7 powodów, dla których warto uprawiać jogę

17 listopada 2020
7 powodów, dla których warto uprawiać jogę

W czasie pandemii, wszechobecnego stresu i napięcia nieocenioną pomocą może być praktyka jogi. Zdrowotne korzyści można zauważyć dość szybko, a doświadczy ich nie tylko ciało, ale także psychika. W tym artykule skupimy się na najważniejszych zaletach uprawiania jogi. 

Joga: kontrola ciała, umysłu i emocji 

W jodze bardziej chodzi o regularność, niż intensywność. Biegacze doceniają jogę za uelastycznienie mięśni, tancerze za pracę nad równowagą i symetrią, kulturyści i pracownicy biurowi za odciążanie kręgosłupa. Elementy jogi przemycane są także do innych zajęć oferowanych przez kluby fitness. Joga stała się popularna i modna. 

Co równie istotne, możesz bez problemów praktykować ją w domowym zaciszu. Jeśli do tej pory nie było Ci z jogą po drodze, czas pandemii to doskonały moment, by to zmienić! 

7 zdrowotnych korzyści z uprawiania jogi 

Poprawa kondycji i wydolności organizmu 

Praktykujący jogę wśród jej zalet podają zwiększenie wydolności organizmu - większą odporność i wytrzymałość. Sylwetka kształtowana jest w sposób harmonijny, gdyż asany angażują kolejno poszczególne partie mięśni i stawów. 

Jako efekt systematycznych ćwiczeń jogi należy wskazać także regulację ciśnienia krwi. Dobrze dotlenione tkanki i lepsze krążenie krwi przyczyniają się do utrzymywania stałego, prawidłowego poziomu ciśnienia. 

Uelastycznienie ciała 

Uprawianie jogi znacząco poprawia sylwetkę. Ciało staje się bardziej elastyczne i gibkie, a ruchy płynniejsze. Z jogą zwiększysz swój zakres ruchu i poprawisz koordynację ruchową. 

Efektywny trening w domu z produktami marki IQ
Czytaj dalej →

Likwidacja napięcia mięśni i bólu stawów 

Asany, czyli specjalne pozycje jogi, pomagają walczyć z dolegliwościami życia codziennego. Ból pleców, karku i szyi u osób pracujących za biurkiem w pewnym momencie może stać się problemem nie do przeskoczenia. Joga pozwala skutecznie likwidować napięcie mięśniowe i likwidować nawracający ból. 

Poprawa postawy ciała 

Marzysz o tym, by przestać się garbić? Większość ćwiczeń w jodze wykonuje się na “wydłużonym kręgosłupie”, co sprzyja wzmacnianiu mięśni wzdłuż kręgosłupa. Joga z pewnością pomoże Ci w zmniejszeniu dyskomfortu i dolegliwości bólowych, a nawet w korekcji wad postawy. Krótko mówiąc - wyrobisz sobie nawyk “trzymania się prosto”. 

9 miejsc w sieci z inspirującymi treningami w domu
Czytaj dalej →

Lepszy metabolizm 

Joga zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób żołądkowo-jelitowych. Niektóre asany wpływają bowiem na lepsze trawienie. Systematyczne sesje na macie to zatem lepszy metabolizm i kontrola nad wskazówką wagi. 

Regulacja gospodarki hormonalnej 

Joga może pozytywnie wpływać na pracę nadnerczy, przysadki, tarczycy, jajników. Techniki oddechowe i relaksacyjne usprawniają pracę gruczołów dokrewnych, a więc regulują wydzielanie hormonów. 

Redukcja stresu 

Joga pomaga w odzyskaniu równowagi emocjonalnej. Nie bez powodu uznawana jest za jeden z najstarszych na świecie systemów rozwoju psychofizycznego. Skupienie się na wykonywaniu asan, wyrównanie oddechu, a na dalszym etapie zaawansowania jego kontrola pozwalają odciąć się od czynników zewnętrznych. Ćwicząc jogę, trenujemy uważność i zapominamy o kłopotach dnia codziennego.  

Wśród pozytywnych efektów jogi należy wskazać: 

  • szybką redukcję poziomu stresu,
  • mniejszą podatność na impulsywne reakcje. 

Joga ujawnia prostą prawdę: największą potrzebą wielu z nas jest oczyszczanie umysłu z natłoku myśli. 

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się