13 technicznych wskazówek dla poprawy efektywności stylu klasycznego

11 października 2019
13 technicznych wskazówek dla poprawy efektywności stylu klasycznego

Styl klasyczny to jeden z najtrudniejszych do opanowania stylów pływackich. Pływając amatorsko często nabywamy złych nawyków, a błędy techniczne przekładają się na przeciętne wyniki. Styl klasyczny wymaga koordynacji i odpowiedniego przyłożenia siły w poszczególnych fazach. Dziś podpowiemy, na jakie elementy zwrócić uwagę, by wyeliminować najczęściej popełniane błędy techniczne.

Styl klasyczny – 6 rzeczy, które powinieneś wiedzieć
Czytaj dalej →

Checklista: 13 porad dla pływających żabką

Aby Twoja żabka była tak efektywna, jak to tylko możliwe, musisz pamiętać o pewnych zawiłościach biomechanicznych i rytmicznych, które są prawdziwym kluczem do stylu klasycznego. Oto nasza checklista dla Ciebie!

 1. Na początku każdej sekwencji twoje ręce powinny być skierowane na zewnątrz, tak aby wierzch dłoni sprawiał wrażenie lustrzanego odbicia.
 2. Przed rozpoczęciem etapu rozciągnięcia upewnij się, że łokcie są bardzo blisko siebie.
 3. Zwróć uwagę na płynność ruchu. Ręce i nogi powinny poruszać się synchronicznie i symetrycznie.
 4. Zbliżając stopy do pośladków, trzymaj kolana blisko siebie; podczas odepchnięcia nogi kieruj na boki a następnie ściągnij je do siebie (do wewnątrz).
 5. Przygotowując się do odbicia, nie przyciągaj kolan zbyt blisko brzucha.
 6. Przed kopnięciem obróć stopy na zewnątrz.
 7. Podczas kopnięcia stopy powinny z nogami tworzyć kąt prosty.
 8. Pod koniec sekwencji upewnij się, że twoje stopy są w pełni rozluźnione i wyciągnięte.
 9. Fazę zagarniania wody nogami wykonuj powoli, ale odepchnięcie wykonuj energicznie.
 10. Kopnięcie nogami wykonuj wtedy, gdy twoja głowa znajdzie się całkowicie pod wodą, a ręce masz wyciągnięte przed siebie.
 11. Wynurzaj się z wody tylko na tyle, aby zaczerpnąć powietrza. Wysuwając klatkę piersiową za bardzo z wody, odnotujesz tylko niepotrzebne straty energii.
 12. Po wdechu ruch ciała w dół pod powierzchnię powinien wychodzić z korpusu a nie zaczynać się od głowy.  Po zanurzeniu pozwól na nieznaczne uniesienie pośladków.
 13. Gdy nie oddychasz, trzymaj głowę skierowaną w dół, a nie do przodu - w ten sposób zminimalizujesz opór wody.
Trening pływacki – 9 ćwiczeń na poprawę Twojego stylu klasycznego
Czytaj dalej →

Teraz nie pozostaje nic innego, jak pójść na basen popływać żabką, odhaczając w głowie kolejne punkty z listy! Owocnego przekładania teorii na praktykę!

Zdjęcie: materiały marki Arena

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się