Co daje bieganie?
Wokół biegania narosło sporo mitów. Podzieliliśmy się na dwa obozy; zwolenników i przeciwników tej aktywności fizycznej. Sprawdźmy jak jest naprawdę.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jaki wpływ ma bieganie na nasze zdrowie?
- Które układy w organizmie zyskują na bieganiu?
- Czy bieganie jest szkodliwe?
- Jak zacząć biegać?
- Co daje 10 minut biegania?
- Co daje 30 minut biegu?
- Czy od biegania chudnie brzuch?
- Jakie efekty można zobaczyć po miesiącu biegania?
Jak bieganie wpływa na nasze zdrowie?
Mało kto wie, że bieganie jest receptą na długowieczność. Kardiolog sportowy Łukasz Małek w jednym z wywiadów mówił, że regularnie biegając możemy przedłużyć sobie życie o średnio trzy lata. To dotyczy osób amatorsko uprawiających sport. Medaliści olimpijscy żyją nawet o osiem lat dłużej niż średnia populacji.
Jednak to nie wszystko, bieganie wpływa na jakość naszego życia. Wydłuża je i sprawia, że żyjemy pełniej. Dodaje nam więcej sił witalnych. Spowalnia procesy starzenia, dzięki czemu w podeszłym wieku jesteśmy bardziej mobilni i sprawni umysłowo. Można spotkać nawet 90-latków, którzy nadal biorą udział w zawodach biegowych - są w stanie tego dokonać ponieważ byli aktywni całe życie.
5 układów w organizmie człowieka, które zyskują na bieganiu
Podczas biegania nasze ciało rozwija się, przez co poprawia się praca wielu narządów. Można wyróżnić następujące układy w organizmie człowieka, które zyskują na tym sporcie:
- Układ kostny i stawowy - w trakcie regularnych treningów biegowych zwiększa się gęstość naszych kości. Obniża to ryzyko złamań i kontuzji, a w późniejszym czasie osteoporozy.
- Układ krwionośny - bieganie sprawia, że nasze serce bije wolniej i lepiej się rozkurcza. Pracuje oszczędniej, bardziej ekonomicznie.
- Układ oddechowy - biegając poprawiamy czynność mięśni międzyżebrowych, które wspomagają proces oddychania.
- Układ pokarmowy - trenując regularnie wpływamy na perystaltykę jelit. Zapobiega to zaparciom oraz obniża ryzyko nowotworu przewodu pokarmowego.
- Układ nerwowy - bieganie poprawia ukrwienie mózgu, co zapobiega demencji, chorobą starczym, poprawia pamięć i koncentrację.
Czy bieganie jest szkodliwe?
Bieganie - jak każda aktywność, której dotąd nie próbowaliśmy może zaszkodzić. Główną przyczyną negatywnych efektów biegania jest złe przygotowanie.
Zanim rozpoczniemy przygodę z bieganiem ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i zrobić podstawowe badania. Najbardziej obciążone jest serce oraz układ szkieletowy. Podczas biegania nasze serce pracuje na wysokich obrotach, więc wszelkie ukryte wady mogą mieć fatalne skutki. Dlatego warto zdecydować się na badanie EKG.
Jak zacząć biegać?
Jeżeli przez dłuższy czas nie uprawialiśmy żadnego sportu, a dodatkowo prowadzimy siedzący tryb życia, powinniśmy stopniowo zwiększać naszą aktywność fizyczną. Nie zaczynajmy od razu od biegania. Dobry rozwiązaniem będą długie spacery przeplatane wolnym truchtem.
Najbardziej narażone na urazy są osoby, które za szybko chcą osiągnąć wymarzone rezultaty. Powinniśmy pamiętać o stopniowym zwiększaniu intensywności treningu oraz regeneracji.
Jednak korzyści jakie możemy odnieść biegając przewyższają ewentualne zagrożenia.
Czy 10 minut bieganie coś daje?
Gdy chcesz się cieszyć korzyściami wynikającymi z biegania, ale nie masz czasu na długie treningi wystarczy, że będziesz trenować przez 10 minut dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Nie musisz też biegać bardzo szybko, czy na długich dystansach. Badacze z Kliniki Mayo odkryli, że dzięki rekreacyjnemu biegowi obniża się ryzyko zawału serca, cukrzycy oraz raka.
W czasie 600 sekund biegu organizm zaczyna wytwarzać dopaminę - hormon szczęścia. Poprawia się nasz nastrój i obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu odpowiadającego za stres.
Co daje 30 minut biegu?
Bieganie zmienia nasze nawyki żywieniowe. Często zaczynając biegać, zwracamy większą uwagę na to, co jemy. Po trzydziestominutowym biegu nie mamy ochoty na słodycze, zmniejsza się nasz apetyt. Dlatego bieganie to świetny sposób na lepszą sylwetkę.
American College of Sports Medicine opublikował dane, które dowodzą, że 30 minut biegu wystarczy, żeby poprawić nastrój osobom, które cierpią na zaburzenia depresyjne.
Natomiast z badań opublikowanych w Journal of Adolescent Health wynika, że taki czas biegu poprawia jakość naszego snu. Dodatkowo w ciągu dnia czujemy się mniej zmęczeni.
Czy od biegania chudnie brzuch?
Często zaczynamy treningi biegowe, żeby schudnąć. Najbardziej problematyczną częścią ciała z której chcemy zrzucić zbędną tkankę tłuszczową jest brzuch.
Wbrew pozorom bieganie angażuje mięśnie całego ciała, nie tylko nóg. Mięśnie brzucha biorą aktywny udział podczas biegu. Stabilizują kręgosłup i pomagają utrzymać pozycję pionową.
Jeśli przyjrzymy się sylwetkom biegaczy, możemy zauważyć, że ich mięśnie są zarysowane, ale nie rozbudowane. Marząc o “kaloryferze” musimy dodatkowa wprowadzić ćwiczenia siłowe, które angażują mięśnie brzucha.
Jednak najczęściej mięśnie ukryte są pod warstwą tłuszczu. Żeby spalić zbędną tkankę tłuszczową, musimy przyjmować mniej kalorii niż nasz organizm zużywa - to tak zwany deficyt kaloryczny. Bieganie jest ćwiczeniem aerobowym, które spala dużą ilość kalorii - już 15 minut biegu spala od 150 do 200 kalorii. Jest to więc świetny sposób na pozbycie się “oponki” z brzucha.
Jakie efekty zobaczymy po miesiącu biegania?
Trenując regularnie już po miesiącu zobaczymy pierwsze efekty treningów:
- wydolność naszego organizmu w znaczącym stopniu się poprawi,
- nasza sylwetka także zacznie się zmieniać; zwiększy się tkanka mięśniowa, a zawartość tłuszczu w organizmie zmniejszy,
- zauważymy redukcję cellulitu oraz bardziej elastyczną skórę,
- będziemy cieszyć się lepszym snem, a nasza koncentracja w ciągu dnia poprawi się.
Zanim zaczniesz biegać
Mam nadzieję, że lektura tego artykułu zachęciła Cię do biegania. Na początku pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu i stawianiu sobie małych celów. Nie od razu można przebiec maraton, lepiej zacząć od spaceru i lekkiego truchtu. Przydadzą się też buty z odpowiednią amortyzacją i strój, który zapewni komfort w trakcie biegu.
Sonia Balura
Cześć, jestem miłośniczką biegania po asfalcie i nie tylko. W ciągu tygodnia przemierzam kilometry po mieście, a weekendami na łonie natury. Kiedy pogoda pozwala zmieniam buty do biegania na rolki. W mojej pracy zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń z zakresu fitnessu i biegania w sieci sklepów MartesSport.