10 zdrowych nawyków, które odmienią Twoje życie

24 sierpnia 2020
10 zdrowych nawyków, które odmienią Twoje życie

Zmiana jakości życia, poprawa zdrowia i lepsze samopoczucie - wszystko to możesz osiągnąć, wypracowując nowe nawyki. Spokojnie, nie chodzi o życiowe rewolucje! Skupimy się na tych aspektach naszej codzienności, które najczęściej zaniedbujemy, by właśnie w tych obszarach zacząć działać. Gotowi na pozytywne zmiany? 

1. Wysypiaj się!

Sen warunkuje regenerację komórek całego organizmu i naprawę powstałych w ciągu dnia mikrouszkodzeń. Pozwala nabrać energii na kolejny dzień i porządkuje naszą pamięć. Bez odpowiedniej dawki snu nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. To sen stoi na straży naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Warto więc zrobić wszystko, by nocny odpoczynek trwał nieprzerwanie co najmniej 5, a najlepiej 7-8 godzin. 

sen_zdrowy_nawyk
  • Kładź się o tej samej porze, bez względu na to, czy jest to dzień pracy, czy weekend. Na jakość snu wpływa także to, co robimy przed położeniem się do łóżka - warto zadbać o odpowiednie wyciszenie, unikać silnych bodźców świetlnych, czyli np. oglądania telewizji czy korzystania z telefonu w słabo oświetlonej sypialni.
  • Jeśli tylko masz taką możliwość, stwórz własne wieczorne rytuały snu: ciepła kąpiel/kubek ulubionego napoju/ciekawa lektura i sen. 
Sen okiem dietetyka
Czytaj dalej →

2. Wieczór offline 

Ciągła obecność w sieci i dostępność pod telefonem coraz częściej bywają przyczyną dyskomfortu, źródłem stresu i napięcia. Prawie zawsze znajdzie się ktoś lub coś, co zakłóci Twój spokój i pochłonie niepostrzeżenie czas. Podaruj sobie odrobinę luksusu i choć jeden wieczór w tygodniu spędź offline, z wyłączonym telefonem. 

Korzyści z takiego psychicznego detoksu przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania. 

odpoczynek_offline_zdrowy_nawyk

3. Codzienna porcja ruchu 

Ruch w każdej postaci wpływa pozytywnie na nasz organizm. Kilka porannych pompek, bieg na czwarte piętro do innego działu w biurze, spacer z psem - każda z tych aktywności ma znaczenie. Twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny za kilkuminutowe przerwy w pracy za biurkiem - nawyk wykonywania sekwencji kilku prostych ćwiczeń odciążających plecy i barki sprawi, że zapomnisz o nawracających bólach pleców. 

  • Nie da się jednak ukryć, że nasz organizm potrzebuje czegoś więcej. Dłuższe i intensywniejsze ćwiczenia pozwolą spalić nadmiar kalorii i utrzymać ciało w dobrej kondycji. Namów koleżankę na wspólne treningi, wykup usługi trenera personalnego, korzystaj z treningów online. Wsparciem w uczeniu się nowego nawyku będą aplikacje na telefon. 

  Zerknij do naszego działu Fitness i siłownia i znajdź trening idealny dla Ciebie! Daj się zainspirować naszym trenerkom.  

  • Nie zmieścisz w swoim grafiku nawet 30-minutowych treningów? Zadbaj o to, by codziennie zrobić 9 000 kroków. Spokojnie, od ich liczenia też są aplikacje;) 

4. Dzień zacznij śniadaniem 

Nazywane najważniejszym posiłkiem dnia śniadanie ma dostarczyć organizmowi składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Większa sprawność umysłowa, lepsza koncentracja i efektywniejsza praca - takie korzyści możesz osiągnąć, rozpoczynając dzień od solidnego zastrzyku energii. 

śniadanie_zdrowy_nawyk
  • Co i ile należy zjadać? Do dwóch godzin po przebudzeniu powinniśmy dostarczyć organizmowi od 20 do 35% dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu. 
  • Jeśli rano masz ściśnięty żołądek, postaw na coś płynnego: jogurt, koktajl z ulubionych owoców, płatki z mlekiem. 
  • Popracuj nad wcześniejszym wstawaniem. Wystarczy, że ustawisz budzik 20 minut wcześniej, a bez problemu zdążysz przygotować coś pysznego i pożywnego!

5. Jedz powoli 

Jeść powoli, czyli jak? Po pierwsze istotne jest, by kęsy przeżuwać dokładnie, bo to już w jamie ustnej rozpoczyna się proces trawienia pokarmu. Po drugie, mózg potrzebuje czasu, aby dotarła do niego informacja o tym, że się nasyciliśmy - jedząc wolno, najesz się więc mniejszą porcją. Po trzecie, posiłek zjadany w spokoju pozwala docenić wszelkie jego walory smakowe. 

  •  Jeśli masz taką możliwość, rozplanuj godziny posiłków w ten sposób, by móc zjeść bez pośpiechu i stresu. 
  •  Posiłki w pracy staraj się jeść w pomieszczeniu socjalnym, na stołówce, w kuchni - byle tylko nie przy biurku.

6. Postaw na błonnik 

Daje uczucie sytości, ogranicza wchłanianie tłuszczu i cholesterolu, obniża poziom cukru we krwi, wspomaga perystaltykę jelit, czyli oczyszczanie organizmu z toksyn... To tylko niektóre właściwości błonnika pokarmowego. Wzbogacając dietę o produkty z dużą zawartością błonnika wyświadczysz swojemu ciału ogromną przysługę. Pamiętaj przy tym o piciu dużej ilości płynów, gdyż od tego zależy efektywność działania błonnika w przewodzie pokarmowym. 

  • Przykładowe źródła błonnika: mąki wysokiego typu, chleb żytni pełnoziarnisty, owoce i warzywa, ziarna i nasiona roślin (np. nasiona słonecznika, pestki dyni, suszone owoce). 
błonnik_zdrowy_nawyk
  • Przeciwwskazaniami do spożywania dużych dawek błonnika są: zapalenie lub wrzody żołądka, zapalenie trzustki, dróg żółciowych, jelit czy niedokrwistość. 
  • Błonnik w jelitach działa niczym miotła, która wymiata niepotrzebne resztki pokarmowe, dlatego może Cię wesprzeć w odchudzaniu. 

7. Wzbogać dietę w antyoksydanty 

Antyoksydanty to naturalne składniki zwalczające wolne rodniki. Spowalniają procesy utleniania na poziomie komórkowym. Jeśli więc marzysz o pięknej cerze, zdrowych włosach, silnych paznokciach i dobrym wzroku, wzbogać swoją dietę o świeże owoce i warzywa. Stawiaj na te w kolorze czerwonym i purpurowym, gdyż to one są najlepszym źródłem antyoksydantów. 

  • Źródłem antyoksydantów są m.in.: czerwona kapusta, buraki, fasola, brokuły, świeży szpinak, owoce: truskawki, jabłka, mandarynki, aronia, czarna jagoda, jeżyna, czarny bez; orzechy, migdały oraz przyprawy i zioła (cynamon, oregano, curry). 

8. Zdrowy nawyk picia wody 

Odpowiednie nawodnienie organizmu ma kluczowe znaczenie dla kondycji fizycznej, a nawet psychicznej. Zbyt małe nawodnienie organizmu może być przyczyną bólów głowy. Jeśli zapominasz o piciu wody, sięgnij po pomoc dedykowanych aplikacji na telefon, które pomogą Ci w wypracowaniu nowego nawyku. Będą Ci przypominać w ciągu dnia o konieczności wypicia kolejnej porcji wody. 

picie_wody_zdrowy_nawyk
  • Znajdź wśród wielu typów wód mineralnych tę, która smakuje Ci najbardziej. 
  • Zamiast sporadycznie po całej szklance wody, pij regularnie po kilka łyków. Staraj się wypić w ciągu dnia około 2 litry wody. 
  • Butelkę, kubek filtrujący, dzbanek z wodą trzymaj w kilku miejscach, we wszystkich pomieszczeniach, pomiędzy którymi się przemieszczasz (np. w kuchni, sypialni, salonie). 
Jak prawidłowo nawadniać organizm?
Czytaj dalej →

9. Czytaj etykiety produktów 

Kupuj świadomie! Jeśli sięgasz po nowe, przetworzone produkty, przyjrzyj się etykiecie. Rzut oka na datę ważności i na wykaz składników zajmie Ci tylko chwilę. Niektóre dodatki chemiczne poprawiające smak czy konsystencję produktów nie pozostają bez wpływu na zdrowie - mogą być przyczyną alergii czy nietolerancji pokarmowych. 

Listę najbardziej szkodliwych dodatków do żywności otwierają: 

  • kwasy sorbowe: E200, E202, E203 
  • benzoesany: E210 – E219 
  • siarczyny: E220 – E228 
  • glutaminiany: E620 – E625 
  • guma arabska: E414 
  • karagen: E407 
  • kwas fosforowy: E338
czytaj_etykiety_zdrowy_nawyk
  • Nie kupuj produktów, których skład zdaje się nie mieć końca. Im krótsza lista, tym lepiej. 

10. Troska o higienę psychiczną 

Przemęczenie, spadek produktywności w pracy, realizacja nowych, wymagających projektów kosztem życia rodzinnego i towarzyskiego - to prosta droga do wypalenia zawodowego. Równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym bardzo łatwo zachwiać, zwłaszcza w przypadku popularnej ostatnio pracy w trybie home office. 

  • Krytycznym okiem oceń zarządzanie swoim czasem pracy i zastanów się, co można poprawić. Poszukaj narzędzi do organizacji czasu pracy i planowania zadań. Naucz się kategoryzować sprawy, którymi masz się zająć - niektóre z pewnością nie mają statusu “ASAP”. Lepsze kompetencje w tym zakresie pozwolą Ci zaoszczędzić sporo czasu. 
  • Pracujesz w biurze? Staraj się nie zabierać pracy do domu, a wszystkie sprawy domknąć lub zostawić w takim stanie, by móc do nich spokojnie wrócić kolejnego dnia. 
  • Pracujesz w domu? Wydziel miejsce pracy, posiłki jedz w kuchni lub innym pomieszczeniu, a nie przy biurku, przy którym pracujesz. 
odpoczynek_zdrowy_nawyk

  Idea life-work balance to nic innego, jak troska o higienę psychiczną i dobre samopoczucie.   

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się