Bezpieczna wizyta na basenie w czasie pandemii: o czym należy pamiętać?

Bezpieczna wizyta na basenie w czasie pandemii: o czym należy pamiętać?

Wizyta na basenie to dla wielu z nas sposób na relaks i odpoczynek po ciężkim dniu, dla innych – na dobre rozpoczęcie dnia. W okresie letnim chętnie odwiedzamy pływalnie pod chmurką. Dobra, wakacyjna zabawa to śmiech przyjaciół i plusk wody. Jak w czasie pandemii koronawirusa bezpiecznie korzystać z basenu? Z jakimi zmianami w funkcjonowaniu pływalni musisz się liczyć? 

Zmiany organizacyjne na basenach według wytycznych GIS 

Część basenów otwarto 6 czerwca br. wraz ze zniesieniem części ograniczeń związanych z epidemią SARS-CoV-2, lecz niektóre otwarto później, po dostosowaniu obiektów do wymogów Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS). Szereg zaleceń nałożonych na kierujących tego typu obiektami ma na celu zmniejszenie ryzyka zarażenia koronawirusem, m.in. poprzez ograniczenie liczby kontaktów międzyludzkich i zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Co to oznacza w praktyce? 

1. Ograniczenia w ilości wejść 

Każdy basen indywidualnie ustala limit osób, które w tym samym czasie mogą przebywać w wodzie. Zależy to oczywiście od wielkości obiektu. Limit to połowa maksymalnego obłożenia pływalni, jednak nie więcej niż 150 osób. Musisz liczyć się z tym, że w przypadku dużego zainteresowania wejściem na pływalnię możesz po prostu wrócić z kwitkiem. 

Zorientuj się, które godziny cieszą się mniejszym zainteresowaniem klientów i dopasuj do tego swój grafik. 

2. Ograniczenia liczby osób przypadających na jeden tor

Ograniczenia dotyczą także liczby osób na torze. Aktualnie po jednym torze mogą jednocześnie poruszać się cztery osoby. Wchodząc na pływalnię wybierz mniej oblegany tor, który nie ma jeszcze “kompletu”. 

3. Brak ławek lub krzeseł w poczekalniach 

Tego typu działanie ma na celu ograniczanie czasu pobytu w obiekcie do czasu wizyty na pływalni. Wewnątrz budynku powinny przebywać tylko osoby, które korzystają z oferty basenu. 

4. Ograniczona ilość szafek w przebieralni 

Zapewnia możliwość zachowania bezpiecznego dystansu pomiędzy korzystającymi z szatni. 

5. Obowiązek zakrywania ust aż do przymierzalni 

Na terenie basenu obowiązuje nakaz używania maseczek aż do samej przymierzalni - tam ją zostawiamy w szafce z ubraniami. 

Efektywny trening pływacki dla zapracowanych - jak go zaplanować?
Czytaj dalej →

Jacuzzi 

Z małych niecek i jacuzzi, w których nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu, zaleca się korzystanie pojedynczo lub jedynie w towarzystwie osób, z którymi się mieszka. Woda w jacuzzi powinna być dezynfekowana związkami chloru - takie wytyczne na zarządzających pływalniami nakłada GIS.

Sauny 

W saunie nie trzeba nakładać maseczki. Wchodzimy do niej boso; bez okrycia wierzchniego (możemy mieć nałożony ręcznik). Za bezpieczne, a tym samym niewyłączone z użytkowania uznaje się sauny, które zapewniają temperaturę co najmniej 60 stopni. Obowiązują ograniczenia liczby osób jednocześnie korzystających z sauny - podobnie jak w przypadku basenów do 50% maksymalnego obłożenia.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Zalecenia dla klientów pływalni 

Pamiętaj, że najwięcej zależy od Ciebie i od tego, jak Ty stosujesz się do ogólnych zaleceń dotyczących minimalizowania ryzyka zarażenia koronawirusem. 

  • Pamiętaj o dezynfekowaniu rąk. Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk powinny znaleźć się przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami. 
  • Zachowuj odpowiedni 2-metrowy dystans w kolejce do kasy, w poczekalni, w szatni, w kolejce pod natrysk itd. 
  • Obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązuje aż do przebieralni. Tam po przebraniu się w strój możemy ją zdjąć. 
  • Zanim wejdziesz do hali basenowej (koniecznie przez brodzik do płukania stóp), skorzystaj z natrysku i starannie umyj całe ciało. 
  • Po ponownym wejściu do szatni nałóż maseczkę. 
Trening pływacki – 9 ćwiczeń na poprawę Twojego stylu klasycznego
Czytaj dalej →

Pracownicy obiektu: sprawdź, czy stosują się do zaleceń GIS 

Twoje poczucie bezpieczeństwa buduje zaufanie do personelu i ich działań zapobiegawczych. Zwróć uwagę na zachowanie pracowników, czy zachowują odpowiedni dystans i używają środków ochrony osobistej, czy na terenie pływalni zastosowano odpowiednie oznaczenia przypominające o konieczności zachowywania dystansu, dezynfekcji rąk itp. 

W strefie basenów i saun powierzchnie wspólne, czyli te, z którymi ma styczność wiele osób (drzwi, klamki, poręcze) powinny być systematycznie dezynfekowane. Podobnie z kluczykami do szafek - powinny zostać zdezynfekowane po każdym użyciu przez klienta. 

Masz objawy infekcji? Zrezygnuj z wyjścia na basen 

Zaobserwowałeś u siebie pierwsze oznaki przeziębienia czy infekcji? Męczy Cię kaszel, nie czujesz się za dobrze, masz podwyższoną temperaturę, a dodatkowo trudności w oddychaniu? Zrezygnuj z wyjścia na basen. Prawdopodobnie nie zostaniesz wpuszczony na teren obiektu. Przy wejściu może być prowadzony pomiar temperatury. 

Nie korzystaj z basenu także w sytuacji, gdy w ciągu ostatnich 14 dni miałeś kontakt z osobą chorą na COVID-19 lub z objawami wskazującymi na możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

Trening wytrzymałościowy - jak pływać szybciej?
Czytaj dalej →

Co dzieje się w przypadku podejrzenia koronawirusa u klienta?

  • Pracownicy pływalni są odpowiednio przeszkoleni i mają obowiązek reagowania na każde podejrzenie zakażenia koronawirusem u klientów. Każdy incydent musi zostać zgłoszony do kierownictwa obiektu, by ustalić, z którymi pracownikami potencjalny zarażony miał kontakt oraz by ustalić, w jakim obszarze poruszała się i przebywała ta osoba. 
  • Przeprowadzone zostaje rutynowe sprzątanie i dezynfekcja powierzchni takich jak klamki, poręcze, uchwyty. 
  • Osoba, u której zauważono niepokojące objawy, powinna udać się do domu albo na najbliższy oddział zakaźny, nie korzystając przy tym z komunikacji zbiorowej.       

Szczegółowe wytyczne dotyczące działalności basenów w ścisłym reżimie sanitarnym znajdziesz tutaj. Aktualne zalecenia i informacje dotyczące koronawirusa publikowane są na  stronie rządowej oraz stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się