Czy można schudnąć trenując pilates?

20 czerwca 2023
Czy można schudnąć trenując pilates?

Zastanawiasz się, czy to prawda, że pilates daje znakomite efekty w modelowaniu sylwetki? Czy trenując pilates można schudnąć? W dalszej części artykułu odpowiemy na powyższe pytania.

O co chodzi w odchudzaniu?

Odchudzanie polega na deficycie kalorycznym. Dostarczamy naszemu organizmowi mniej kalorii niż potrzebuje. W wyniku tego nasze ciało pobiera potrzebną mu energię najczęściej z tkanki tłuszczowej. Cyfry naszej wagi i rozmiaru ubrań zaczynają spadać. Możemy do tego efektu doprowadzić na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest dieta, która zawiera mniej kalorii niż nasze zapotrzebowanie. Innym, również skutecznym sposobem jest zwiększenie wysiłku fizycznego. Zwiększamy zapotrzebowanie naszego organizmu na energię. Żeby osiągnąć najlepsze rezultaty powinniśmy połączyć oba sposoby.

Pilates ma na celu wzmocnić i ujędrnić całe ciało

Proces odchudzania to nie tylko ubytek wagi. Często stosując samą dietę pozbywamy się tkanki mięśniowej i wody zawartej w organizmie. Niewielki procent ubytku masy naszego ciała to tłuszcz - na czym nam najbardziej zależy. Doprowadza to do efektu skinny fat. Taki typ sylwetki charakteryzuje się odpowiednią wagą według wskaźnika BMI, ale jednocześnie wysokim procentem tkanki tłuszczowej.

Pilates, a odchudzanie

Pilates jest aktywnością fizyczną więc na pewno zwiększy zapotrzebowanie organizmu na energię. Dzięki temu dużo skuteczniej wspiera zdrową dietę. Nie jest to jednak najważniejsza korzyść jaka płynie z tego treningu. Pilates ma na celu wzmocnienie całego naszego ciała. To połączenie treningu siłowego, izometrycznego oraz rozciągania. Powstał w celach rehabilitacyjnych, ale z czasem stał się popularny także jako sposób na zgrabną sylwetkę. Działa na wielu płaszczyznach, wzmacnia mięśnie, uelastycznia ciało, a także ujędrnia skórę, redukuje cellulit. Zapobiega więc efektowi sylwetki typu skinny fat.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to trening aerobowy. Nie wpłynie on znacząco na redukcję tkanki tłuszczowej. Trzeba wspomóc go inną aktywnością fizyczną lub dietą. Najlepsze efekty daje połączenie wszystkich trzech czynników. Jeśli zastanawiasz się, czy nie warto zastosować samego treningu aerobowego i diety pamiętaj, że pilates wzmacnia i ujędrnia całe nasze ciało. Takiego efektu nie otrzymasz samym treningiem aerobowym.

Grupowe zajęcia pilatesu mogą być świetną motywacją do treningów

Jak trenować pilates żeby schudnąć?

Każde ćwiczenia musimy wykonywać dokładnie, żeby przyniosły odpowiednie efekty. Tak samo jest z pilatesem. Powtarzamy ćwiczenia przez określony czas. Nie liczy się tu ilość powtórzeń, a precyzja wykonania. Musimy kontrolować mięśnie biorące udział w danym ruchu oraz odpowiednio je napinać.

Pilates, tak jak joga kładzie duży naciski na oddychanie przeponą. Umożliwia lepsze dotlenienie organizmu, a komórki naszego ciała pracują wydajniej. Taki sposób oddychania pozytywnie wpływa na przemianę materii. Przygotowując się do wykonania ćwiczenia bierzemy wdech, a wykonując go wydech. Jednocześnie napinamy mięśnie brzucha. Jest to wspólny punkt wyjścia we wszystkich ćwiczeniach pilatesu. Innym ważnym elementem jest koncentracja. Ćwicząc pilates powinniśmy myśleć tylko o wykonywanym ruchu, być świadomymi naszego ciała.

Jak można ćwiczyć pilates?

●      Zajęcia grupowe - pilates staje się coraz bardziej popularny. Większość klubów fitness, siłowni oferuje tego typu zajęcia. Doświadczony instruktor przypilnuje prawidłowego ułożenia naszego ciała, oddychania przeponowego oraz dokładności wykonywanych ćwiczeń. Dodatkowym plusem jest też motywacja oraz pozytywna energia jaką dają ćwiczenia w grupie.

●      Ćwiczenia w domu z nagrań -internet daje nam duży wybór programów treningowych. Możemy wybrać taki rodzaj treningu pilates jakiego potrzebujemy. Dostępne są zestawy ćwiczeń skoncentrowane na wybranych partiach ciała takich jak: nogi, pośladki, brzuch, ramiona. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj ćwiczeń należy pamiętać o dokładności wykonywanych ruchów i koncentracji tylko na treningu.

●      Trening z aplikacją - możemy znaleźć wiele aplikacji zawierających ćwiczenia pilates. Często mamy w nich rozpisany cały trening w formie wyzwania trwającego określoną ilość dni. Zazwyczaj zestaw ćwiczeń trwa bardzo krótko - około parunastu minut. Jest to dobry sposób na trening dla zabieganych. Dodatkowym atutem mogą być przypomnienia o ćwiczeniach ustawiane w aplikacji.

Joga, czy pilates - co wybrać?
Czytaj dalej →

Jak dobrać trening pilates?

Niezależnie od tego gdzie będziemy trenować plates powinniśmy odpowiednio dobrać poziom do swoich możliwości. Jeśli jesteś osobą początkującą zapisywanie się na zajęcia do grupy zaawansowanej może nie być najlepszym rozwiązaniem. Najprawdopodobniej zniechęcisz się do treningu, a następnego dnia obudzisz się z mocnymi zakwasami. Ćwicząc z nagrań lub aplikacji pamiętaj o wybraniu programów treningowy dla początkujących. Kiedy nie potrafisz wykonać jakiegoś ćwiczenia, nie próbuj na siłę. Twoje mięśnie podczas regularnych treningów stopniowo wzmocnią się i rozciągną. Wtedy będziesz wykonywać ćwiczenia, które na początku były niemożliwe. Natomiast forsując swoje ciało możesz doprowadzić do kontuzji bądź poważnego urazu.

Jeśli nie będziemy ćwiczyć regularnie nie zobaczymy efektów. Jednak pamiętaj o regeneracji i odpoczynku między sesjami. Jest to bardzo ważny element w każdym sporcie. Mięśnie potrzebują odpoczynku, żeby pracować wydajniej.

Najwygodniejszą odzież do treningu pilatesu i innych ćwiczeń fitness znajdziesz w sklepach sportowych!  

Sonia Balura

Cześć, jestem miłośniczką biegania po asfalcie i nie tylko. W ciągu tygodnia przemierzam kilometry po mieście, a weekendami na łonie natury. Kiedy pogoda pozwala zmieniam buty do biegania na rolki. W mojej pracy zajmuje się przeprowadzaniem szkoleń z zakresu fitnessu i biegania w sieci sklepów MartesSport. 

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się