AKTYWNE FERIE TURNUS I - Małopolska, Wielkopolska, Świętokrzyskie, Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie

25 stycznia 2022
AKTYWNE FERIE TURNUS I - Małopolska, Wielkopolska, Świętokrzyskie, Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie

Trwa w najlepsze pierwsza tura ferii zimowych! Ruszamy z naszym subiektywnym Aktywnym Przewodnikiem po regionach, które świętują czas wolny. Odwiedź ciekawe miejsca w swojej okolicy. Jesteś spoza stolicy swojego województwa? Czas je zwiedzić. Szczególnie, że stolica zazwyczaj oferuje sporo dodatkowych atrakcji, poza zwiedzaniem zabytków. To co, zaczynamy!

Małopolska

 1. Kraków - oczywiście! Odwiedźcie smoka pod Wawelem, a po zwiedzaniu zjedzcie deser i zagrajcie w planszówki w „Dziórawym Kotle”. Będąc w Krakowie z dziećmi nie możesz pominąć bajkowego ogrodu świateł i całego Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema.
 2. Pustynia Błędowska dla wszystkich, którzy nie planują w najbliższym czasie odwiedzać rajskich plaż. Nie ma tam palem i dodatniej temperatury, ale zawsze można pochwalić się spacerem po złotych piaskach.
 3. Górska klasyka! Wypad w góry zimą to nie tylko narty czy ekstremalne zimowe górskie wyprawy, ale choćby na sanki! Zarówno Tatry czy Pieniny oferują masę łatwych pagórków do zabawy.  
 4. Stary Sącz - chodziliście już nad ziemią? Koniecznie musicie odwiedzić ścieżkę w koronach drzew, tzw. leśne molo. Wrażenia niezapomniane!
 5. Kopalnia Soli w Wieliczce - kiedyś bardziej przychylnie patrzyło się na lizanie ścian językiem, ale można zawsze zaopatrzyć się w kamień solny do korzystania w domu w warunkach higienicznych :)

Wielkopolska

 1. Poznań - miasto aktywnych doznań! Kto jeszcze nie odwiedził, niech wykorzysta ten czas ferii na wypad na jeden z najpiękniejszych rynków w kraju, na wycieczkę do zoo lub zabawy w wodzie na termach Maltańskich. Dodatkowe atrakcje w okresie ferii zapewnia również biblioteka Raczyńskich i Muzeum archeologiczne.
 2.  Malta Ski to stok narciarski (!) w centrum Poznania.
 3.  Jezioro Lednickie - odkryj swoje województwo i sprawdź początki Polski. Na wyspie nad jeziorem znajdują się ruiny wczesnopiastowskiego grodu wzniesionego w czasach księcia Mieszka I. To też prawdopodobne miejsce Chrztu Polski. 
 4. Niedaleko jeziora znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach.
 5. Odwiedź Gniezno - kolebkę polskiej państwowości. Zobacz na własne oczy słynną katedrę i drzwi gnieźnieńskie oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego.
 6. Popatrz na świat z góry i to nie byle jakiej bo Złotej Góry, znajdującej się na terenie Złotogórskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu z bardzo ciekawą ścieżką edukacyjną.

Świętokrzyskie

 1. Fani wycieczek będą zachwyceni – Rezerwat Diabelski Kamień, spacer po Przełomie Lubrzanki lub zwiedzanie Jaskini Raj. Dodatkowo kilka rezerwatów przyrody takich jak Białe Ługi, Owczary, Szczytniak, Góry wschodnie czy Zamczysko Turskie.
 2. Miasto Kielce, które posiada aż 5 rezerwatów przyrody! W samym centrum możecie się wybrać na Kadzielnię, zwiedzić amfiteatr, jaskinię i zjechać na tyrolce.
 3. Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe był do czasu wybudowania Wersalu największą budowlą pałacową w Europie! 
 4. Sabat Krajno, w którym możecie spędzić nawet cały dzień. Stok narciarski, Aleja Miniatur, kino 6D, a parę km dalej wejście na szlak na Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. 

Kujawsko - Pomorskie

 1. Przygodę ze śniegiem zacznij od stoku narciarskiego w Myślęcinku, wizyty w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku lub odwiedzenia Krainy Zabaw "Świt" w Brodnicy, gdzie znajduje się czteropoziomowa konstrukcja z 12-metrowymi zjeżdżalniami!
 2. Fanom przyrody i wędrówek, nie trzeba zachwalać Borów Tucholskich.
 3. Pozwiedzaj też okoliczne miasta i zabytki. Toruń – miasto Kopernika i pierników, Bydgoszcz - uznawaną za drugą stolicę województwa czy renesansowe Chełmno. Będąc w Toruniu dodatkowo zaplanuj sobie czas na wizytę w planetarium. Wszystkie te miasta oferują ogromną ilość atrakcji, sportowych, kulturalnych lub edukacyjnych. 

Lubuskie

 1. Jeżeli masz powyżej 18 lat i cieszysz się przerwą na studiach, możesz wybrać się na degustację do jednej z Lubuskich winnic w ramach wycieczki Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu.
 2. Wspaniałe tereny spacerowe wokół prawie 600 jezior np. Szlak Wisłockiej – trasa spacerowa wokół jeziora Lubiąż. W okolicy znajduje się też mnóstwo parków i prawie 200 pałacyków. Podczas spaceru w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym, warto zwiedzić powojenne schrony, bunkry, a nawet labirynty. 
 3. We wsi Torzym otwarty jest całoroczny park rozrywki Majaland Kownat!(część atrakcji pod zadaszeniem)
 4. Zielona Góra zaprasza do ogrodu botanicznego, mini zoo, palmiarni lub planetarium.

Ferie to doskonały czas na spojrzenie na swój region od nowa. Pochwalcie się w naszych mediach społecznościowych swoimi wycieczkami oznaczając Profil Aktywny, dopiszcie #jestemaktywny #jestemaktywna, żebyście Was znaleźli! 
Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się