Wszystko co warto wiedzieć planując wyprawę do Gruzji

Wszystko co warto wiedzieć planując wyprawę do Gruzji

Gruzja, położona na pograniczu Europy i Azji, uznawana jest za „perłę Kaukazu”. Ma do zaoferowania wysokie góry i plaże u wybrzeża Morza Czarnego, liczne zabytki, oryginalny folklor i oczywiście słynną gruzińską gościnność. Jak zaplanować wyprawę do Gruzji? O czym warto pamiętać?

Podróż do Gruzji – dla kogo?

Gruzja to idealny kierunek dla miłośników trekkingu i alpinizmu. Góry Kaukazu zachwycają i onieśmielają. Wybierać można pomiędzy odizolowaną od świata, ukrytą w górach Tuszetią, położoną na zachodzie kraju, u stóp najwyższych gór Kaukazu Swanetią oraz położonym najbliżej Tbilisi rejonem w pobliżu Kazbeku.

Gruzja infografika

Szutrowe górskie drogi czekają na kochających jazdę off-road. A jeśli interesuje Cię wypoczynek w bardziej tradycyjnym wydaniu, wybierz się na wybrzeże Morza Czarnego.

Gruzja to także raj dla rowerzystów i narciarzy.

Jak dojechać do Gruzji?

Samolot

Najwygodniej i najprościej. Warto szukać tanich połączeń, zwłaszcza że wraz z rosnącą popularnością Gruzji połączeń jest coraz więcej. Loty tanich przewoźników realizowane są najczęściej na lotnisko Kutaisi, które położone jest poza miastem o tej samej nazwie. W Kutaisi warto też szukać pierwszego noclegu. Wizz Air oferuje bezpośrednie połączenia z Krakowa, Gdańska, Katowic, Wrocławia i Warszawy.

Do Tbilisi możesz polecieć połączeniami oferowanymi przez LOT lub Lufthansę (z przesiadką w Monachium), lecz tu już należy liczyć się z wyższymi cenami biletów.

Widok na Kutaisi
Panorama na Tibilisi nocą, Gruzja
Samochód

Możliwy jest także dojazd samochodem – z południa Polski do położonego na południowym- zachodzie Gruzji Batumi. Do pokonania jest około 3300 km.

Propozycja trasy: Słowacja – Węgry – Rumunia – Bułgaria – Turcja – Gruzja.

Podróż zajmie około 3 dni.

Noclegi

Gruzja w ciągu kilku ostatnich lat otworzyła się na turystów, powstają miejsca noclegowe, atrakcje dla turystów i udogodnienia. W większych miastach znajdziesz pokoje o wysokim, europejskim standardzie. Warto szukać kwater przez booking, AirBnb lub na miejscu u gospodarzy. Noclegi w guesthousach są tanie, a dodatkowo stwarzają niepowtarzalną okazją do poznania miejscowych, posmakowania tradycyjnej kuchni, zanurzenia się w lokalnym folklorze. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie nadwyrężać gościnności Gruzinów – nie targuj się, gdyż ceny i tak nie będą wygórowane, a korzyści z takiego noclegu są nie do przecenienia.

Możliwe jest także nocowanie na dziko, czyli pod namiotem. Nie ma większych restrykcji dotyczących rozbijania namiotu.

Co spakować?

Jeżeli zamierzasz spać pod namiotem, zainspiruj się listą rzeczy do spakowania, którą przygotowaliśmy opisując planowanie wyprawy do krainy gejzerów.

Wszystko co warto wiedzieć planując wyprawę na Islandię
Czytaj dalej →

Gruzja to kraj o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Wysokie góry oraz bliskość morza sprawiają, że pogoda bywa tutaj nieprzewidywalna. Różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą mogą się znacznie różnić. Jeśli wybierasz się na wycieczkę objazdową, zabierz letnie i zimowe rzeczy, zwłaszcza jeśli planujesz górski trekking, np. w pobliże lodowca. W wysokogórskie rejony spakuj pełen górski ekwipunek.

Kiedy jechać do Gruzji?

Gruzja to różnorodność. Klimat jest mocno zróżnicowany – na stosunkowo niewielkiej powierzchni mogą panować odmienne warunki pogodowe. Poza tym wiele zależy od charakteru Twojego wyjazdu.

Wycieczka objazdowa

Na wycieczkę po najpopularniejszych punktach turystycznych najlepiej wybrać wrzesień albo październik – nie jest już tak upalnie i zwiedzanie staje się zdecydowanie bardziej przyjemne.

Cminda Sameba klasztor, wzgórze gruzja
Wypoczynek nad Morzem Czarnym

Sezon turystyczny trwa od lipca do połowy września. Temperatura wody to od 25-30 st. C. Prawie codziennie, po południem pojawiają się burze z ulewnym deszczem.

Trekking

Możliwy jest nawet w zimie, wszystko zależy od celu wyprawy, umiejętności i sprzętu. Wiosną mogą występować lokalne podtopienia, powodzie i osunięcia gruntu. Dla początkujących piechurów polecamy miesiące letnie, kiedy wszystkie szlaki, a zwłaszcza przełęcze są możliwe do przebycia. Trzeba też pamiętać o tym, że pogoda w górach bywa kapryśna, co ma związek ze zmienną cyrkulacją powietrza – jednego dnia może być +20 st. C, a drugiego może spaść śnieg.

Kaukaz, Gruzja

W Gruzji nie działa system ratownictwa górskiego, który przypominałby nasz GOPR. W razie wypadku za akcję ratunkową odpowiadają lokalne oddziały Agencji Zarządzania Kryzysowego. System ma jednak ograniczoną sprawność i nawet w najbardziej popularnych okolicach Kazbeku, Swanetii czy Bordżomi ratownicy docierają na miejsce zazwyczaj po upływie 24 h.

Winobranie

Gruzja słynie także z wina. W Kachetii zbiory winogron trwają od października do grudnia. To najlepszy czas na podziwianie stoków pokrytych winnicami i chłonięcie unikalnego klimatu winobrania.

Narty

Wypad na narty do Gruzji to świetny pomysł, zwłaszcza że trzy główne ośrodki narciarskie (Gudauri, Mestia: Tetnuldi/Hatsvali i Bakuriani) położone są w paśmie pięciotysięczników, a warunki śniegowe są bardzo dobre.

Z przyjazdem na stok warto się wstrzymać do połowy stycznia, gdy pokrywa śnieżna będzie już lepiej związana. W styczniu i lutym może być tłoczno. Warto rozważyć przyjazd w marcu, kiedy pokrywa śnieżna jest najgrubsza, a ceny niższe i jest mniej turystów.

Gudauri to najwyżej położony (2200 – 3276 m n.p.m.) i najbardziej nowoczesny gruziński ośrodek narciarski, oferujący 70 km zróżnicowanych tras narciarskich. Przy dobrej zimie sezon może trwać nawet 5 miesięcy.

New Gudauri, Gudauri, ośrodek narciarski, Gruzja

Masyw Kaukazu to idealne miejsce dla freeride’u i narciarstwa skiturowego. Popularne są tutaj także heli-skiing, ski paragliding, czyli ekstremalne zjazdy z najwyższych szczytów, oraz wycieczki na skuterach śnieżnych czy zimowy samochodowy off-road po kaukaskich zboczach.

Jak podróżować po Gruzji?

Polecamy dwie najpopularniejsze wśród turystów zainteresowanych zwiedzaniem formy transportu:

1) Samochód

Bez problemu wynajmiesz samochód na miejscu. To najlepsza, bo niezależna forma transportu. Czego spodziewać się na gruzińskich drogach? Utrudnień w postaci bydła (krów, owiec, koni), które wypasane jest w pobliżu dróg i często tarasuje przejazd. Uważać też trzeba na pieszych i bezpańskie, błąkające się psy. Zagrożenie stanowią sami gruzińscy kierowcy, gdyż jeżdżą szybko i niebezpiecznie, a stan techniczny ich pojazdów nieraz pozostawia wiele do życzenia.

Główne drogi są w dobrym stanie, ale gdy zjedziesz na drogi lokalne, nie spodziewaj się dobrych warunków. Dlatego jeśli zamierzasz jechać do Gruzji samochodem na tzw. objazdówkę, to powinno to być auto z wysokim zawieszeniem i napędem na cztery koła.

Abano Pass, wypas owiec w Gruzji

Niektóre drogi w Gruzji to trasy o podwyższonym stopniu ryzyka: np. droga w Tuszeti (do wsi Omalo), która jest szczególne niebezpieczna za przełęczą, gdzie w godzinach popołudniowych dochodzi do jej oblodzenia. Do niebezpiecznych dróg zalicza się również odcinek z Uszguli do Lentechi.

Drogi publicznie nie zawsze są odpowiednio oznakowane. Poza tym, jeśli nie znasz cyrylicy niewiele dowiesz się ze znaków. Zabierz nawigację, do tego obowiązkowo tradycyjne mapy, aby odczytać swoje położenie, gdy wjedziesz w strefę bez zasięgu.

Można tu jeździć z polskim prawem jazdy, nie trzeba posiadać międzynarodowego. W Gruzji obowiązuje prawostronny ruch. W terenie zabudowanym dozwolona prędkość to 60 km/h, a niezabudowanym 90 km/h.

2) Marszrutka

To minibus z miejscami stojącymi i siedzącymi, który kursuje na krótkich i dalekich odcinkach. Ceny kursów są stałe, ale bez obaw – przejazdy są tanie. Początek trasy to zazwyczaj jakiś dworzec.
Na tabliczce z kierunkiem jazdy oprócz napisów gruzińskich zazwyczaj pojawiają się także napisy po angielsku. Rozkładem jady czy szacowanym czasem przejazdu nie ma co się sugerować, bo jest „zmienny” – czasem warunki na trasie robią swoje, a innym razem trzeba poczekać, aż busik się zapełni.

Przydatne informacje

  • Walutą w Gruzji jest lari (GEL). W kantorach nie wymienisz polskiej waluty; najczęściej wymieniane są dolary i euro. Gotówka w lokalnej walucie często się przydaje, bo nawet w większych miastach nie wszędzie zapłacisz kartą. Za nocleg u gospodarza zapłacisz tylko w lari.
  • Butle gazowe są dostępne w większości miasteczek.
  • W rozmowach z lokalną ludnością nie poruszaj kwestii politycznych, powstrzymaj się od pytań o tereny okupowane przez Rosjan: Osetię Południową i Abchazję.
  • Poza drogami krajowymi, w górach warto mieć ze sobą zapas paliwa.
  • Należy się liczyć z czasowym zamknięciem dróg, ze względu na zejścia lawin błotnych, śnieżnych lub kamiennych.
  • Idąc do cerkwi pamiętaj o odpowiednim ubiorze – mężczyzna musi mieć długie spodnie, a kobieta zakryte kolana i nakrycie głowy.
  • W większych miastach znajdziesz miejsca z darmowym dostępem do wi-fi oraz przypominające bankomat pay-boxy, w których doładujesz telefon i kupisz bilet komunikacji miejskiej.
  • Najbardziej popularnym miejscem trekkingowym w Gruzji są okolice miasta Kazbegi w północnej części kraju.
  • Plaże w Gruzji są kamieniste, a te piaszczyste mają czarny kolor.
Mestia, krajobraz Gruzji
Mestia, Gruzja

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się