Aktywni jesienią: Mały Szlak Beskidzki w pigułce

30 września 2020
Aktywni jesienią: Mały Szlak Beskidzki w pigułce

Wczesna jesień to wciąż dobry czas na górskie wędrówki. Jeśli ostatnie miesiące spędziliście aktywnie, a na górskim liczniku macie już sporo kilometrów, może czas zmierzyć się z dłuższym szlakiem turystycznym? Nasza propozycja to liczący sobie 137 km Mały Szlak Beskidzki, czwarty pod względem długości szlak polskich Karpat. 

Mały Szlak Beskidzki, dawniej zwany Szlakiem Północnym, wiedzie szlakami Beskidu Małego, Makowskiego i Wyspowego. 137-kilometrowa trasa oznakowana na czerwono łączy Straconkę (dzielnicę Bielska-Białej) z Luboniem Wielkim w Beskidzie Wyspowym.

Łagodne zbocza o tej porze roku mienią się całą paletą barw. Niższe temperatury i kapryśna pogoda nie będą problemem, jeśli zaopatrzysz się w specjalistyczną odzież turystyczną i akcesoria poprawiające komfort podróżowania. 

Zobacz nasz artykuł poświęcony w całości bezpiecznemu wędrowaniu po górach jesienią. 

W góry jesienią - o czym koniecznie musisz pamiętać?
Czytaj dalej →

Szczegółowy przebieg Małego Szlaku Beskidzkiego 

MSB w Beskidzie Małym 

Bielsko-Biała Straconka – Gaiki – Przełęcz „u Panienki” – Hrobacza Łąka, schronisko – Żarnówka Zapora – Żar – Kiczera – Przysłop Cisowy – Przełęcz Kocierska – Potrójna – Łamana Skała – Leskowiec – Groń Jana Pawła II, schronisko PTTK – Krzeszów – Żurawnica – Gołuszkowa Góra – Zembrzyce 

  • czas przejścia i długość tego etapu: około 53 km, około 14 h marszu

MSB w Beskidzie Makowskim 

Zembrzyce – Chełm – Palcza – Babica – Sularzowa – Myślenice – Uklejna – Śliwnik – Działek – Kudłacze, schronisko PTTK – Łysina – Lubomir – Przełęcz Jaworzyce 

  • czas przejścia i długość tego etapu: około 54 km, około 14 h marszu

MSB w Beskidzie Wyspowym 

Przełęcz Jaworzyce – Wierzbanowska Góra – Przeł. Wielkie Drogi – Kasina Wielka – Lubogoszcz – Mszana Dolna – Przełęcz Glisne – Luboń Wielki, schronisko PTTK – zejście do Rabki Zdrój 

  • czas przejścia i długość tego etapu: około 30 km, około 9 h marszu
Aktywność w okresie jesienno-zimowym – jak się do niej zmotywować i co ubrać?
Czytaj dalej →

Mały Szlak Beskidzki: informacje praktyczne

  • Charakter trasy

Mały Szlak Beskidzki mierzy 137 km; dystans ten w zależności od kondycji i warunków pogodowych należy podzielić na 5-6 dni - tabliczkowy czas marszu to 43 h 30 min.

Szlak znakowany jest kolorem czerwonym. Jak zawsze zachęcamy do zabrania w trasę tradycyjnych, papierowych map, jednak znakowanie w terenie powinno wystarczyć, by nie zgubić się w terenie.

Przewyższenia na trasie to około 6000 m.

Przy załamaniu pogody na szlaku możesz się dodatkowo schronić w wiatach turystycznych. Znajdziesz je na szczycie Kiczery (od strony Wielkiej Puszczy), na Leskowcu oraz na podejściu pod Babicę.   

  • Noclegi

Szlak prowadzi przez wiele miejscowości, a na trasie przejścia znajduje się sporo schronisk, więc z noclegiem nie powinno być problemów. Jako miejsca noclegowe można przykładowo rozważyć Zembrzyce, Myślenice czy Kasinę Wielką. 

Istnieje możliwość zdobycia Odznaki Krajoznawczo-Turystycznej PTT „Mały Szlak Beskidzki”. Materiały związane z odznaką dostaniesz w oddziałach PTT lub po zamówieniu pocztą. Szczegóły i regulamin.  

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się