Wszystko co warto wiedzieć planując wyprawę do Norwegii

10 grudnia 2018
Wszystko co warto wiedzieć planując wyprawę do Norwegii

Nazywana “skandynawskim rajem” Norwegia to w 97% lasy, góry i woda. Kraj Wikingów kusi dziewiczymi krajobrazami, zorzą polarną i lodowcami. Wizytówką kraju są oczywiście polodowcowe fiordy, które ozdabiają 20 tysięcy kilometrów wybrzeża. W Norwegii znajdziesz też najgłębsze jezioro Europy, Hornindalsvatnet.

Aby wjechać na teren Norwegii, Polacy nie potrzebują wiz, wystarczy dowód osobisty lub paszport. Teren Wysp Svalbard rządzi się nieco innymi prawami. Nie należy do strefy Schengen, dlatego paszport jest konieczny. W Svalbardzie nie obowiązuje też Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Aby więc spokojnie podróżować w te wysunięte na północ rubieże Europy, przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie podróżne.

Podróż do Norwegii – dla kogo?

Norwegia ma też do zaoferowania spokojne miasteczka w górskich dolinach oraz sporo ośrodków miejskich i narciarskich. Norwegia to jednak w głównej mierze kraj dla miłośników dzikiej przyrody. Jeśli nie zniechęcają Cię: zmienny i surowy klimat, wysokie ceny oraz wizja kilkugodzinnego trekkingu do miejsc wartych zobaczenia, wyjazd do Norwegii jest dla Ciebie.

Jak dotrzeć do Norwegii?

Do wyboru masz dwie opcje.

Prom
Jeśli zamierzasz jechać własnym samochodem, musisz skorzystać z przeprawy promowej: z Polski lub z Niemiec przez Szwecję lub z Danii bezpośrednio do Norwegii. Nie ma bezpośrednich rejsów pomiędzy Polską a Norwegią. Połączeń promowych szukaj na stronach przewoźników: Color Line, Fjord Line, Polferries, Scandlines, Stena Line, TT line, Unity Line. Z Polski podróż możesz rozpocząć z portu w Gdańsku, Gdyni lub Świnoujściu.

Samolot
Samochód wynajmujesz na miejscu? Skorzystaj z połączeń lotniczych i w zależności od tego, który rejon Norwegii chcesz zwiedzić wybierz jedno z głównych międzynarodowych lotnisk: Oslo, Bergen, Stavanger, Tromsø, Trondheim, Ålesund, Haugesund lub Sandefjord.

Bezpośrednio z Polski do Norwegii polecisz liniami: Norwegian, LOT, Ryanair, SAS lub Wizz Air. Warto śledzić także połączenia takich przewoźników, jak: KLM, Australian Airlines, Finnair i wybrać lot z przesiadką..

Noclegi

Norwegia jest krajem dość drogim, ceny posiłków i noclegów mogą być znacznym obciążeniem dla budżetu. Koszt wyjazdu obniżysz, wybierając spanie pod namiotem. Można rozbijać się wszędzie, za wyjątkiem prywatnych posesji i najbliższej okolicy zabudowań. Ze względu na metalowe części (i gabaryty) namiotu nie przewieziesz w bagażu podręcznym, a bagaż rejestrowany podniesie z kolei koszt przelotu.

fiordy wybrzeże

 

Warto wybrać nocleg na licznych kempingach, zwłaszcza że wiele z nich oferuje także domki kempingowe o różnym standardzie. Znajdziesz także oferty noclegów w hostelach, domkach letniskowych czy w prywatnych domach/ na farmach.

Co spakować?

Jeżeli zamierzasz spać pod namiotem, zainspiruj się listą rzeczy do spakowania, którą przygotowaliśmy opisując planowanie wyprawy do Islandii.

Kiedy jechać?

Planując podróż po Norwegii pamiętaj o dużych odległościach między miejscowościami. Dzienną trasę planuj z rozwagą i bez szaleństw, bo na mapie wszystko wygląda o wiele łatwiej. Weź pod uwagę, że w rzeczywistości na trasach czekają ograniczenia prędkości, wąskie, kręte drogi oraz konieczność korzystania z przepraw promowych.

W podróż samochodem na północ Norwegii najlepiej wybrać się pomiędzy końcem maja, a końcem września. Sezon turystyczny trwa od połowy czerwca do połowy sierpnia (15 sierpnia zamykana jest część muzeów oraz obiektów noclegowych).

W okresie zimowym niektóre z wyższych przełęczy górskich może być nieprzejezdnych z uwagi na śnieg i mróz, nawet gdy na nizinach panują warunki letnie. Pomiędzy wrześniem a majem należy liczyć się z tym, że niektóre drogi, mosty i przeprawy promowe mogą być zamknięte.

Aurora: idealne miesiące na zaobserwowanie zjawiska zorzy polarnej to październik, luty i marzec. Najlepiej widoczna jest oczywiście na północy Norwegii. Pod koniec stycznia w Tromso możesz trafić na coroczny Festiwal Zorzy Polarnej (The Northern Lights Festival), połączony z koncertami muzycznymi.

infografika norwegia

 

Dni polarne i noce polarne: w zależności od tego jak daleko na północ się udasz, daty graniczne występowania tych zjawisk są nieco inne. Dzień polarny rozpoczyna się z reguły na przełomie kwietnia i maja, a trwa do końca lipca czy połowy sierpnia. Z kolei noc polarna obejmuje miesiące w przedziale od października do lutego.

Jak podróżować po kraju?

Norwegia przez cały rok pozostaje idealną destynacją dla aktywnych, poszukujących niezwykłych wrażeń. Jak podróżować po kraju, żeby zobaczyć i doświadczyć jak najwięcej?

Samolot
Praktycznie w każdym większym norweskim mieście znajdziesz lotnisko, które realizuje krajowe loty – do wyboru jest około 50 lotnisk w całym kraju. Podróż samolotem może okazać się dobrym sposobem na sprawne przemieszczanie się po krainie fiordów, zwłaszcza że trasy z Oslo do Trondheim, Bergen i Stavanger należą do dziesięciu najbardziej ruchliwych w Europie.

Samolotem można łatwo dotrzeć nawet do daleko położonych miejsc, takich jak Lofoty, Przylądek Północny, czy do leżącej za kołem podbiegunowym, wyspy Svalbard. Niewykluczone jednak, że konieczne będą przesiadki.

Samochód
Interesuje Cię road trip, ale do Norwegii przylecisz samolotem? Samochód wynajmiesz od razu na lotnisku lub w najbliższym mieście. Zwłaszcza w sezonie letnim wskazana jest wcześniejsza rezerwacja, np. przez stronę internetową wypożyczalni samochodów.

Paliwo
Ceny paliw są stosunkowo wysokie ze względu na politykę ochrony środowiska. Ceny mogą się różnić w zależności od miejsca, jednak średni koszt litra paliwa to około 6,80 zł. Stacje benzynowe mogą występować rzadko, zwłaszcza w północnej Norwegii, warto więc tankować do pełna, kiedy jest do tego okazja.

Opłaty za przejazd lub wjazd
W Norwegii większość dróg jest płatna. Opłaty pobierane są przez system elektroniczny Auto Pass. Aby nie zatrzymywać się przy każdej bramce, warto na zarejestrować swój samochód w systemie i na najbliższej stacji benzynowej doładować kartę w systemie pre-paid. Płatny jest również wjazd do niektórych miast, jak Oslo, Trondheim, Bergen.

Bramki napotkasz też na tzw. drogach prywatnych (wiodących w głąb doliny czy w góry). W takich przypadkach za przejazd trzeba zapłacić gotówką. Warto więc dysponować niewielkimi kwotami w lokalnej walucie, nawet jeśli za większość zakupów zamierzasz płacić kartą.

fiordy norwegia

Wyposażenie samochodu
Kolce na oponach są dozwolone od 1 listopada do pierwszej niedzieli po Wielkanocy. W niektórych rejonach na północy okres ten jest wydłużony i obowiązuje od 15 października do 1 maja. W centrum Trondheim i Oslo za jazdę na oponach z kolcami trzeba uiścić specjalną opłatę.

Norweskie ograniczenie prędkości
Standardowo po norweskich drogach można poruszać się z prędkością do 80 kilometrów na godzinę, z wyjątkiem:

  • obszarów zabudowanych lub centrów miast, gdzie limit prędkości wynosi 50 km/h (o ile nie ma innych oznaczeń),
  • obszarów mieszkalnych, z limitem nawet do 30 km/h,
  • niektórych dróg szybkiego ruchu i autostrad, gdzie limit wynosi do 110 km/h.

Kolej
Dobrze rozwiniętą sieć kolejową, o łącznej długości ponad 3 000 km, obsługują Norweskie Koleje Państwowe (NSB). Koleją dojedziesz więc z Kristiansand na południu do Bodø nad kołem podbiegunowym. Wiele długodystansowych tras to tak właściwie wycieczki krajobrazowe. Z okien pociągu rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na przedmieścia, góry, wodospady, jeziora i fiordy. Nocny kurs to możliwość ucięcia kosztów jednego noclegu, ale przede wszystkim wyjątkowa przygoda, zwłaszcza gdy na niebie można akurat podziwiać świetlny spektakl zorzy polarnej.

Weź pod uwagę jedną z najbardziej stromych tras kolejowych, czyli kolej Flåm lub kolej Bergen, która biegnie od Oslo, przez Hardangervidda – najwyższy europejski płaskowyż, do Bergen. Ta ostatnia jest uznawana za jedną z najbardziej malowniczych tras świata.

Prom i autobus
Promy są prawdziwym życiem w Norwegii. Tam gdzie fiordy wrzynają się głęboko w krajobraz i uniemożliwiają, lub co najmniej utrudniają przejazd samochodem, prom jest najlepszym i najszybszym środkiem transportu.

Norwegia od strony morza prezentuje się naprawdę imponująco. Rejs wzdłuż norweskiego wybrzeża to kolejna dogodna opcja na podróż do Norwegii. Promy Hurtigruten obsługują ponad 30 portów wzdłuż całego wybrzeża: od Bergen na południowym zachodzie do Kirkenes na północy.

Do dyspozycji turystów pozostają także autobusy – przewoźnicy lokalni, krajowi lub miejscowe biura podróży oferujące wycieczki autokarowe.

Linki przydatne w planowaniu podróży:

fiordy norwegia
wybrzeże Norwegii
Norwegia krajobraz miejski
svalbard Norwegia
wodospad Norwegia
Norwegia fiordy
architektura norwegii
zorza polarna

Zdjęcia: Unsplash

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się