Najciekawsze biegi górskie w Polsce

Najciekawsze biegi górskie w Polsce

Na swoim koncie masz już dychy, półmaratony i maratony, ale nadal czujesz niedosyt? Być może najwyższy czas ruszyć w góry i zasmakować ultra? Zwłaszcza że miłośnicy biegów górskich w Polsce mają coraz większy wybór: z roku na rok rośnie liczba imprez sportowych, a swoich sił można próbować w biegach anglosaskich, alpejskich czy skyrunningu. Gdzie warto się zjawić? Nasza redakcja przygotowała subiektywną listę najlepszych biegów górskich w Polsce!

1. Bieg 7 Dolin

Jeden z najbardziej wymagających biegów górskich w kraju, będący jednocześnie etapem eliminacyjnym do Ultra Trail du Mont Blanc – ukończenie zawodów jest nagradzane aż 5 punktami. Aby je uzyskać, należy pokonać stukilometrowy dystans w czasie nieprzekraczającym 17 godzin.

Trasa biegu jest certyfikowana przez ITRA. Trudna, z licznymi podbiegami i zbiegami, ale równocześnie bardzo malownicza, bo wyznaczona w Beskidzie Sądeckim.

Co jeszcze warto wiedzieć o biegu? W jego pierwszej edycji wystartowała garstka biegaczy, bo 63. Na metę dotarło wówczas 47 osób. Rok 2017 miał najwyższą frekwencję z dotychczasowych: bieg ukończyły 542 osoby (740 osób wystartowało). Bieg 7 Dolin jest jednym z najbardziej atrakcyjnych biegów pod względem wysokości nagród, i to nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W 2017 roku nagrody dla rekordzistów trasy wyniosły aż 40 000 zł!
Bieg 7 Dolin jest częścią Festiwalu Biegowego, w którym znajdziemy ponad 30 biegów najróżniejszej długości – od kilkuset metrów do 100 kilometrów – łącznie przekraczających 300 km. Poza biegami indywidualnymi organizowane są sztafety, biegi rodzinne i nocne, biegi nordic walking oraz przebierane.

  • Data: 07- 09.09.2018
  • Długość trasy: Bieg 7 Dolin (100 km, 64 km, 34 km), Runek Run (22 km), Koral Maraton (42,195 km), Konspol Półmaraton (21,097 km), Bieg na 15 km, Życiowa Dziesiątka (10 km)
  • Liczba uczestników: brak ograniczeń (dla roku 2017: ponad 8 000 osób)
  • Zapisy: do godziny przed rozpoczęciem biegu na www.festiwalbiegow.pl

2. Bieg Rzeźnika

Ból na tym biegu jest praktycznie gwarantowany. Skąd zatem jego popularność? Bieg Rzeźnika jest towarzyskim rajdem (w biegu mogą brać udział wyłącznie drużyny dwuosobowe!) dla miłośników biegania i Bieszczadów. Trasa o długości 80 km wiedzie bieszczadzkim czerwonym szlakiem z Komańczy do Cisnej, m.in. przez Przełęcz Żebrak (816 m n.p.m.), Wołosań (1071 m n.p.m.), Jasło (1153 m n.p.m.), Okrąglik (1101 m n.p.m.), Fereczatę (1102 m n.p.m.). Jak zatem nie skusić się na taką oryginalną formułę, taką trasę i takie widoki? 😉
Bieg Rzeźnika rozpoczyna się o godzinie 3 nad ranem, a limitem jest zachód słońca. Uczestnicy są dowożeni na start specjalnymi autobusami. Na pokonanie trasy mają 16 godzin. Zarówno na starcie jak i mecie biegaczom towarzyszy muzyka w wykonaniu zespołu Wiewiórka na Drzewie.

Bieg ultra z partnerem to z całą pewnością wyjątkowe doświadczenie. Konieczność dotarcia na metę w duecie i niemożność rozdzielania się na odległość większą niż 100 metrów jest nie tylko zadaniem trudniejszym do wykonania niż bieg w pojedynkę, ale – co niezwykle cenne – uczy gry zespołowej, współpracy i odpowiedzialności za partnera. Brzmi fajnie, prawda?

Bieg rzeźnika jest częścią Festiwalu Rzeźnika, który w tym roku odbędzie się po raz czwarty.

  • Data: 30.05- 03.06.2018
  • Liczba uczestników: każdego roku około 5 000 – 7 000 osób, w tym 650 dwuosobowych drużyn dla Biegu Rzeźnika
  • Długość trasy: Bieg Rzeźnika (80 km), wersja Hardcore + (100 km), Rzeźniczek (28 km), Rzeźniczek Ultra (100-160 km w 24 h), Rzeźnik Enigma (25-35 km), Rzeźnik Sky (53 km), Dycha na Jeleni Skok (11 km).
  • Zapisy: aktualnie zamknięte. Losowania odbywają się w okolicach października. Rejestracja na pozostałe biegi trwają na www.biegrzeznika.pl

3. PZU Alpin Sport Tatrzański Bieg pod Górę

Dystans tego biegu liczy 8,5 km. Wydawać by się mogło, że będzie to przyjemny spacerek, ale o czymś takim nie ma mowy, kiedy uczestników czeka przewyższenie 1072 m! Trasa biegu prowadzi bowiem z Ronda Jana Pawła II w Zakopanem (915 m n.p.m.) przez Myślenickie Turnie, aż na szczyt Kasprowego Wierchu (1986 m n.p.m.). Trzeba zatem liczyć się ze zmianą temperatury, ciśnienia i tym, że każdy kolejny kilometr będzie wydawał się coraz dłuższy i coraz bardziej morderczy. Niewątpliwy koloryt imprezy (trasa biegnie szlakami Tatrzańskiego Parku Narodowego), ogromne wyzwanie, jakim są strome schody, zakosy, głazy i “ściany”, po których praktycznie nie da się biec, a także data biegu (dla wielu jest on zakończeniem sezonu) sprawiają, że na starcie Biegu Pod Górę każdego roku stają najlepsi „górale”.
Bieg odbywa się bez względu na warunki atmosferyczne – w przypadku niesprzyjającej pogody trasa może ulec lekkiej modyfikacji. Po dotarciu na metę należy opuścić trasę przy pomocy kolejki. Obowiązuje zakaz korzystania z kijków. W trakcie biegu odbywa się również finał Mistrzostw Polski Skyrunning Vertical.

  • Data: 20.10.2018
  • Długość trasy: 8- 8,5 km
  • Liczba uczestników: limit 350 osób
  • Zapisy: do 01.04 lub wyczerpania miejsc na www.biegnakasprowy.pl

4. Ultramaraton Bieszczadzki

53 km do pokonania, suma podbiegów kształtująca się na poziomie 1500 m, zapierające dech w piersiach widoki, które gwarantują Bieszczady w swojej jesiennej odsłonie – jest tyle powodów dla których warto stawić się na starcie Ultramaratonu Bieszczadzkiego.

Start i meta biegu zlokalizowane są w Cisnej, po drodze uczestnicy dwa razy przebiegają przez Przełęcz nad Roztokami – wbiegając na masyw Hyrlatej i odbijając na Okrąglik.

Młodszy brat Rzeźnika to podobno świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z dystansami ultra. Wśród miłośników biegów górskich impreza chwalona jest również za bardzo dobrą organizację, świetnie oznaczoną trasę i miłą atmosferę.

5. Łemkowyna Ultra Trail – 70km

Ultramaraton górski rozgrywany w cudownej jesiennej scenerii i biegnący przez dziką krainę Łemków, czyli Beskid Niski? Jeżeli dla Was również brzmi to niezwykle zachęcająco, koniecznie musicie się stawić na starcie Łemkowyna Ultra Trail. Do wyboru macie trasę ultra w jednej z trzech odsłon: 150 km, 100 km i 70 km. W ramach cyklu organizowany jest również Łemko Maraton (50 km) i Łemko Trail (30 km).

Trasa biegu wiedzie czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim od Krynicy Zdrój (dla trasy 150 km), Krynicy Zdrój – Iwonicz Zdrój (dla 100 km) lub Chyrowej (dla 70 km) do Komańczy, a wysokość przewyższeń wynosi od +2520m/-2520m w przypadku trasy najkrótszej do +5860m/-5970m w przypadku trasy najdłuższej.

O czym warto pamiętać? Na biegi obowiązują limity uczestników. Nie ma więc co czekać do ostatniej chwili!

  • Data: 13.10.2018
  • Liczba uczestników: limit 500 osób (70 i 150), 150 (100)
  • Długość trasy: 70 km, 100 km, 150 km
  • Zapisy: do 06.09 lub wyczerpania miejsc na www.ultralemkowyna.pl

6. Maraton Karkonoski

Karkonosze są piękne. Karkonosze oglądane w biegu zdaniem niektórych są podobno jeszcze piękniejsze. Czy jest tak faktycznie? Możecie się przekonać podczas Maratonu Karkonoskiego.

Impreza rozgrywana jest na dwóch dystansach: półmaratonu i ultramaratonu. W przypadku krótszego dystansu trasa prowadzi od dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, przez nartostradę Lolobrigida, Śnieżne Kotły, Mokrą Przełęcz, Halę Szrenicką i z powrotem aż do Szklarskiej Poręby. Na uczestników czekają przewyższenia +/- 965 m, a na pokonanie trasy mają 4 godziny. Trasa ultra start i metę również ma w dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, ale zahacza o dwie kumulacje Karkonoszy: Szrenicę i Śnieżkę.
Oba biegi rozgrywane w ramach PZU Maratonu Karkonoskiego znalazły się w TOP 10 biegów górskich rozgrywanych w Polsce w 2017 roku. Co więcej, półmaraton zajął II miejsce wśród biegów na długim dystansie, a ultramaraton zajął IV miejsce wśród biegów na ultradystansie. Takiej rekomendacji trudno się oprzeć!

  • Data: 30.06.2018 – 01.07.2018 r.
  • Długość trasy: 52 km(ultramaraton), 21 km (półmaraton)
  • Liczba uczestników: 500 osób dla jednego i dla drugiego biegu
  • Zapisy: zapisy na biegi w 2018 roku są już zamknięte

7. Baran Trail Race

Impreza zadebiutowała w roku ubiegłym i od razu zdobyła serca uczestników. Trasa biegu prowadzi przez jeden z najwyższych szczytów Beskidu Śląskiego, a start znajduje się w malowniczej Węgierskiej Górce. Na trasie dozwolone jest wykorzystywanie kijków biegowych. Limit dla dystansu Ultra wynosi 13 godzin, natomiast dla Classic – 6 godzin.

  • Data: 15.09.2018
  • Liczba uczestników: classic – 350 osób, ultra – 100 osób
  • Długość trasy: classic (25 km), ultra (60 km)
  • Zapisy: do wyczerpania miejsc przez www.baranrace.pl

8. Regatta Biegu na Wielką Sowę

Gmina Nowa Ruda i leżąca w niej wieś Ludwikowice Kłodzkie to wymarzone miejsce na organizację imprez górskich. Gmina scala ze sobą dwie krainy: Góry Sowie i Kotlinę Kłodzka, a jej położenie na zielonych zboczach najwyższych partii Gór Sowich, pozwala rozkoszować się niezapomnianymi widokami. Wieś Ludkowice to z kolei miejsce z jednej strony przesiąknięte historią, z drugiej – centrum sportów zimowych z trzema wyciągami narciarskimi. W tej wyjątkowej scenerii rozgrywana jest nie tylko wyróżniona nagrodą brązowej kozicy Regatta Biegu na Wielką Sowę, ale też anglosaski Bieg Niepodległości, Mistrzostwa Dolnego Śląska w Nordic Walking czy Półmaraton Sowiogórski.
Liczba osób startujących w Biegu na Wielką Sowę rośnie z roku na rok. Powodem są nie tylko bajeczne widoki na trasie, ale też znakomita organizacja oraz gorący doping kibiców. Wszystko to sprawia, że bieg uznawany jest obecnie za kultowy i znajduje się na liście must have’ów wszystkich miłośników biegów górskich.
Bieg na Wielką Sowę zdobył w 2017 roku tytuł najlepszego biegu alpejskiego, zyskując rangę trasy Mistrzostw Polski Weteranów oraz kategorię M w Lidze Biegów Górskich Dare 2b.

  • Data: 11-12.08.2018
  • Długość trasy: Półmaraton Sowiogórski (ok 22 km), Bieg na Wielką Sowę (9,6 km)
  • Liczba uczestników: brak określonego limitu (2017: łącznie ok. 740 osób)
  • Zapisy: do rozpoczęcia maratonu na www.biegajwgorachsowich.pl

9. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce

W tym roku Bieg o Breńskie Kierpce będzie miał już swoją szóstą edycję. Nic dziwnego. Jego trasa prowadzi przez tereny o zróżnicowanym ukształtowaniu, a suma podbiegów wynosi 710 m.
Dwie poprzednie edycje zostały wyróżnione Złotą Kozicą w kategorii Najlepszy Polski Bieg Górski. Dodatkowo bieg znalazł się na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej plebiscytu, w którym zestawiono ze sobą ponad 300 tras z całego kraju (dla roku 2017). Przekonani?

  • Data: 19.08.2018
  • Liczba uczestników: limit 500 osób
  • Długość trasy: 15,3 km (limit 3 godziny)
  • Zapisy: do 29.07 na www.brenskiekierpce.pl

10. Leśnik Maraton Górski

Jeżeli pora roku jest dla Ciebie czynnikiem determinującym wybór imprezy górskiej, oferta beskidzkiego maratonu jest właśnie dla Ciebie! Wydarzenie odbywa się cztery razy w roku i pozwala decydować nie tylko o dystansie, na który pobiegniemy, ale też co otaczającej aurze. Zwolennikom relaksacyjnych przebieżek polecamy rozkwitającą wiosnę, podczas gdy poszukiwacze mocnych wrażeń powinni zaryzykować start w czasie zimy. Tegoroczne maratony startują kolejno w: Porąbce, Szczyrku, Korbielowie i Bielsku. Istnieje możliwość zapisania się na wszystkie cztery cykle.

  • Data: 07.04 / 16.06 / 25.08 / 01.12.2018
  • Liczba uczestników: 700 miejsc na każdą porę roku
  • Długość trasy: Półleśnik (20-25 km), Leśnik (30-40 km), Nadleśnik (50 km +)
  • Zapisy: do rozpoczęcia zawodów na www.maratongorski.pl/zapisy

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się