5 unikatowych w skali Europy miejsc, które musisz odwiedzić w Polsce

5 unikatowych w skali Europy miejsc, które musisz odwiedzić w Polsce

Malownicze górskie miejscowości, duże miasta łączące tradycję z nowoczesnością, piękne nadmorskie kurorty, turystyczne perełki i miejsca o unikatowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych - to wszystko można znaleźć w Polsce. Podpowiemy Wam, które unikatowe w skali Europy miejsca warto umieścić na tegorocznej liście must see. Jest co zwiedzać i jest czym się zachwycać. 

Pustynia Błędowska 

Aby zobaczyć morze piasku nie trzeba wyjeżdżać z Polski. To u nas, poza hiszpańską pustynią Tabernas, znajduje się największy obszar pustynny w Europie. Mowa oczywiście o Pustyni Błędowskiej. To wyjątkowe miejsce możecie zobaczyć przy okazji zwiedzania Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pustynia Błędowska położona jest pomiędzy Błędowem a miejscowością Klucze, na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. 

Według legendy Pustynia Błędowska jest efektem działania diabłów, który piaskiem chcieli zasypać działającą tutaj kopalnię srebra. Pracujący w niej górnicy strasznie hałasowali, zakłócając ich spokój i na dodatek kradli im jeszcze ich surowiec... W rzeczywistości nasza pustynia jest efektem działania człowieka - działające w pobliżu kopalnie, w których wydobywano cynk, ołów i srebro zwiększały zapotrzebowanie na drewno, wykorzystywane m.in. do umacniania stropów. Karczowanie pobliskich lasów, odsłonięcie podłoża ze żwiru i piasku na działanie słońca i wiatru, rozpoczęło proces pustynnienia terenu. 

Z pomysłem odwiedzenia nie warto czekać, ponieważ pustynia szybko zarasta. Jest to konsekwencja działań z połowy XX wieku, które miały na celu ustabilizowanie lotnych piasków. Wtedy cały teren obsadzono sosną pospolitą, dębem czerwonym i wierzbą kaspijską. 

 • Punkty widokowe zlokalizowane są na wzgórzu Czubatka w Kluczach (382 m n.p.m.) oraz na wzgórzu Dąbrówka w Chechle (355 m n.p.m.). 
 • W 2018 roku oddano do użytku turystów i lokalnych mieszkańców Różę Wiatrów - w specjalnych altankach można odpocząć i nabrać sił na dalszą wędrówkę, a w sezonie letnim skorzystać z organizowanych w tym miejscu atrakcji, występów czy koncertów. 
 • Przez teren Pustyni Błędowskiej, jak i wokół niej wyznaczono szlaki piesze, które pozwalają odkryć piękno tego krajobrazu. Polecamy zwłaszcza żółty Szlak Pustynny PTTK. 

Skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny 

Skrzyżowanie dwóch rzek, których wody nie mieszają się lecz płyną swoimi nurtami - to zjawisko hydrologiczne, które nazywamy bifurkacją. Sprzyja temu mały spadek wody i płaskie ukształtowanie terenu. Przykład tego unikalnego zjawiska, choć wywołanego działalnością człowieka, możemy zobaczyć w Polsce w pobliżu Wągrowca w województwie wielkopolskim. Wody rzek Nielba i Wełna łączą się w dwóch miejscach, jednak każda z nich nadal płynie swoim korytem. 

Polskie piramidy 

Lubicie podróże z dreszczykiem? Miłośnikom historii i zabytkowych budowli, którym niestraszne opowieści o duchach i grobowcach, polecamy polskie piramidy. Mowa o polskich grobowcach przypominających piramidy budowane w czasach faraonów. Gdzie ich szukać? 

 • Piramida w Rapie na Mazurach, położona niedaleko miejscowości Bania Mazurska, to grobowiec właścicieli wsi Angerapp. Rodzina Farenheidów zawczasu pomyślała o “życiu po życiu” zlecając wybudowanie 16-metrowego grobowca, inspirowanego egipskimi piramidami. 
 • Piramida w okolicy Sanoka idealnie odwzorowuje proporcje Wielkiej Piramidy w Gizie. Jest grobowcem rodziny Kulczyckich. 
 •  Piramida w Krasnymstawie i Aleksandrowie Kujawskim. 

Delta Wisły 

Żuławy stanowią unikatowy w skali Europy region o ogromnym znaczeniu dla ekosystemu. To tutaj odpoczywają ptaki wędrujące z Syberii do ciepłych krajów. Wszystko za sprawą unikatowego układu rzek i kanałów, którego twórcami są hydrotechnicy z różnych krajów. 

O tym jak ważny przyrodniczo jest to obszar świadczą liczne formy ochrony przyrody delty Wisły: rezerwaty, park krajobrazowy, ustanowienie obszaru chronionego krajobrazu i objęcie obszaru ochroną w ramach programu Natura 2000. 

Co powiecie na wyprawę rowerową? Ten magiczny rejon naszego kraju warto zwiedzać właśnie na dwóch kółkach - ekologicznie i z pożytkiem dla formy fizycznej. 

Unikatowy zabytek techniki: Kanał Elbląski 

Ten zbudowany w 1862 roku 128-km kanał to unikat w skali Europy - zespół pochylni, po których na specjalnych platformach przetacza się statki to osobliwość niespotykana na starym kontynencie. Urządzenia napędzane są mechanicznie wykorzystując siłę przepływu wody. Po gruntownej modernizacji i remoncie, wzorowany na amerykańskim Kanale Morrisa, Kanał Elbląski znów zachwyca i co najważniejsze, znów może spełniać swoją funkcję. 

 • Kanał łączy leżące na różnym poziomie jeziora z Zalewem Wiślanym, a dodatkowo posiada także liczne odgałęzienia: .np. szlak wodny Ostróda – jezioro Szeląg Mały oraz Ostróda – Jezioro Drwęckie – Drwęca – Wisła. 
 • Ze względu na walory przyrodnicze i kulturowe pobliskich terenów śródlądowa droga wodna została objęta ochroną w ramach Obszaru Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego. 
 • Pochylnie Kanału Elbląskiego: Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty i Buczyniec; śluzy: Miłomłyn, Zielona, Mała Ruś i Ostróda.
 • Jeśli na kajaki to tylko w tym rejonie. Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe trasy kajakowe.
 • Statkiem pasażerskim możecie popłynąć z Ostródy do Elbląga.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się