Artroskopia kolana: ile potrwa rehabilitacja i powrót do biegania?

21 października 2019
Artroskopia kolana: ile potrwa rehabilitacja i powrót do biegania?

Jak myślicie? Kiedy można wyjść na pierwszy trening biegowy po artroskopii? Mnie lekarz pozwolił po miesiącu!

Artroskopia

Artroskopia to operacja łąkotki, tkanki chrzęstnej znajdującej się w stawie kolanowym. Jeśli ktoś ma tkankę „wysokiej jakości” i prawidłową budowę anatomiczną – będzie biegał latami bez problemów. Ja niestety – jako powiedział mi ortopeda – tych dwóch rzeczy nie mam. Szpotawe kolana (czyli prościej mówiąc: krzywe nogi) powodują, że duże przeciążenia przy bieganiu są skierowane nie przez środek stawu kolanowego, a przez jego przyśrodkową część. I tkanka chrzęstna po 25 latach mocnego biegania, nie wytrzymała. 

Trzy lata temu miałem operowaną lewą nogę, teraz prawą. Przy pierwszej artroskopii miałem szytą łąkotkę, wtedy proces rehabilitacji jest dłuższy. Teraz była – niestety – cięta, strzępów nie dało się już uratować. Czym lepiej jesteśmy przygotowani mięśniowo, sprawnościowo, wydolnościowo do artroskopii, tym krótsza rehabilitacja. Dlatego mając już termin operacji nie powinniśmy całkowicie rezygnować z aktywności – uzgodnijmy tylko z lekarzem lub fizjoterapeutą jej zakres. 

Objawy uszkodzonej łąkotki

Uszkodzona łąkotka swędzi w charakterystyczny sposób. Jakby człowiek miał w stawie kolanowym lekko wilgotne, przełamane drewno. Fizjoterapeuta jest w stanie wykluczyć albo potwierdzić, czy to oznacza uszkodzenie łąkotki skręcając odpowiednio nogę w stawie kolanowym. 

Diagnostyka

Ani rentgen, ani USG nie potwierdzą jednoznacznie uszkodzenia łąkotki i nie mogą być podstawą do artroskopii. Jasny obraz może dać lekarzowi tylko rezonans magnetyczny. 

Operacja łąkotki

Artroskopię przeprowadza się w znieczuleniu zewnątrzoponowym (w kręgosłup). Wcześniej pacjent dostaje środek „ogłupiający” i można całą artroskopię obserwować bez problemu na monitorze gawędząc z lekarzem. 

W szpitalu

Pierwsza faza – z kolana wystaje dren (rurka), który ma odprowadzić krew ze stawu do podwieszonej buteleczki. To korzystne, należy pozbyć się krwi ze stawu. Rehabilitacja zaczyna się nazajutrz po operacji. Pierwsze ćwiczenia – izometryczne napinanie mięśnia czworogłowego uda. Proste ćwiczenia z unoszeniem prostej nogi. Praca nad (delikatnym) ugięciem nogi w kolanie. 

Odżywianie w kontuzji – co jeść, by przyspieszyć regenerację?
Czytaj dalej →

Chodzenie

Zaczynamy je również nazajutrz po operacji – o kulach. Zależnie od sposobu przeprowadzenia artroskopii nogę wolno częściowo obciążać albo nie. Po szyciu musi ona być przez tydzień całkowicie odciążona, chodzimy wtedy o kulach na jednej nodze. Po cięciu – od początku należy częściowo obciążać operowaną nogę – ale żeby nie była obciążona w pełni należy poruszać się o dwóch kulach. 

Ćwiczenia

Ważne, żeby jak najszybciej po wyjściu ze szpitala pójść do fizjoterapeuty. Rozpracuje on manualnie kolano – ważne jest żeby szybko pozbyć się obrzęku. A przede wszystkim zada „pracę domową” podtrzymującą pracę mięśni. Na początku są to głównie ćwiczenia izometryczne, z miękką piłką lub gumami oporowymi. Cel – podtrzymanie pracy mięśni, gdy są one odciążane przy chodzeniu. Oraz uzyskanie pełnego wyprostu w kolanie. To ostatnie zajęło mi przy wcześniejszej artroskopii około tygodnia. 

Chłodzenie

Po ćwiczeniach, po aktywnościach, a także niezależnie od tego starajmy się często (kilka razy dziennie) chłodzić kolano. Noga powinna być też uniesiona. Jeśli mamy możliwość jednocześnie chłodzić i uciskać kolano – to jeszcze lepiej. Z zimnymi okładami nie rozstajemy się, póki fizjoterapeuta lub lekarz nie stwierdzą, że są one zbędne. U mnie chłodzenie trwało około dwóch tygodni. 

Odstawienie kul

Po przekroczeniu 90 stopni w zgięciu fizjoterapeuta lub lekarz powinien wydać zgodę na odstawienie kul. Można wtedy jeździć samochodem. A jeśli jesteśmy ogólnie sprawni, to możemy uzyskać zgodę na jeżdżenie także rowerem. Rower pozwala na podtrzymanie wydolności i odbudowuje mięśnie bez przeciążania kolana. Nie zwiększajmy jednak obciążeń ani aktywności bez zgody fizjoterapeuty lub lekarza, bo może to prowadzić do regresu w rehabilitacji. 

Bieganie

Na pierwszy trucht dostałem zgodę miesiąc po operacji. Ostrożnie, powoli, raczej po miękkiej niż po twardej nawierzchni, absolutnie nie dłużej niż pół godziny. To pierwszy krok w powrocie do pełnej sprawności sportowej. Z doświadczeń po poprzedniej artroskopii wiem, że powrót do moich wcześniejszych wyników – maraton poniżej 3:00 – zajął mi pół roku. 

Czego i Wam życzę, jeśli będziecie musieli przejść taką rehabilitację. 

Roztrenowanie: jak i dlaczego powinniśmy je robić?
Czytaj dalej →

Wojciech Staszewski

Trener lekkoatletyki, biegacz, który ma na swoim koncie ponad 60 maratonów (najlepszy ukończony z czasem 2:49), reporter „Twojego Stylu”, a przede wszystkim człowiek, który zaraża pasją. Do startów przygotowuje zarówno debiutantów, marzących o pokonaniu 10 km, jak i tych, którzy walczą o złamanie magicznych 3 godzin w maratonie. Dzięki jego planom publikowanym na łamach ogólnopolskich gazet oraz na stronie www.polskabiega.pl wiele osób rozpoczęło swoją aktywną przygodę. Wojtek nie tylko biega, trenuje biegaczy, ale też pisze o bieganiu. Prowadzi bloga www.ksstaszewscy.pl, jest też współautorem książek „Biegaj z nami” i „Maraton Warszawski - 30 lat wielkiego biegu”.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się