Co wybrać: trening na siłowni czy ćwiczenia fitness?

Co wybrać: trening na siłowni czy ćwiczenia fitness?

W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania aktywnością fizyczną wśród naszego społeczeństwa. Ludzie są zabiegani, zestresowani. Najlepszym sposobem na odstresowanie i zrelaksowanie się jest sport, który również wpływa na utrzymanie odpowiedniej sylwetki, wzmocnienie odporności, a przede wszystkim poprawę samopoczucia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zacząć trening?
  • Na czym polega fitness?
  • Jak wyglądają ćwiczenia na siłowni?
  • Co warto wybrać?

Od czego zacząć?

Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Zbudować masę mięśniowa czy może poprawić wygląd swojej sylwetki. Osobom początkującym, które chcą zrzucić trochę kilogramów polecam zacząć od ćwiczeń fitness. Zajęcia zawsze odbywają się w grupach, dzięki temu zyskujemy dodatkową motywację, wsparcie innych ćwiczących, a także poczujemy się bardziej komfortowo.

Z kolei ćwiczenia na siłowni pomagają nam wzmocnić i zbudować masę mięśniową. Jeżeli osoba początkująca zacznie od ćwiczeń siłowych może szybko nabawić się kontuzji.

Na początku każdej przygody z treningiem warto zaopatrzyć się w odpowiednią odzież treningową, w której będziemy się czuć komfortowo. Kolejnym ważnym elementem są buty, które podczas treningu spełniają bardzo ważną rolę.

Fitness

Do tego typu zajęć zaliczamy zajęcia ogólnorozwojowe:  zumba, pilates, straching, zdrowy kręgosłup, ćwiczenia aerobowe, ćwiczenia wzmacniające i wiele innych. Największą zaletą tego typu ćwiczeń jest ich różnorodność, każdy znajdzie coś dla siebie. W fitnessie możemy wykorzystywać różnego rodzaju sprzęt, co urozmaici nam trening. Ćwiczenia aerobowe, inaczej odchudzające pozwalają nam spalić zbędny tłuszczyk. Ćwiczenia wzmacniające nie tylko pozwalają nam zgubić zbędne kilogramy, ale także wyrzeźbić poszczególne partie mięśniowe. Zajęcia prozdrowotne skupiają się głównie na nauce utrzymania prawidłowej postawy ciała, walce z bólami kręgosłupa. Straching sprawia, że jesteśmy bardziej zwinni i gibcy.

Zumba to zajęcia dla osób które uwielbiają tańczyć, chcą zredukować widoczność cellulitu i jednocześnie chciałyby ujędrnić swoje ciało. Zaliczyć możemy też tutaj ćwiczenia z piłkami, które pomogą nam wyrównać napięcia mięśniowe lewej i prawej strony.

Siłownia

Ćwicząc na siłowni mamy większe możliwości. Możemy dobrać odpowiednie obciążenie i intensywność, co pozwoli nam szybciej zobaczyć efekty. Jeżeli jesteś osobą początkującą warto skorzystać z pomocy trenera. Nie tylko zostanie ułożony plan treningowy dostosowany do naszych potrzeb, ale także popracujemy nad prawidłową techniką, co uchroni nas przed kontuzjami.

Dokładanie ciężaru i wykonywanie ćwiczeń z niepoprawną techniką nie przyniesie pożądanych efektów, a nawet częściej może zaszkodzić.

Zaczynając przygodę z siłownią warto skupić się na prostych ćwiczeniach. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielnie ułożyć plan treningowy, dobierz po jednym ćwiczeniu na każdą partię ciała. Ćwiczyć zaczynamy tak, aby największe partie rozpoczynały serie, a mniejsze kończyły. Taka kolejność zapewni lepsze efekty, a trening będzie sprawiał przyjemność.

Joga, czy pilates - co wybrać?
Czytaj dalej →

Co warto wybrać?

Ruch to zdrowie, a zdrowie jest najważniejsze. Każda forma ruchu jest dobra niezależnie od tego czy to bieganie, fitness lub siłownia. Trening sprawi, że nasze samopoczucie będzie lepsze, zaś stres odejdzie w zapomnienie.

Osobom początkującym zaleca się zacząć od grupowych zajęć z fitnessu – z kilku powodów które wymieniłam powyżej. Następnym krokiem w osiąganiu naszych celów są zajęcia na siłowni z trenerem personalnym, który pomoże nam zbudować masę mięśniową. Jeżeli będziemy już bardziej świadomi naszego ciała możemy samodzielnie kontynuować pracę nad swoją sylwetka.


Lidia Wasilewska

Cześć, jestem Lidka! Sport jest w moim życiu od małego aż do teraz. Uwielbiam długie spacery, wędrówki po górach i długie wybiegania. W pracy zajmuje się prowadzeniem szkoleń z zakresu biegania i fitnessu w sklepie Martes Sport. Gdy nie pracuję spędzam bardzo dużo czasu na zabawie i wygłupach z moim synkiem.    

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się