Jak dobrać buty piłkarskie do nawierzchni?

14 czerwca 2022
Jak dobrać buty piłkarskie do nawierzchni?

Zaczynasz przygodę z piłką nożną i nie wiesz jakie buty dobrać do odpowiedniej nawierzchni? Być może poniższy tekst Ci w tym pomoże.

Dobór odpowiednich butów piłkarskich do nawierzchni

Czy wiesz że boisko – swoją nazwę wzięło od dawnego określenia części stodoły, zwanej także bojewica, bojewisko, klepisko? Dziś nikt już nie gra raczej na klepisku a boiska zbudowane są na innej nawierzchni. Dobór odpowiednich butów piłkarskich do każdej z nich jest niezwykle istotny dla komfortu gry.


Najczęściej wykorzystywane są cztery podstawowe rodzaje nawierzchni:

●       Naturalna murawa – wymaga bardzo dużo pielęgnacji, przycinania, koszenia i podlewania. Dodatkowo potrzebuje dobrze dobranej gleby i odpowiedniego drenażu.

Na boiskach z murawą naturalną najlepiej grać w korkach czyli tzw. lankach. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj obuwia do piłki nożnej. Są to buty o podeszwie wykonanej z plastiku z podłużnymi lub okrągłymi korkami, wykonanymi z tworzywa sztucznego lub gumy. Dobrym wyborem będą również Wkręty, które sprawdzą się, kiedy nawierzchnia jest grząska. Buty te posiadają wkręcane metalowe, albo aluminiowe korki, które można w przypadku uszkodzenia wymienić. Gra we wkrętach jest bardzo niebezpieczna, dlatego są zakazane w rozgrywkach dla dzieci. Korki/Lanki – będą miały oznaczenia G, FG/AG a Wkręty SG, SG-PRO.

●       Sztuczna trawa – syntetyczna. Z wyglądu choć wykonana ze sztucznych włókien przypomina zwykłą trawę i zapewnia podobne warunki do gry. Jednak można grać na niej przez cały rok, nie wymaga również tak czasochłonnej pielęgnacji a jest znacznie bardziej trwała.  Może różnić się parametrami technicznymi, np. długością i grubością włókna. Dzięki temu, że łatwo odprowadzić z niej wodę, nie tworzą się na niej kałuże.

Na boiskach ze sztuczną trawą lepiej sprawdzą się tzw. turfy - obuwie będące połączeniem korków i halówek posiadające dużą liczbę drobnych, wyprofilowanych gumowych kolców. Kolce te są niższe niż w korkach ale jest ich więcej. Turfy sprawdzą się też dobrze, na murawie pokrytej śniegiem. Buty tego typu będą miały oznaczenia TF/TT, AG, FxG.

●       Nawierzchnia tartanowa - poliuretanowa - stosowana często na Orlikach. Składa się ona z płyt wykonanych z  mieszanki żywic poliuretanowych z granulatami gumowymi. Zapewnia bardzo dużą elastyczność i amortyzację podczas gry. Dodatkowo ma właściwości antypoślizgowe. Do gry na tego typu boisku zdecydowanie wybierzmy turfy.

●        Boisko halowe – tutaj najlepiej sprawdzą, się tak zwane halówki do piłki nożnej - buty zaprojektowane do gry na nawierzchniach takich jak parkiet, guma czy kauczuk. Jest to obuwie płaskie bez korków a podeszwa butów wykonana jest z materiału niebrudzącego. Czasem do gry na hali można wykorzystać również turfy. Oba rodzaje tego obuwia zapewnią lepszą przyczepność na parkiecie. Z kolei w halówkach można grać też na tartanie czy asfalcie. Natomiast absolutnie nie nadadzą się do gry na boiskach trawiastych. Buty tego typu posiadają oznaczenia IC/IN/IT.

Futsal: wszystko co powinieneś wiedzieć o tej dyscyplinie sportu
Czytaj dalej →

Jakiekolwiek buty piłkarskie wybierzesz pamiętaj, że z jednej strony to tylko dopełnienie, najważniejsze są Twoje umiejętności i determinacja na boisku. Z drugiej jednak, gra w nieodpowiednio dobranym obuwiu to ryzyko uszkodzenia i nieuznania reklamacji.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się