10 powodów, dla których warto jeździć na łyżwach

07 grudzień 2018
10 powodów, dla których warto jeździć na łyżwach

Jazda na łyżwach to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Nie wymaga dużych nakładów finansowych i jest stosunkowo łatwo dostępny dla wszystkich. Co w tej dyscyplinie sportu jest tak wyjątkowego i dlaczego warto jeździć na łyżwach?

1. Poprawisz kondycję ciała i umysłu

Wypad na łyżwy łączy w idealnych proporcjach przyjemne z pożytecznym. Dotleniony organizm pracuje sprawniej, poprawia się nasze samopoczucie, wzrasta poziom koncentracji, przez co po powrocie do obowiązków można działać sprawniej i efektywniej. Rekreacyjna jazda na łyżwach wpływa pozytywnie na ogólną sprawność organizmu i pozwala utrzymać w dobrej kondycji zarówno układ oddechowy jak i sercowo-naczyniowy.

2. Zahartujesz organizm

Wysiłek fizyczny w niskiej temperaturze hartuje organizm i poprawia odporność organizmu na infekcje. Warto przy tym pamiętać, aby idąc na łyżwy zakładać wygodne ubrania, które będą odprowadzać nadmiar ciepła na zewnątrz, zapewniając jednocześnie komfort termiczny.

3. Wysmuklisz sylwetkę

Jazda na łyżwach pozwala utrzymać szczupłą sylwetkę oraz wyrzeźbić mięśnie nóg i pośladków, nawet jeśli jest to tylko jazda rekreacyjna. W ciągu jednej godziny można spalić od 300 do nawet 800 kalorii. Najwięcej spalisz podczas długiej, ciągłej jazdy.

4. Zrobisz trening aerobowy

Gdy warunki za oknem nie zachęcają do aktywności na otwartych przestrzeniach, wybierz się na lodowisko – jeśli nie jest zadaszone, to znajduje się pomiędzy budynkami, gdzie wiatr czy mróz powinny być mniej dokuczliwe. Jeśli jesteś fanem treningów aerobowych szybka jazda na łyżwach w sezonie zimowym jest dla Ciebie doskonałą alternatywą. Poruszając się po owalnym torze i utrzymując stałą intensywność jazdy sprawisz, że twoje tętno będzie utrzymywać się na stałym, odpowiednim dla treningu aerobowego poziomie.

 

trening na łyżwach

5. Poprawisz kondycję psychiczną

Jazda na łyżwach pozwala się zrelaksować i zapomnieć na chwilę o zmartwieniach. Aktywność fizyczna powoduje wzrostu poziomu endorfin, czyli hormonów wytwarzanych przez przysadkę mózgową, które odpowiadają za pojawienie się uczucia szczęścia i zadowolenia. Wniosek jest jeden: zarówno w czysto subiektywnym, jak i naukowym ujęciu jazda na łyżwach przyczynia się do poprawy nastroju i korzystnie wpływa na naszą psychikę. Gdy dni coraz krótsze, za oknem zimno i ciemno, regularne wizyty na lodowisku mogą pomóc przetrwać zimowy czas. Nawet malkontenci mają szansę pokochać zimę.

6. Wzmocnisz mięśnie nóg i kręgosłupa

Łyżwiarstwo to sport ogólnorozwojowy. Pracują nie tylko nogi, ale i mięśnie całego ciała: pleców, rąk, barków. Dla początkujących jazda może być męcząca, mogą pojawić się zakwasy, zwłaszcza w łydkach. Wypracowanie odpowiedniej kondycji i koordynacji ruchowej to jednak tylko kwestia czasu. Jeśli w pracy spędzasz przed komputerem kilka godzin, to regularne wizyty na lodowisku mogą pomóc twojemu kręgosłupowi. Dzięki usztywnionej i wyprostowanej postawie, którą należy zachować podczas jazdy, wzmocnisz mięśnie pleców i będziesz w stanie zapanować nad garbieniem się.

7. Poznasz nowych ludzi, wzmocnisz istniejące relacje

To doskonała okazja do poznania nowych ludzi – radosnych, energicznych, naładowanych pozytywną energią i co najważniejsze – mających tę samą pasję co Ty. Jazda na łyżwach to także doskonały sposób na aktywne spędzenie zimowego popołudnia w gronie przyjaciół, rodziny lub w towarzystwie drugiej połowy. Nawet jeśli nie potrafisz dobrze jeździć na łyżwach, najważniejszy jest wspólnie spędzony czas i umacnianie więzi.

 

zabawa na łyżwach

8. Zaoszczędzisz czas i pieniądze

Łyżwy stają się coraz popularniejsze, także za sprawą większej liczby lodowisk sezonowych i obiektów oferujących kryte, całoroczne lodowiska (Kraków, Warszawa, Karpacz). To stosunkowo tani i łatwo dostępny sport zimowy, gdyż nie wymaga dużych nakładów finansowych na sprzęt ani dalekich, kosztownych wyjazdów, jak to ma miejsce w przypadku narciarstwa.

9. Sport dla każdego

Na lodowisku spotkasz ludzi w bardzo różnym wieku – dzieci, młodzież i coraz częściej dziadków z wnukami. Przygodę z łyżwami mogą zaczynać już dzieci od 3 roku życia, a na naukę jazdy nigdy nie jest za późno.

Masz w planach jeszcze tej zimy nauczyć się jeździć na łyżwach? Doskonale! Sprawdź, czy twoje miasto nie ma przypadkiem w ofercie bezpłatnych lub częściowo dofinansowanych lekcji nauki jazdy na łyżwach. Sprawdzony sposób, przetestowany przez wielu, to wypad na lodowisko ze znajomymi, którzy ze śmiganiem po lodowej tafli nie mają żadnych problemów.

Wystarczy kilka godzin, by nauczyć się samodzielnie przemieszczać po lodowisku, łapać równowagę, skręcać, wytracać prędkość i hamować. Przeciwwskazaniami mogą być jedynie urazy lub bóle kolan czy kręgosłupa.

10. Pogoda nie pokrzyżuje twoich planów

Brak śniegu, silny wiatr, gęste opady śniegu…Podczas jazdy na łyżwach nie musisz martwić się takimi rzeczami. Wystarczy wybrać pobliskie, kryte lub zadaszone lodowisko i cieszyć się jazdą, nawet gdy pogoda nie rozpieszcza.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się