5 sportów zimowych, o których mogłeś nie słyszeć

21 stycznia 2019
5 sportów zimowych, o których mogłeś nie słyszeć

Śnieg i niskie temperatury to doskonałe warunki do uprawiania ekstremalnych sportów zimowych, które pojęcie białego szaleństwa wynoszą na wyższy level. Co powiecie na letnie dyscypliny sportowe dostosowane do warunków zimowych? Oto lista sportów zimowych, o których mogłeś do tej pory nie słyszeć.

Ice boating czyli żeglarstwo lodowe

To dyscyplina sportowa, która jest zimową wersją żeglarstwa. Łódka, którą się ślizga po powierzchni lodu to bojer. Składa się on z drewnianego, płaskiego, wąskiego i długiego na 3,66 m kadłuba, głównej płozy, która pełni funkcję steru i dwóch płoz po bokach. Za napędzanie odpowiada żagiel o powierzchni do 6,5 m2, zamontowany na 5-metrowym maszcie. Jeśli masz doświadczenie żeglarskie, wystarczy Ci nawet kilkanaście minut, by zorientować się na czym polega sterowanie bojerem.

O tym warto wiedzieć:

  • bojery rozpędzają się do prędkości 150 km/h,
  • ich płozy można wymieniać dostosowując do grubości, twardości i temperatury lodu,
  • minimalna grubość lodu, po jakim można się ślizgać – 8 cm,
  • gdzie jechać: idealne warunki stwarza Pojezierze Mazurskie, zwłaszcza jezioro Śniardwy, Zatoka Łużańska, jezioro Niegocin w Giżycku, Jezioro Drwęckie na Warmii, jeziora Mamry i Święcajty, zatoka Pucka i Zalew Wiślany.

Snowkiting – latanie na nartach lub desce

Snowkiting to jazdy na nartach lub desce wspomagana przez latawiec akrobacyjny, który zapewnia odpowiednią siłę nośną i pozwala na spektakularne powietrzne akrobacje, zwłaszcza jeśli chodzi o ściganie na stokach narciarskich. To doskonała propozycja dla miłośników narciarstwa, którzy mieszkają dość daleko od ośrodków narciarskich. Aby cieszyć się szusowaniem wystarczy wietrzny dzień i płaska lub pagórkowata, mocno zaśnieżona polana lub zamarznięte jezioro. Snowkiting to młody, ale dynamicznie rozwijający się sport zimowy, który swoich zwolenników znajduje na całym świecie.

snowkiter

O tym warto wiedzieć:

  • snowkiting to sport ekstremalny, dlatego zaleca się używanie ochraniaczy i kasku.
  • łatwiejszy do nauki niż windsurfing, gdyż start odbywa się z twardego podłoża,
  • skoki/loty: kilkadziesiąt metrów w górę w czasie do kilkudziesięciu sekund,
  • snowkiter może osiągać prędkości przekraczające nawet 100 km/h,
  • sprzęt: narty najlepiej freeride’owe lub deska snowboardowa, latawiec – do uprawiania snowkitingu w górach najlepiej nadaje się latawiec komorowy, uprząż, składająca się z czterech kilkumetrowych linek, haka mocującego dwie z linek do specjalnego trapezu oraz drążka sterowniczego (baru), do którego przymocowane są dwie pozostałe linki,
  • gdzie jechać: Polska: Nowy Targ, Śląsk, Beskidy, Mazury; zagranica: La Rosiere we Francji, Simplon Pass w Szwajcarii, austriackie Obertauern (niedaleko Salzburga), jezioro Resia (Reschen) w Południowym Tyrolu, Wasserkuppe w Niemczech, norweski płaskowyż Hardangervidda, położony pomiędzy górskimi wioskami Geilo i Haugastøl.

Skibob czyli rowerem na nartach

Skibob łączy w sobie zalety narciarstwa i ekstremalnej jazdy na rowerze. Przypomina pozbawiony pedałów rower BMX, z obniżonym siodełkiem. Koła roweru zastępują trzy narty: główna, przednia, która podtrzymuje kierownicę oraz dwie umocowane do stóp zjeżdżającego, które pomagają utrzymać równowagę w trakcie jazdy. Jeśli chcesz spróbować tego sportu, sprawdź w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego – w większych ośrodkach narciarskich nie powinno być problemu z wynajmem. Jeśli załapiesz bakcyla, wówczas warto postawić na swój sprzęt. Skiboby produkowane są w Austrii lub Niemczech. Na polskim rynku dostępny jest dość podobny w przeznaczeniu sprzęt: trikke skki.

skibobing

O tym warto wiedzieć:

  • do zjazdów nadaje się właściwie każdy stok, najlepsze warunki stwarzają jednak stoki strome, pozwalające na szybkie i dynamiczne zjazdy,
  • ewolucje i spora prędkość, jaką można osiągnąć podczas zjazdu to najczęściej wymieniane przez miłośników tego sportu zalety skibobingu,
  • średnia prędkość jazdy na skibobie to 40-60 km/h. Przy odpowiednich warunkach prędkość zjazdowa może przekroczyć jednak nawet 100 km/h.

Fatbiking – zimowa odyseja rowerowa

Choć fatbiking promowany jest ostatnio także jako sport całoroczny, jego początki związane są z porą zimową. Sprzęt rowerowy wyposażony w grube opony do zjazdów terenowych i ośnieżone, dość trudne trasy, to gwarancja doskonałej zabawy. Jeśli jesteś pieszym lub rowerowym turystą, bikepackerem, lubisz biegi przełajowe i kontakt z naturą o każdej porze roku, ten sport powinien przypaść Ci do gustu.

O tym warto wiedzieć:

  • fatbike ma opony o szerokości od 4 do 5 cali czyli 10- 12,5 cm, obręcze o szerokości od 80 do 100 mm. Te parametry sprawiają, że w oponach można stosować mniejsze ciśnienie powietrza, nawet poniżej 1 bara. Inna jest także konstrukcja ramy (szerszy rozstaw tylnych widełek),
  • opony fatbike’ów nie zapadają się tak bardzo w śniegu i zapewniają lepszą przyczepność – jednak jazda możliwa jest na śniegu raczej ubitym, czyli takim jaki znajdziemy na pieszych szlakach turystycznych, czy szlakach wybieranych przez biegaczy narciarskich,
  • rowery tego typu wynajmiesz w okolicy górskich ośrodków, np. Karłów w pobliżu Szczelińca w Kotlinie Kłodzkiej lub w okolicach Krakowa (razem z opcją organizacji całej trasy i opieką instruktora).

Skijoring – narciarze na uwięzi

Pochodzący z Norwegii sport, łączy w sobie dwie dyscypliny sportowe: powożenie i narciarstwo. Ski joring to wyścigi narciarzy ciągniętych przez zwierzęta – najczęściej konie lub psy albo pojazd mechaniczny. Ski joring może być też uprawiany rekreacyjnie. Jeśli posiadasz średniej wielkości psa (waga powyżej 20 kg), który potrzebuje dużo ruchu i lubi dużo biegać, możesz przyuczyć go do biegania w zaprzęgu. Wystarczy lina o długości co najmniej 2,5 metra z amortyzatorem tłumiącym szarpnięcia, specjalny pas biodrowy, do którego mocowana jest lina i specjalistyczne szelki dla psa. Do tego oczywiście narty, buty i kijki. Dla tego typu rekreacji nadają się narty każdego typu, choć najlepsze będą biegówki. Odpadają jednak te o metalowych krawędziach, gdyż mogą skaleczyć psa.

skijoring
  • każdy, kto posiada podstawowe umiejętności jazdy na nartach w stylu łyżwowym może spróbować skijoringu – bardzo ważne jest jednak kondycyjne przygotowanie i siebie i psa,
  • w skijoringu z psem najlepiej sprawdzają się takie rasy jak greystery i eurodogi (rasy stanowiące mieszanki wyżłów, chartów, pointerów), husky syberyjski, malamut alaskan, samojed itp.; świetnie radzą sobie też labradory i wyżły,
  • wyścigi z udziałem psów odbywają się w kilku kategoriach: sprint, wyścig długodystansowy i wyścig leśny, na dystansie od 10 do 30 km,
  • skijoring najpopularniejszy jest w krajach skandynawskich (Norwegii i Szwecji); Czesi posiadają doskonałą infrastrukturę do uprawiania narciarstwa biegowego, dlatego skijoring cieszy się u naszych południowych sąsiadów dużym zainteresowaniem.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się