Styl motylkowy – trening dla początkujących

Styl motylkowy – trening dla początkujących

Delfin to styl pływacki, który najmocniej ewoluował na przestrzeni ostatnich 10 lat. Jest również uznawany za najtrudniejszy technicznie, zwłaszcza dla amatorów. Powód? Konieczność pracy całym ciałem i odpowiedniego skoordynowania ruchów. Dla tych, którzy mają ochotę zacząć przygodę właśnie z tym stylem, przygotowaliśmy kilka rad i propozycji ćwiczeń.

Styl motylkowy – podstawy

Delfin ma dwie fazy: 1. ramiona podciągane są do góry po uprzednim odepchnięciu i wykonują ruch kolisty; 2. ramiona zostają opuszczone, a następnie zagarniają wodę (co daje efekt odrzutu i unosi przód ciała do góry). Ruch musi być symetryczny, oddychanie powinno odbywać się przodem (ruch głowy do przodu powinien być możliwie najmniejszy, nie podnosimy jej, by zaczerpnąć oddechu), a dwa cykle pracy nóg przypadają na jeden cykl pracy rąk.

Styl motylkowy – przykładowy trening

Dobrą radą dla osób, która uczą się motylka, jest połączenie symetrycznej pracy ramion typowej dla stylu motylkowego z pracą nóg typową dla stylu klasycznego. To rozwiązanie jest mniej męczące, ale również wymaga znakomitej koordynacji.

Przykład treningu

1. Szybka rozgrzewka: 300 m

2. Seria: 200 m, podczas których przeplatasz 25 m stylem grzbietowym z 25 m stylem klasycznym

2×25 z jednym ramieniem ułożonym wzdłuż ciała i drugim wyciągniętym wzdłuż głowy, nogi pracują jak w stylu motylkowym, oddychanie jest zsynchronizowane z pracą rąk

12×50 (1x 25 stylem motylkowym + 25 stylem dowolnym i 1x tylko stylem dowolnym)

4. Uspokojenie ciała: 100 m spokojnym tempem

Jak widać sesja jest podzielona następująco: rozgrzewka (300), mocne pływanie (200), praca nad techniką, czyli część zasadnicza (12 550), uspokojenie i rozluźnienie mięśni (100). Nie zapominaj równieżn jak ważne jest to, by rozciągnąć się przed treningiem, w szczególności jeśli czeka na Ciebie solidna praca mięśni.

Powodzenia!

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się