Czym jest outdoor?

Czym jest outdoor?

Słowo „outdoor” już na stałe weszło do naszego słownika. Spotkać je możemy kupując odzież, żywność czy przeglądając prasę sportową. Najprostsze tłumaczenie oznacza wierzchni, zewnętrzny. Zatem sprzęt outdoorowy to taki do wykorzystania na zewnątrz, na świeżym powietrzu.

Spis treści:

  1. Szersze znaczenie słowa outdoor?
  2. Czym kierować się podczas korzystania z outdooru?
  3. Co ubrać na urban outdoor?
Outdoor to inaczej aktywność na świeżym powietrzu

Szersze znaczenie słowa outdoor

Jednak outdoor zatacza znacznie szersze kręgi znaczeniowe. Wyjście do lasu na grzyby, piesza niedzielna wędrówka, trekking - to wszystko outdoor. Pod samo pojęcie podchodzi też paintball, survival czy gry terenowe. Outdoor to również filozofia kładąca duży nacisk na kontakt z przyrodą. Coraz popularniejsze staje się korzystanie z dobrodziejstw natury. Niepewne czasy powodują wzrost zainteresowania sposobami na przetrwanie w niesprzyjających okolicznościach. Każdy z nas potrzebuje oderwania się od cywilizacji i odetchnięcia świeżym powietrzem. To też jest outdoor.

„Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku" Lao Tzu


Przygotowanie do outdooru jest ważne, aby móc się w pełni nim cieszyć

Czym kierować się podczas korzystania z outdooru?

Kierując nasze kroki ku nowej przygodzie w duchu outdooru powinniśmy skupić się na tym co najważniejsze, czyli zdrowym rozsądku. Oczywistym jest fakt, że na popołudniowy spacer z psem potrzebujemy innego wyposażenia niż na weekend pod namiotem. Outdoor ma nam zapewnić maksimum wygody i bezpieczeństwa przy minimalnym obciążeniu. Dobra kurtka musi posiadać odpowiednią membranę zapewniającą ochronę przed wiatrem i deszczem. Dobrze jeżeli przy tym jest lekka i minimalistyczna, by w razie konieczności zmieściła się w plecaku. 


Dopasuj odzież do rodzaju aktywności outdoorowej

Odzież przeznaczona do aktywności na świeżym powietrzu musi być solidna. Coraz częściej przy produkcji odzieży outdoorowej wykorzystywane są włóka z recyklingu, co razem z trwałością materiału zapewnia mniejsze zaśmiecanie środowiska. Outdoor to nie tylko odzież, ale również sprzęt. Plecaki, kije, śpiwory, szeroki wybór noży, krzesiw i multitooli. Kupując takie wyposażenie skupmy się na przeznaczeniu i zastosowaniu. Warto nadmienić, że mimo iż głównym przeznaczeniem outdooru jest aktywność na świeżym powietrzu, to w codziennym życiu produkty takie także sprawdzą się rewelacyjnie. Tak samo jak na górskiej wyprawie tak i w mieście przyda się nam oddychająca, nieprzemakająca odzież czy dobrze amortyzujące obuwie. 

Co ubrać na urban outdoor?

Nowy trend – urban outdoor pojawił się w odpowiedzi na zapotrzebowanie osób mieszkających w miastach. O ile jednak wysoko w górach jaskrawe kolory i odblaskowe elementy stanowią atut, to niekoniecznie chcielibyśmy się tak ubrać na spotkanie biznesowe. Główni producenci odzieży outdoorowej w swoich kolekcjach wychodzą naprzeciw zwolennikom bardziej stonowanych kolorów. Obecnie na rynku pojawiają się modele w klasycznym kroju, które zachowują wszystkie główne cechy odzieży górskiej.

przygotuj się na urban outdoor

Czy na górskim szlaku, czy w miejskiej dżungli warto postawić na komfort i bezpieczeństwo. Podstawowe potrzeby odnośnie produktów outdoorowych są niezmienne – niezależnie od tego czy wybieramy się na kilkugodzinny marsz, czy na krótki spacer z kijami. Kurtka powinna być wodoodporna, koszulka powinna szybko schnąć, a plecak ma być wygodny i pakowny. Outdoor to kontakt z naturą, ale także wszystko to co robimy na zewnątrz. Zaopatrzeni w odpowiednie produkty sprawimy, że każde nasze wyjście z domu będzie bardziej komfortowe.

Justyna Borkowska

Cześć, jestem Justyna! Jakoś tak wyszło, że od zawsze jestem w ruchu :) Uwielbiam wyprawy w góry, bieganie po lasach i odkrywanie nowych miejsc na Dolnym Śląsku. Jeśli nie biegam, to czytam. Lubię książki o wyprawach wysokogórskich i literaturę fantasy. Od kilku lat pracuję w Martes Sport. 

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się