzy prezentowali w ten sposób swoją sprawność i wspaniałą sylwetkę – oczywiście, przed kobietami, ale i przed sobą nawzajem. Taniec na palu pełnił także funkcję treningu wspomagającego inne fizyczne umiejętności: Mallakhamb budował siłę i zwinność, dlatego tancerze znacznie lepiej radzili sobie w jeździe konnej, walce wręcz i z bronią. Pokazy Mallakhamb można zobaczyć do dziś w 14 stanach Indii. Choreografia ma nieco więcej wspólnego ze współczesnym pole dance, niż tradycja chińska, choć w XX wieku dyscyplina poszła w zupełnie innym kierunku.

Foto: Eremius

Rytuały taneczne Starego Kontynentu

W średniowiecznej Europie tańczono nie na drewnianych palach, a wokół nich. Tradycja miała charakter rytualny i stanowiła część obchodów powitania wiosny – w Polsce zwanych „świętem majowego słupa”, natomiast w krajach anglosaskich „Maypole”. Ludność tańczyła wówczas wokół drewnianego słupa, przybranego wstążkami i kwiatami. Obyczaj miał na celu afirmację życia, płodności i budzącej się do życia przyrody.

Od sztuki do rozrywki

Żadna z wymienionych tradycji nie miała związku z erotyzmem; taniec na rurze wyewoluował w tę stronę dopiero w XX wieku. Wszystko zaczęło się w Ameryce Północnej podczas wielkiego kryzysu przełomu lat 20. i 30. W USA zaroiło się wówczas od niewielkich, obwoźnych trup rozrywkowych. Artyści występowali w namiotach rozpiętych na stelażach z centralnie położonym słupem, wokół którego zmysłowo poruszały się tancerki. Przedstawienia te nosiły wdzięczną nazwę „Hoochie Coochie”, a rura szybko przyjęła miano „dance pole”.

W latach 50. rura pojawiła się także na pokazach burleski: artystki w seksownych strojach prezentowały wówczas układy portretujące w krzywym zwierciadle teatr, operę i inne klasyczne sztuki. Tancerki zrzuciły stroje na dobre w latach 80., gdy pole dance przeniosło się do nocnych klubów, a taniec połączono ze striptizem.

Foto: Matsekula

Pole dance jako dyscyplina sportu

Kolejna dekada przyniosła ze sobą odkrycie sportowego potencjału pole dance. Dyscyplina powoli, ale sukcesywnie pozbywała się łatki wulgarnej rozrywki niskich lotów. Wielka w tym zasługa Fawnii Dietrich: Amerykanka organizowała pierwsze lekcje pole dance w ramach zajęć fitness i nagrywała filmy instruktażowe na kasetach VHS. Sportowy taniec na rurze błyskawicznie zdobył sobie popularność wśród fanek aktywnego stylu życia. Nic dziwnego, bo kobiety czerpią z niego wiele korzyści dla ciała i ducha.

Jakie zalety niesie ze sobą pole dance?

Taniec na rurze jest wymagającym, ale i bardzo efektownym sportem. Podczas ćwiczeń pracują oczywiście mięśnie ramion i barków, ale i „core” – mięśnie rdzeniowe, odpowiadające za prawidłową postawę i ogólną wytrzymałość organizmu. Regularne treningi pięknie modelują sylwetkę, uelastyczniają stawy i rozciągają całe ciało; tancerki szybko nabierają zwinności i elegancji ruchów, a cechy te przenoszą się mimowolnie na każdą codzienną czynność.

Ogromną rolę grają tu także walory psychiczne. Taniec na rurze nie należy do łatwych: skomplikowane ewolucje, wykonywane na jednej ręce lub głową w dół, wymagają sporej dozy odwagi. Trening wiąże się więc z przekraczaniem prywatnych, z pozoru nieosiągalnych granic, a każda pokonana bariera jest źródłem wielkiej satysfakcji. Pole dance prezentuje więc siłę połączoną z pięknem, czyli kobiecość w najpełniejszym wydaniu. Kobiety nabywają w ten sposób pewności siebie i samoakceptacji, a świetne samopoczucie nie mija po wyjściu z sali gimnastycznej.

Foto: Matsekula

Pole dance obecnie

Sportowy taniec na rurze cieszy się dziś wielkim zainteresowaniem, zarówno wśród amatorek, jak i profesjonalnych sportowców obojga płci. Pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata, zorganizowane pod egidą Międzynarodowej Federacji Pole Dance, odbyły się w 2012 roku. Po pięciu latach taniec na rurze stał się oficjalną dyscypliną sportu, wpisaną na listę Zgromadzenia Generalnego Międzynarodowych Federacji Sportowych. Sportowcy i działacze starają się także o włączenie pole dance do programu letnich Igrzysk Olimpijskich.

Taniec stał się też pasją tysięcy kobiet na całym świecie: w gronie tym znajdują się gwiazdy z pierwszych stron gazet, wśród nich Madonna, Kate Hudson czy Jessica Alba. Pole dance jest więc dyscypliną uniwersalną, dostępną dla wszystkich kobiet dążących do poprawy kondycji fizycznej i wewnętrznej siły – a siła ta drzemie przecież w każdej z pań!

Aktywna Redakcja

Aktywna Redakcja

W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny.
Copyright © 2019 Profil Aktywny. All rights reserved. Portal sponsorowany przez Grupę Kapitałową Martes Sport.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.