Alpy – 7 miejsc, które warto zobaczyć

16 październik 2018
Alpy – 7 miejsc, które warto zobaczyć

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy, który ciągnie się od Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju. Aż sześć krajów posiada w swoich granicach terytorialnych niewielki kawałek tego raju na ziemi. Krystalicznie czyste jeziora, postrzępione szczyty gór, wielkie przestrzenie nieskażonej niczym przyrody i malowniczo położone miasteczka przyciągają jak magnes. Oto siedem miejsc, które naszym zdaniem trzeba w Alpach koniecznie zobaczyć.

Austria – Kitzsteinhorn

Kitzsteinhorn, zwany „Białą górą”, stał się symbolem regionu Zell am See–Kaprun w Alpach austriackich. Położony na wysokości ponad 3 000 m. n.p.m, lodowiec Kitzsteinhorn przyciąga miłośników białego szaleństwa przez okrągły rok, gdyż cały czas panują tutaj idealne warunki do uprawiania narciarstwa. W lecie jest to także doskonały punkt wypadowy do uprawiana kolarstwa górskiego i wycieczek pieszych.

Tutaj znajdziesz również panoramiczną platformę widokową Gipfelwelt 3000, położoną na wysokości 3 029 m. n.p.m. Z tarasu rozpościera się widok na około 30 górskich szczytów, w tym najwyższe szczyty Austrii: Grossglockner (3 798 m n.p.m.) Grssvenediger (3 662 m) i Hocheiser (3 206 m) oraz dziewicze tereny Parku Narodowego Wysokie Taury. Punkt widokowy jest czynny przez cały rok. Można się tam dostać kolejką górską, co czyni z tego miejsca jeden z najłatwiej dostępnych punktów widokowych oferujących tego typu panoramę.

Aby się tam dostać najlepiej dotrzeć do miejscowości Kaprun, która jest także bazą noclegową dla całego ośrodka narciarskiego. Można tam dojechać samochodem z przejścia granicznego w Cieszynie (około 770 km). Samolotem można dolecieć do oddalonego o 85 km Salzburga, a potem przesiąść się do środka transportu publicznego.

Włochy – Tre Cime di Lavaredo

Trzy nagie górskie szczyty – Cima Ovest, Cima Grande i Cima Piccola – to symbol włoskich Dolomitów. Na każdy ze szczytów prowadzą stosunkowo łatwe wspinaczkowo drogi wejściowe, które są jednocześnie drogami zejściowymi. Wytyczyli je pierwsi zdobywcy – jest to jednak wersja dla osób uprawiających wspinaczkę. Trekking wokół nich nie jest trudny technicznie, a gwarantuje tak samo zapierające dech w piersiach widoki. 12-kilometrową trasę, gdzie całkowite przewyższenie to 700 metrów, można pokonać w czasie 4-5 godzin.

Tre cime di Lavaredo Alpy Włochy trekking

Przy szlaku usytuowane są trzy charakterystyczne schroniska: Auronzo, Locatelli i Lavaredo. Samochodem można dojechać do schroniska Auronzo i tym samym skrócić czas przejścia wokół Tre Cime. Najlepiej dotrzeć tu oczywiście wczesnym rankiem, bo parking szybko się zapełnia. Mniejszy ruch turystyczny panuje na trasie wczesną jesienią, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dni są już krótsze i mogą pojawić się przymrozki oraz opady śniegu.

Także Misurina, miejscowość położona w okolicach Tre Cime di Lavaredo, oferuje przepiękne widoki. Górskie szczyty odbijające się w tafli jeziora Lago di Misurina żadnego turystę nie pozostawią obojętnym.

Tyrol – Reutte i Highline 179

A może cisza i spokój? Dla tych, którzy szukają miejsca nieskażonego masową turystyką, gdzie można delektować się górskim klimatem i widokiem alpejskich szczytów polecamy niewielkie liczące 7-tys.  mieszkańców miasto w północno – zachodniej części Tyrolu. Reutte, bo o nim mowa, ma do zaoferowania niezwykłą atrakcję. Na jego skraju powstał jeden z najdłuższych wiszących mostów w Europie – Highline 179. Ma on 403 metry długości i został rozwieszony na wysokości 100 metrów, pomiędzy dwoma wzgórzami, nad kompleksem średniowiecznych zabudowań Burgenwelt Ehrenberg. Spacer w przestworzach to także okazja do podziwiania piękna górskiego krajobrazu, zwłaszcza że obok znajduje się także taras widokowy.

Warto pojechać także nad znajdujące się niedaleko jezioro Planse, uznawane za jedno z najczystszych w północnym Tyrolu. Z Reutte można dotrzeć także do zamku Neuschwanstein, który zdobi wiele bawarskich pocztówek. Jego bryła i strzeliste wieżyczki są doskonale znane wszystkim dzieciom, gdyż był on pierwowzorem zamku z czołówek kreskówek Disneya. Z tego też względu Neuschwanstein jest oblegany przez turystów z całego świata – w ciągu roku odwiedza go ponad milion osób.

Austria – Hallstatt

Małe, liczące niespełna 800 mieszkańców, miasteczko Hallstatt uchodzi za najpiękniejsze w całej Austrii. Położone u podnóża Alp Salzburskich, z pięknym alpejskim jeziorem, urokliwymi wąskimi uliczkami i piękną zabudową, przyciąga turystów z całego świata. Miejscowość Hallstatt wraz z całym regionem Salzkammergut została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co stanowi potwierdzenie walorów przyrodniczych całego obszaru. Miasteczko oprócz pięknych widoków i rejsu łódką po jeziorze ma do zaoferowania także zwiedzanie kaplicy czaszek oraz kopalni soli z epoki brązu.

Hallstatt Alpy austriackie

 

Hallstat położone jest około godziny drogi od Salzburga, jednak z uwagi na ochronę przyrodniczą całego regionu, ruch samochodowy jest tutaj mocno ograniczony, a do samego miasteczka wjechać nie można. Są jednak specjalnie wyznaczone parkingi, na których można pozostawić samochód.

Francja – Chamonix

Chamonix jest znane wszystkim narciarzom, w końcu to jeden z najstarszych ośrodków narciarskich we Francji i organizator pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w historii. Tutaj czuć specyficzny klimat górskiej gorączki. Chamonix położone w Alpach Francuskich przyciąga jak magnes: imponujących rozmiarów Mont Blanc, ocieniający jedną z najpiękniejszych europejskich dolin, alpejska roślinność i piękne łąki, a w sercu charakterystyczna dla tego regionu zabudowa… Stąd na szczyt Aiguille du Midi poprowadzona jest jedna z najdłuższych kolejek linowych na świecie. W 20 minut znajdziesz się na wysokości 3 842 m n.p.m. w otoczeniu alpejskich szczytów. Z tarasów można obserwować nie tylko najwyższą górę Europy,  ale także Alpy francuskie, szwajcarskie i włoskie. Kolejką można się też dostać do włoskiego Courmayeur.

alpy-chamonix-kolejka aiguille-du-midi

 

Słowenia – alpejski wąwóz Vintgar

1,6-kilometrowy wąwóz Vintgar, kończący się jednym z najwyższych na Słowenii, 16-metrowym wodospadem Šum, to dzieło rzeki Radovna, którą można podziwiać ze specjalnych pomostów, kładek i przejść. Spieniona woda, huczące wodospady i wysokie ściany skalne obok ścieżek, dostarczają niezapomnianych wrażeń. To niesamowite dzieło natury położne jest w samym sercu Alp Julijskich, w obrębie Triglavskiego Parku Narodowego. Można tutaj dotrzeć z oddalonego o około 4 km Bledu. Jezioro Bled to wizytówka Słowenii i jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Europie. No cóż, trudno się oprzeć widokowi średniowiecznego kościółka na niewielkiej wysepce u podnóża ośnieżonych alpejskich szczytów. Bled to także doskonały punkt wypadowy do wyjścia na najwyższy szczyt Słowenii, Triglav (2 864 m n.p.m.). Na trekking trzeba przeznaczyć jednak dwa dni, z noclegiem w schronisku, gdyż szlak nie należy do najłatwiejszych.

Szwajcaria – Wodospady Rheinfall

Potęgę natury można usłyszeć. Huk spadającej wody robi niesamowite wrażenie. W szwajcarskim kantonie Schaffhausen zobaczysz największy pod względem przepływu wody wodospad w Europie. Na przełomie rzeki Ren, na obu jej brzegach ustawiono platformy widokowe, skąd można obserwować 23-metrowe kaskady. Na środku rzeki znajduje się naturalny punkt widokowy – samotna skała, na której szczyt wspina się po wąskich schodach. Pod sam wodospad Rheinfall można się dostać statkiem wycieczkowym, spod pobliskiego średniowiecznego zamku Wörth. Na skałach przy wodospadzie wznosi się także drugi zamek Laufen – można do niego dotrzeć ścieżką spacerową wiodącą przez most kolejowy lub oszkloną windą. Oba zamki są dostępne dla turystów.

7 miejsc w Alpach które warto zobaczyć_wodospad Rheinfall
Wodpospad Rheinfall co zobaczyć w Aplach

Zdjęcia: Pixabay

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się