3 sporty, które pomogą Ci pozbyć się bólu kręgosłupa

3 sporty, które pomogą Ci pozbyć się bólu kręgosłupa

Praca biurowa, dodatkowe zlecenia i nadgodziny dają się twojemu ciału we znaki? Gdy ból kręgosłupa i odcinka szyjnego zaczyna towarzyszyć Ci każdego dnia, to znak, że czas zadbać o większą dawkę ruchu i wzmocnić mięśnie pleców. Podpowiemy Ci, które sporty z jednej strony rozluźniają napięte mięśnie karku i barków, z drugiej wzmacniają te stabilizujące kręgosłup. 

Praca na home office przy biurku z niedopasowaną wysokością blatu i na zwykłym krześle to prosta droga do problemów z szyjnym i lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa. Garbienie się i siedzenie w jednej pozycji nawet kilka godzin to zabójstwo dla naszego kręgosłupa. Systematyczna aktywność fizyczna, a zwłaszcza uprawianie sportów wzmacniających mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie właściwej pozycji ciała to sposób na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. 

Pływanie: ratunek dla kręgosłupa 

Poza mnóstwem zalet trzeba powiedzieć o tym, że pływanie świetnie modeluje sylwetkę oraz wzmacnia mięśnie pleców, ramion i nóg. Nie bez powodu ćwiczenia na basenie zaleca się w profilaktyce wad postawy u dzieci. 

Pływając, pozbędziesz się bólu przeciążeniowego kręgosłupa. Podczas aktywności w wodzie kręgosłup jest odciążony, a działająca na ciało siła wyporu wody sprawia, że czujemy się lżejsi, niż jesteśmy w rzeczywistości. Woda pozwala na wykonywanie ćwiczeń, których nie bylibyśmy w stanie zrobić poza basenem. 

  • Pływanie uaktywnia stawy kręgowe, rozluźnia mięśnie piersiowe, ramion i karku, a jednocześnie rozwija mięśnie barków, ramion i nóg. Mocniejsze mięśnie brzucha pomagają w stabilizacji sylwetki. 
  • Szczególnie zalecane jest pływanie stylem grzbietowym i kraulem. 
  • Jeśli nie umiesz pływać, zapisz się na aqua aerobic lub indywidualne zajęcia z instruktorem. 
  • Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach pływanie nie jest wskazane. Taka sytuacja ma miejsce w chorobach zwyrodnieniowych - chęć podjęcia tego rodzaju aktywności chorzy powinni skonsultować ze swoim fizjoterapeutą.   
Efektywny trening pływacki dla zapracowanych - jak go zaplanować?
Czytaj dalej →

Nordic walking: marsz w kierunku zdrowia 

Marsz z kijkami pozwala utrwalić nawyk utrzymywania prawidłowej postawy ciała i w znacznym stopniu zmniejsza lub likwiduje bóle kręgosłupa. Dzięki wymuszonym ruchom rąk i ramion oraz zwiększeniu mobilności górnego odcinka kręgosłupa nordic walking jest dużo bardziej efektywny niż zwykły marsz. 

nordic walking
szlak nordic walking
  • Spacerując z kijkami, odprężysz się i rozluźnisz mięśnie podtrzymujące szyjny odcinek kręgosłupa. 
  •  Do pozytywnych efektów nordic walking należy zaliczyć wzmocnienie mięśni ramion, barków, klatki piersiowej, brzucha, kręgosłupa i nóg oraz rozciągnięcie mięśni szyi, ramion oraz tułowia. 

Joga: buduj mięśnie, relaksując się 

Joga to doskonały sposób, by po całym dniu siedzenia przed komputerem aktywować ciało do wysiłku fizycznego. Ćwicząc regularnie, poprawisz elastyczność ciała, rozluźnisz i wzmocnisz mięśnie, odblokujesz stawy. 

  • Joga kręgosłupa to praca nad wzmocnieniem i uelastycznieniem pleców. 
  • Każda sesja na macie to natychmiastowa ulga dla przeciążonego kręgosłupa. Warto jednak uprawiać jogę systematycznie i cieszyć się z wielu dodatkowych efektów regularnych treningów. Większa gibkość ciała, lepsza kondycja, redukcja poziomu stresu i lepszy metabolizm… Można naprawdę długo wymieniać! 
  • Niektóre asany w szczególny sposób poprawiają kondycję lędźwiowego odcinka kręgosłupa, co zaowocowało pojawieniem się w klubach fitness dedykowanych zajęć bazujących na praktyce jogi. 
7 powodów, dla których warto uprawiać jogę
Czytaj dalej →
  • W obecnej, dynamicznej sytuacji pandemicznej nie musisz przejmować się ograniczeniami w działalności branży fitness. Treningi online, a także zestawy ćwiczeń dostępne na kanałach video instruktorów jogi dają Ci możliwość efektywnego trenowania w domowym zaciszu.

Którą z polecanych przez nas form treningu wypróbujesz jako pierwszą? 

Ćwicz i ...trzymaj się (prosto)! ;)

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się