6 powodów, dla których warto uprawiać biegi narciarskie

15 grudnia 2020
6 powodów, dla których warto uprawiać biegi narciarskie

Narciarstwo zjazdowe i snowboard wciąż niepodzielnie rządzą w polskim rankingu ulubionych sportów zimowych, ale i biegi narciarskie coraz śmielej dotrzymują im kroku. Impulsem do wzrostu ich popularności była oczywiście wspaniała kariera Justyny Kowalczyk, która zainspirowała wielu fanów sportu do własnych prób. Słusznie, bo biegówki w kilku aspektach przewyższają nawet zalety nart zjazdowych i mają wszelki potencjał ku temu, by stać się sportem masowym. Przeczytaj, dlaczego! 

Narty biegowe – sport dla każdego 

I to bez względu na wiek, umiejętności motoryczne czy predyspozycje mentalne. Technika podstawowych kroków jest prosta do opanowania, a przemierzając trasy biegowe dla początkujących pozostajemy przez cały czas na płaskim terenie, co pozwala czuć się stabilnie i pewnie – bez nadmiernego obciążenia stawów, bez problemów z zachowaniem równowagi i strachu przed gwałtownym upadkiem. 

Oczywiście nie znaczy to, że fani mocniejszych sportowych wrażeń nie znajdą w biegach narciarskich niczego dla siebie. Jeśli i Ty należysz do ich grona, sprawdź się na trasach dla zaawansowanych, naszpikowanych stromymi podbiegami i zjazdami – te dostarczą Ci wystarczającej dawki adrenaliny i przyjemnego, satysfakcjonującego zmęczenia. 

zalety biegów narciarskich
5 sportów zimowych, o których mogłeś nie słyszeć
Czytaj dalej →

Rekreacja i trening narciarski 

Jak widać, biegówki to sport uniwersalny; dotyczy to nie tylko poziomu trudności, ale i celu, jakiemu służy Ci przejażdżka na nartach. Spacerowe trasy w lasach lub na łagodnych górskich zboczach to dobry wybór dla tych, którzy chcieliby rekreacyjnie się poruszać, przewietrzyć głowę i nacieszyć oczy ładnymi widokami. Trudniejsze, dłuższe odcinki o zróżnicowanym profilu umożliwiają bardziej zaawansowanym biegaczom wykonanie wartościowego treningu interwałowego lub wytrzymałościowego. 

Bieg po zdrowie i formę 

Skoro o treningu mowa – biegi narciarskie to jedna z najbardziej wszechstronnych aktywności, jakie możesz podjąć, by sukcesywnie poprawiać swoją kondycję i ogólne samopoczucie. Bieg angażuje do pracy mięśnie nóg, ramion, a także tzw. gorset mięśniowy (inaczej core), odpowiadające za utrzymanie prawidłowej postawy. Jednoczesna praca nóg i odpychanie się kijkami jest ponadto znakomitym treningiem motoryki i koordynacji ruchów, co przekłada się na większą ogólną sprawność i komfort codziennego życia. 

narty biegowe

Biegi narciarskie a spalanie tłuszczu 

Płuca pracują pełną parą, a stały dopływ świeżego powietrza dotlenia organizm i trwale wzmacnia układ oddechowy. Krew zaczyna szybciej krążyć w żyłach, ciało przyjemnie się rozgrzewa, a skóra zaróżawia; już po kilku biegach zauważysz jej ujędrnienie i wysmuklenie sylwetki. Jak każda aktywność aerobowa, także biegi narciarskie przynoszą znakomite efekty podczas redukcji wagi – oczywiście, przy wsparciu odpowiednio zbilansowanej diety. 

5 topowych miejsc dla fanów narciarstwa
Czytaj dalej →

Narciarstwo biegowe – pigułka szczęścia 

Regularne uprawianie sportu w plenerze niezawodnie wzmacnia nie tylko ciało, ale i ducha – a biegówki to jeden z najlepszych zimowych rozweselaczy! Porządna dawka ruchu wyzwala produkcję endorfin, zwanych popularnie „hormonem szczęścia”. To właśnie dzięki nim uśmiech na twarzy będzie towarzyszyć Ci jeszcze długo po odpięciu nart. 

narty biegowe

Praktyczne zalety biegów narciarskich 

Zjazdowe stoki poza południem Polski to rzadkość – o ile nie mieszkasz w górach, wyjazd na narty wymaga co najmniej 2-3 wolnych dni i sporych nakładów finansowych: oprócz sprzętu, odzieży i skipassu musisz opłacić także noclegi i dojazdy do stacji narciarskich. Na biegówkach można natomiast jeździć właściwie wszędzie – wystarczy ok. 10 cm pokrywy śnieżnej, by wystarczająco przygotować trasę. 

Stoki narciarskie dla początkujących i zaawansowanych
Czytaj dalej →
narty biegowe

Poza najbardziej znanymi obiektami w Górach Izerskich czy w Małopolsce ośrodki biegów narciarskich działają m.in. na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Kaszubach czy Mazurach, a więc w wielu regionach, które niekoniecznie kojarzą nam się z zimowym wypoczynkiem. To świetna informacja dla osób, które cenią sobie spokój i unikają zatłoczonych kurortów. Na nartach biegowych spędzisz urlop aktywnie i nacieszysz się pięknem zimowego krajobrazu do woli – bez tłumów, bez wygórowanych cen!

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się