Wszystko co warto wiedzieć planując wyprawę na Islandię

08 listopada 2018
Wszystko co warto wiedzieć planując wyprawę na Islandię

Islandia, mimo iż topograficznie nie jest oddalona od naszego kraju o tysiące kilometrów, to całkiem inny świat. Tutaj obcowanie z przyrodą ma magiczny wymiar, gdyż bogactwo przyrodnicze tej małej wulkanicznej wyspy jest naprawdę imponujące. Nie bez powodu nazywana jest krainą lodu i ognia: z jednej strony to wulkany, gejzery i gorące źródła, a z drugiej lodowce i jaskinie lodowe. Atrakcji turystycznych więc nie brakuje. Kto nie chciałby na własne oczy zobaczyć czarnych plaż, wysokich klifów i imponujących wysokością wodospadów?

Decyzja o wyjeździe zapadła? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed podróżą.

Jak dojechać?

Samolot
Na Islandię można dostać się samolotem bądź promem. Odkąd uruchomiono na tej trasie tanie loty jest to najwygodniejsza opcja, a cena jaką przyjdzie zapłacić za bilety to już kwestia cierpliwości i wytrwałego wyczekiwania na superokazje cenowe. Tanie linie lotnicze Wizz Air oferują bezpośrednie połączenia do Reykjaviku z czterech portów lotniczych: Gdańska, Warszawy, Wrocławia i Katowic. Alternatywą może być także podróż z przesiadką. Warto rozważyć rozpoczęcie lotu z innego europejskiego kraju, gdzie wybór połączeń tanimi liniami jest większy. Możesz wybrać np. Wielką Brytanię (Londyn, Edynburg, Manchester), Danię (Kopenhaga) lub Niemcy (Berlin, Brystol). Warto śledzić też promocje islandzkich linii WOW air latających z Warszawy.

Prom
Jeśli wybierasz się w podróż własnym samochodem skorzystaj z przeprawy promowej z Danii lub Norwegii. Na prom Norröna, który płynie do Seydisfjördur na Islandii, wsiądziesz w Hirsthals w Danii lub w Bergen w Norwegii.

Ceny lotu jak i przeprawy promowej zależą oczywiście od sezonu.

islandia teren

 

Podróżowanie na miejscu

Transport publiczny
Przemieszczanie się po wyspie komunikacją publiczną nie należy do łatwych. Linii kolejowych nie ma w ogóle, a autobusy kursują tylko pomiędzy miastami. Na miejscu możesz skorzystać z autokarowych wycieczek objazdowych, te jednak dowiozą Cię tylko do, obleganych przez turystów, topowych miejsc.

Samochód
Aby zobaczyć to, co na Islandii najpiękniejsze, czyli niesamowitą przyrodę, najlepiej podróżować samochodem. To najszybszy i najwygodniejszy sposób przemieszczania po wyspie. Wypożyczenie samochodu po sezonie (wrzesień) na 7 dni to koszt około 130 euro, w sezonie letnim może to być nawet dwukrotność tej kwoty. Warto też dokupić ubezpieczenie samochodu (o uszkodzenia, chociażby karoserii, na nieutwardzonych odcinkach bardzo łatwo).

droga nr 1 islandia

 

Ring Road czyli 1332 km piękna
Dookoła Islandii biegnie droga krajowa nr 1 czyli The Ring Road of Iceland, która pozwoli Ci dotrzeć do największych atrakcji wyspy: wodospadów, lodowców, czarnych plaż, klifów, gorących źródeł… Jest otwarta cały rok (chyba że zimą nadejdzie ekstremalna śnieżyca). “Jedynka” to w większości droga asfaltowa, miejscami przechodząca w szutrową. Jej przejechanie w całości zajmie Ci około tygodnia, a zimą warto przeznaczyć na to około 2 tygodni.

Rady dla kierowców
Wiele dróg na Islandii, zwłaszcza w centralnej części wyspy, czyli Interiorze, to drogi nieutwardzone. Należy trzymać się wyznaczonych limitów prędkości, gdyż po pierwsze bardzo łatwo stracić panowanie nad samochodem, a po drugie drogi nie są przystosowane do większych prędkości.
Limity prędkości, o ile znaki drogowe nie mówią inaczej, wynoszą:

  • 50 km/h na obszarze zabudowanym, a w niektórych strefach 30 km/h,
  • 80 km/h na drogach żwirowych,
  • 90 km/h na drogach asfaltowych.

Stacje benzynowe na Islandii mogą być oddalone od siebie o kilkadziesiąt kilometrów. Co ważne, nie kupisz tam LPG. Cena paliwa to około 7-8 zł/l.
Niebezpieczeństwo na drogach stanowią także stada owiec i zwierząt hodowlanych, które mogą zablokować przejazd.

Drogi i mosty bywają bardzo wąskie, nawet na szerokość jednego samochodu, dlatego warto zachować ostrożność, także przy pokonywaniu wzniesień tzw. blind hills.

Latem na Islandii panują białe noce: jeśli podróżujesz w późnych godzinach jazdę może utrudniać oślepiające słońce. Zabierz okulary przeciwsłoneczne (przydadzą się też na lodowcu).

Interior dostępny jest tylko latem. Na drogi we wnętrzu wyspy wjedziesz tylko samochodem z napędem na cztery koła.

Islandczycy są bardzo wyczuleni na niszczenie środowiska naturalnego. Jazda off road jest surowo karana – można dostać nawet 3 500 euro mandatu.

wodospad islandia

Noclegi na Islandii

Islandia nie jest tania. Noclegi, zwłaszcza w stolicy, są dość drogie. Warto szukać noclegu standardowo przez Airbnb, Booking, Trivago – hotele, hostele i noclegi u miejscowych (guest house).

Polecamy noclegi na kempingach. Jest ich całkiem sporo i są przyjazne dla turystów.  Znajdziesz tam podstawową infrastrukturę, dzięki której umyjesz się, zjesz coś ciepłego, wysuszysz ubrania i naładujesz swój telefon i baterie do aparatu. Niektóre mają odpłatny prysznic, elektryczność, kuchnię. Większość zamykana jest między 1-15 września, jednak część działa przez cały rok. Na kempingach spotkasz się z półkami “free stuff”, gdzie możesz skorzystać za darmo z pozostawionych przez innych turystów rzeczy/jedzenia/ubrań/kosmetyków i ewentualnie zostawić coś od siebie.

namiot zorza islandia

Możesz też rozbić namiot na dziko (teoretycznie wszędzie), jednak porywisty wiatr i twarde, kamieniste podłoże czy brak osłoniętych terenów nie ułatwiają sprawy. Pamiętaj jednak o kilku zasadach: zachowaj odległość co najmniej 150 metrów od zabudowań, rób to poza obszarem Parków Narodowych i pozostaw teren takim, jakim go zastałeś. Warto zabrać też śpiwór.

Co spakować?

Warto być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego na wyprawę na Islandię zabierz sprawdzoną odzież outdoorową: wodoodporną kurtkę (koniecznie z kapturem), buty trekkingowe o przyczepnej podeszwie, swetry, polar, bieliznę termoaktywną, czapkę, szalik, rękawiczki i ciepłe skarpety, czyli wszystko co zapewni komfort termiczny. Dodatkowo w bagażu powinna się znaleźć:

  • apteczka,
  • mapa, kompas,
  • peleryna,
  • termos,
  • latarka czołówka,
  • dobry sprzęt foto i video, zapasowa karta pamięci,
  • telefon/radio, aby móc wezwać pomoc,
  • namiot, materac/karimata, śpiwór,
  • kuchenka turystyczna,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • plastikowe torby na śmieci, papier toaletowy,
  • strój kąpielowy i ręcznik, przydatne przy kąpieli w gorących źródłach,
  • raki, jeśli zamierzasz wybrać się na lodowiec.

Można zabrać też kije trekkingowe oraz do 3 kg żywności/osobę. Na wyspę nie można wwozić kabanosów, salami ani innych wędlin i mięs surowych lub wędzonych, chyba, że są gotowane, zapuszkowane lub hermetycznie zafoliowane.

Czy Islandia jest dla każdego?

Islandia to kraj nordycki, klimat jest tu dość surowy, najbardziej we znaki daje się silny wiatr od oceanu, potęgujący uczucie zimna. Latem temperatura waha się pomiędzy 12 a 18 stopni, zimą średnia temperatura to od -5 do 0 stopni Celsjusza. Pogoda potrafi być nieprzewidywalna – w ciągu kilkudziesięciu minut słoneczne niebo może zasnuć się chmurami i pojawiają się opady.

Jeśli więc źle znosisz zimno, wysiłek fizyczny i pewne niedogodności podróży, zastanów się czy to wyprawa dla Ciebie. Piękne widoki potrafią wiele wynagrodzić… My w każdym razie zachęcamy!

Kiedy jechać na Islandię?

To zależy od tego, co chcesz zobaczyć: interesują Cię piękne widoki, ekstremalne wyprawy w głąb lądu, kąpiele w źródłach, zorza polarna, a może zjawisko białych nocy? Islandia o każdej porze roku ma do zaoferowania coś niezwykłego.

 

islandia infografika

 

Zorza jest widoczna na całej Islandii, zazwyczaj od końca sierpnia do początku kwietnia, w zależności od pogody. Najlepiej jako miejsce obserwacji obrać odosobniony teren, bez źródeł sztucznego światła w pobliżu.

Białych nocy doświadczysz pomiędzy początkiem maja, a końcem sierpnia.

Interior samodzielnie (koniecznie w samochodzie z napędem 4×4) lub z doświadczonym przewodnikiem zwiedzisz od końca czerwca do początku września.

Po sezonie zwiedzisz jaskinie lodowe, np. jaskinię Breidamerkurjokull, które są jedną z głównych atrakcji zimowych miesięcy na Islandii. Można je zwiedzać tylko z przewodnikiem. Warto rezerwować zwiedzanie z wyprzedzeniem, bo zainteresowanie jest ogromne.

O tym, co warto zobaczyć na Islandii pisaliśmy już wcześniej

5 najciekawszych miejsc dla aktywnych na wakacje
Czytaj dalej →

Linki przydatne przy planowaniu wyjazdu i wytyczaniu trasy:

Garść praktycznych porad

  1. Warto zobaczyć: Fiordy Zachodnie i Wschodnie, nadal nie tak popularne jak te południowe i północne, półwysep Snaefellsnes będący nowym złotym kręgiem lub sam Interior, gdzie jest znacznie mniej turystów. Zrezygnuj z drogiej i obleganej Blue Lagoon i na własną rękę poszukaj mniej zatłoczonych naturalnych gorących źródeł. Zajrzyj na stronę hotpoticeland, gdzie znajdziesz praktyczną mapkę.
  2. Jeśli jedziesz własnym samochodem i nie ogranicza cię bagaż podczas lotu samolotem, zabierz dużo jedzenia, bo ceny żywności na Islandii są spore.
  3. Jeśli masz dostęp do wody kranowej, nie kupuj wody butelkowanej. Kranówka jest bardzo czysta i można ją spokojnie pić. To jedna z najczystszych wód na świecie. W Reykjaviku i kilku innych miejscowościach woda może mieć nieprzyjemny zapach. To wynik dużej zawartości siarki. Jeśli odczekasz kilka sekund i odkręcisz kurek z zimną wodą, bez obaw możesz jej używać do wszystkiego.
  4. Zarejestruj swój wyjazd:
  • na islandziej stronie safe travel i pobierz aplikację na smartfona, aby władze zawsze mogły Cię znaleźć w systemie GPS – gdybyś się zgubił lub w przypadku innego zagrożenia: trzęsienia ziemi, erupcji wulkanu i sztormu itp.
  • w polskim systemie Odyseusz – aby w razie zagrożenia otrzymać pomoc z polskiej placówki konsularno-dyplomatycznej.
czarna plaża islandia
wodospad islandia
krajobraz islandii
zorza polarna islandia
lodowiec islandia
lodowiec islandia

Autor wszystkich zdjęć: Łukasz Rados – https://lukaszrados.pl/

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się