Góry zimą: 7 szlaków, które warto przejść

12 grudnia 2018
Góry zimą: 7 szlaków, które warto przejść

Ośnieżone, majestatyczne szczyty, przykryte warstwą białego puchu drzewa i skrzypiący pod nogami śnieg to kwintesencja zimowego wyjścia w góry. Choć żadnej z górskich tras w sezonie zimowym nie można uznać za w pełni bezpieczną, mamy dla was kilka propozycji.

Beskidy – Barania Góra

Położona w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego Barania Góra (1 220 m n.p.m.) przy dobrej widoczności oferuje panoramę na całe Beskidy, Tatry, a nawet na Beskid Śląsko-Morawski czy należące do Sudetów Jesioniki. Proponowany przez nas szlak pozwoli delektować się pięknem górskiego krajobrazu, ale i na solidny treking. Część trasy to droga asfaltowa, która przechodzi później w szlak górski z bardziej stromymi podejściami.

  • Trasa: Wisła-Czarne (skrzyżowanie) – Schronisko PTTK Przysłop – Barania Góra – Wisła-Czarne Biała Wisełka – Wisła-Czarne (skrzyżowanie)
  • Wejście szlakiem czarnym, potem czerwonym, zejście szlakiem niebieskim
  • Czas przejścia: około 5 h

Tatry – Dolina Chochołowska i Grześ

Największa dolina Tatr Zachodnich to długi i płaski szlak spacerowy. W zimowej scenerii ośnieżone góry można podziwiać w całym ich majestacie. Z Doliny Chochołowskiej podejdź na Grzesia (1 653 m n.p.m.), gdyż jest to łatwy do zdobycia tatrzański szczyt. Zobaczysz stamtąd całe Tatry Zachodnie, a przy dobrej pogodzie także szczyty Tatr Wysokich. Trasę najlepiej zacząć z Siwej Polany, gdzie dojeżdżają busy z Zakopanego.

  • Trasa: Siwa Polana – Dolina Chochołowska – Grześ – powrót tą samą trasą
  • Wejście na Grzesia z Doliny Chochołowskiej żółtym szlakiem
  • Czas przejścia całej trasy: ok. 6h 30 min
trekking zimą

Tatry – Sarnia Skała

Szlak na Sarnią Skałę (1 376 m n.p.m.) przez Dolinę Białego i Dolinę Strążyską z widokiem na Giewont to ciekawa propozycja, gdyż sama trasa nie jest trudna technicznie. Przejście zimowe to dodatkowe atrakcje: Siklawica, 23-metrowy wodospad w górnej części Doliny Strążyskiej, pod północną ścianą Giewontu, zimą przybiera postać śnieżnych, lodowych rzeźb. Z Sarniej Skały rozpościera się widok na całe Podhale i północne zbocza Śpiącego Rycerza.

  • Trasa: Dolina Strążyska (wejście) – Droga Pod Reglami – Dolina Białego – Czerwona Przełęcz – Sarnia Skała – ścieżka Nad Reglami – Polana Strążyska – Siklawica – Dolina Strążyska
  • Czas przejścia: ok. 4 h

Gorce, Beskid Zachodni – Turbacz i Stare Wierchy

Liczne piesze szlaki turystyczne znajdziesz w Gorcach, które są mniej oblegane niż Tatry, a gwarantują równie piękne widoki. Zaczynającym przygodę z zimowym trekkingiem polecamy wyjście na należący do Korony Gór Polski Turbacz. W zależności od kondycji i zapasu sił, jaki Ci pozostał, wyjście możesz przedłużyć: przenocuj w schronisku pod Turbaczem a następnego dnia wejdź na Stare Wierchy i zejdź do Rabki Zdrój.

ośnieżone szczyty górskie

Trasa
dzień pierwszy:

  • Łopuszna – Zarębek Średni – Zarębek Wyżni – Bukowina Waksmundzka – Schronisko na Turbaczu – Turbacz (szlak niebieski)
  • szlak niebieski
  • czas wejścia: ok. 3 h 30 min

dzień drugi:

  • Turbacz – Stare Wierchy – Maciejowa – Rabka-Zdrój
  • czas przejścia: ok. 4 h 30 min
  • szlak czerwony

Karkonosze, Śnieżka

Droga na najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów uchodzi za najpiękniejszą, najbardziej urozmaiconą trasę zimową w Karkonoszach. Na samym początku, jeszcze przed wejściem na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, powita Cię wyjątkowy zabytek architektury: XIII-wieczny kościół Wang, który sprowadzono do Polski z Norwegii w XIX wieku. Dalej miniesz jeszcze kilka schronisk: słynną Samotnię, Strzechę Akademicką i Dom Polski. Zanim dotrzesz na szczyt z charakterystycznym budynkiem obserwatorium astronomicznego, na Równi pod Śnieżką będziesz przedzierać się przez morze ośnieżonych, karłowatych krzewów, przybierających nierealne, fantazyjne kształty. Przy dobrej widoczności ze Śnieżki rozpościera się widok na Karkonosze polskie i czeskie, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Wałbrzyskie, Kamienne, Sowie, Stołowe i Orlickie, a nawet Masyw Śnieżnika. Trasę modyfikuj w zależności od warunków atmosferycznych.

  • Trasa: Karpacz Górny (Świątynia Wang) – Samotnia – Strzecha Akademicka – Dom Śląski – Śnieżka (powrót)
  • Szlaki: kolejno niebieski, żółty i czerwony
  • Czas przejścia: ok. 7 h

 Bieszczady – Tarnica

Szlak na Tarnicę (1 346 m n.p.m.), najwyższy i najatrakcyjniejszy po polskiej stronie szczyt Bieszczadów, nawet w zimie jest dość często uczęszczany. Najkrótsza trasa, przez malownicze połoniny prowadzi z Wołosatego – wsi przy pograniczu polsko-ukraińskim, położonej 5 km od Ustrzyk Górnych. Oprócz wspaniałej panoramy na najbliższe bieszczadzkie szczyty, w pogodne dni z Tarnicy można dostrzec: Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną czy Świdowiec.

  • Trasa: Wołosate – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica – Przełęcz pod Tarnicą – Szeroki Wierch – Ustrzyki Górne – Wołosate
  • Szlaki: niebieski, żółty, czerwony
  • Czas przejścia: 7 h

Beskid Wyspowy – Ćwilin

Masz ochotę na krótkie wyjście w góry? Spodoba Ci się wypad na Ćwilin (1 072 m n.p.m.). Na szczyt prowadzą różne trasy. W zimie optymalnym wyborem będzie trasa z Przełęczy Gruszowiec, gdyż zdobycie szczytu i zejście nie powinno zająć więcej niż 3 godziny. Ze szczytu Polany Michurowej na Ćwilinie rozpościerają się wspaniałe widoki na sąsiednie pasma Beskidu Wyspowego oraz Gorce i Tatry. Przy dobrej pogodzie widoczne są Babia Góra, Beskid Sądecki, a także znajdujące się na Słowacji Magura Spiska, Wielki Chocz i Mała Fatra.

  • Trasa: Gruszowiec – Przełęcz Gruszowiec – Ćwilin – powrót tą samą trasą
  • Szlak: niebieski z Przełęczy na Ćwilin
  • Czas przejścia w obie strony: ok: 2,5 h

O czym należy pamiętać planując wyjście w góry zimą?

Zimą nawet prosta trasa może okazać się trudna do pokonania. Czas przejścia, z uwagi na oblodzenie i zalegający na trasie śnieg, może być znacznie dłuższy niż w okresie letnim. Wszystkie czasy przejścia podawane w naszym artykule dotyczą średniego czasu przejścia tras (bez odpoczynku).

 

Bierz pod uwagę prognozy pogody, komunikaty lawinowe oraz swoje przygotowanie kondycyjne. Trasy planuj z rozwagą, tak by przed zmrokiem zdążyć zejść do pobliskiej miejscowości lub dotrzeć do schroniska. Pamiętaj, że lepiej wybrać krótszą trasę i zrealizować ją w całości, niż zawracać w połowie drogi.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się