Bezpieczny wyjazd w czasie pandemii koronawirusa - o czym warto pamiętać?

09 czerwiec 2020
Bezpieczny wyjazd w czasie pandemii koronawirusa - o czym warto pamiętać?

Kochamy podróże, uwielbiamy odkrywanie nowych miejsc i emocje, które nam wtedy towarzyszą. Przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa również w bieżącym sezonie możemy ruszyć w trasę. Podpowiemy Wam, o czym pamiętać i na co zwrócić szczególną uwagę! 

Koronawirus: jak zminimalizować ryzyko zarażenia? 

Mimo swobody poruszania się i podróżowania po Polsce ryzyko zarażenia koronawirusem wciąż istnieje. Zminimalizowanie tego ryzyka daje utrzymywanie dystansu około 2 m od innych, a jeśli to niemożliwe – stosowanie maseczek. Wskazane jest zasłanianie ust i nosa w dużych skupiskach ludności oraz w miejscach publicznych takich jak urzędy, muzea, dworce, sklepy, kina. Do restauracji wchodź w maseczce i ściągnij ją dopiero wtedy, gdy zajmiesz miejsce przy stoliku. 

Porady: 

 • Praktycznym rozwiązaniem w podróży będzie zastąpienie maseczki lekkim, wielofunkcyjnym kominem. 
 • Na plaży bezpieczeństwo dzieci zwiększysz  rozstawiając parawan lub namiot plażowy, w którym z pewnością będą chciały się schować i pobawić. 

Podstawą w walce z epidemią jest stosowanie podstawowych zasad higieny oraz częste mycie rąk wodą i mydłem (przez co najmniej 30 sekund) lub dezynfekowanie rąk płynem na bazie 70% roztworu alkoholu izopropylowego. 

Porady: 

 • Unikaj dotykania przedmiotów lub elementów często dotykanych przez innych (np. klamek, przycisków od windy) - warto w razie konieczności robić to przez chusteczkę jednorazową, skorzystać z rękawiczek lub po kontakcie z tego typu powierzchniami jak najszybciej zdezynfekować dłonie.
 • Noś przy sobie żel antybakteryjny lub nawilżane, antybakteryjne chusteczki i używaj ich w miarę potrzeb.
 • Nie używaj telefonu przy posiłkach, gdyż jest siedliskiem bakterii - pamiętaj o częstej dezynfekcji komórki.
 • Staraj się nie dotykać dłonią twarzy, zwłaszcza okolic ust i oczu, gdyż w ten sposób możesz przenieść zarazki na śluzówkę.  

Apteczka na wyjazd w czasie pandemii 

Zazwyczaj apteczka ląduje w naszym podróżnym bagażu. Warto jednak zweryfikować jej zawartość i zadbać o odpowiednie środki, które zwiększą twoje bezpieczeństwo. 

Zadbaj, by znalazły się w niej: 

 • termometr, 
 • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe 
 • środki ochrony osobistej: preparat do dezynfekcji rąk oraz mycia i dezynfekcji powierzchni, zapas rękawiczek jednorazowych i maseczek. 

Jeśli chorujesz przewlekle, rozważ konieczność wyjazdu, gdyż jako osoba chora przewlekle należysz do grupy podwyższonego ryzyka. Jeśli mimo to zdecydujesz się na wyjazd, zabierz ze sobą odpowiednią dokumentację oraz zapas stale przyjmowanych leków. 

Podróżowanie własnym samochodem - jak zwiększyć bezpieczeństwo? 

Jedziesz na wypoczynek własnym autem? Świetnie, masz mniejszy kontakt z innymi ludźmi, jednak to nie powinno uśpić twojej czujności. 

Przed każdym wejściem do samochodu warto zdezynfekować dłonie i/lub przetrzeć nawilżaną chusteczką najczęściej dotykane powierzchnie, np. klamki, kierownicę, drążek zmiany biegów, dźwignie od kierunkowskazów i wycieraczek oraz hamulca ręcznego, przyciski sterujące radiem i klimatyzacją itd. Jest to wskazane nie tylko w przypadku kierowcy, lecz wszystkich pasażerów. 

Podróżowanie środkiem komunikacji publicznej - jak zwiększyć bezpieczeństwo? 

 • Kiedy tylko zajmiesz swoje miejsce, przetrzyj mokrą chusteczką nasączoną płynem antybakteryjnym poręcze i półkę na wprost fotela. 
 • Jeśli któryś z pasażerów kicha lub kaszle, a masz taką możliwość, zmień miejsce na inne. 
 • W przypadku wycieczek zorganizowanych gorsze samopoczucie, w tym przyjęcie leków przeciwgorączkowych, należy zgłosić obsłudze/pilotowi. Stosuj się do wszystkich wytycznych i zaleceń udzielanych na miejscu przez kierowcę lub pilota wycieczki, bo od tego zależy bezpieczeństwo twoje i innych. 

Wyjeżdżasz? Na to musisz być gotowy 

Korki, kontrole, przymusowy postój - w takich momentach ważny jest odpowiedni zapas jedzenia i wody, bo o odwodnienie organizmu nietrudno. 

Wyjeżdżając musisz być gotowy także na… dwutygodniową kwarantannę. Jeśli w trakcie podróży poczujesz się gorzej, a objawy będą wskazywały na możliwość zarażenia koronawirusem, twój wyjazd może się wydłużyć. W przypadku styczności z zakażonym możesz trafić na kwarantannę. Zadbaj o większy niż zazwyczaj zapas ubrań, zabierz czytnik, książkę lub grę, która skutecznie zabija nudę. 

Gdzie szukać sprawdzonych informacji? 

Stawiaj na wiarygodne źródła informacji! Sprawdzone i na bieżąco aktualizowane informacje o aktualnych obostrzeniach i zaleceniach znajdziesz na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz stronie rządowej: 

Jeśli planujesz wyjazd zagraniczny, monitoruj dodatkowo komunikaty Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.  

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się