Jak wybrać idealny śpiwór?

19 lipca 2023
Jak wybrać idealny śpiwór?

Niebo pełne gwiazd, w dole światła miast… któż z nas nie chciałby się wygodnie położyć po całym dniu marszu? Dobry sen to podstawa funkcjonowania. Wpływa na nasze samopoczucie i regenerację po wysiłku. Czy śpisz w schronisku, na kempingu, w namiocie czy pod chmurką z pewnością przyda Ci się dobry śpiwór.

Zanim wybierzesz się do sklepu podpowiemy na co zwrócić uwagę przy wyborze śpiwora oraz jakie powinien mieć wypełnienie idealny śpiwór.

 Spis treści:

  • Konstrukcja śpiwora
  • Rodzaj wypełnienia
  • Dobierz śpiwór idealny dla Ciebie
Najczęściej wybieranymi śpiworami są te typu mumia

Konstrukcja śpiwora

Główną funkcją śpiwora jest utrzymywanie ciepła podczas snu. Jeśli chodzi o konstrukcje śpiwora wyróżniamy dwa rodzaje.

  • Śpiwór typu koperta – ma charakterystyczny kształt prostokąta, jest cięższy od śpiwora typu mumia, ale jest wygodniejszy, bo umożliwia ułożenie się w wygodnej pozycji. Śpiwór ten sprawdzi się podczas wyjazdów np. kempingowych oraz gdy nie musimy przenosić się z miejsca na miejsce. Niektóre modele posiadają możliwość połączenia dwóch śpiworów. „Koperty” można też rozpiąć i stosować jako kołdra.
  • Śpiwór typu mumia – ma kształt dopasowany do ludzkiej sylwetki, zwężający się w stronę stóp, dzięki czemu daje lepszy komfort cieplny. Najczęściej posiada kaptur osłaniający głowę przed chłodem. Sprawdzi się podczas wypraw, wędrówek trekkingowych i z noclegiem pod gołym niebem.

Przy „mumii” warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy jak: pętelki do powieszenia, dodatkowe wewnętrzne kieszonki, ściągacz przy kapturze, kołnierz docieplający. Ponadto najważniejsze informacje powinniśmy odczytać z pokrowca, w który spakowany jest śpiwór.

Polar - w górach dalej na topie
Czytaj dalej →

Rodzaj wypełnienia

Rodzaj wypełnienia śpiwora wpłynie na jego właściwości termiczne i wagę. Najlepszym wypełnieniem, nie tylko w śpiworach, jest naturalny puch. Może to być puch kaczy lub gęsi. Śpiwór z naturalny wypełnieniem daje bardzo dobry komfort termiczny. Jest lżejsze od tego, który wypełniony jest ociepliną syntetyczną, ale jest dużo droższy. Dodatkową zaletą naturalnego wypełnienia jest to, że jest bardziej kompresyjne niż syntetyczne. Pamiętaj, że śpiwór puchowy, kiedy jest wilgotny traci swoje właściwości.

W sklepach sportowych przeważają jednak śpiwory z ociepliną syntetyczną. Dlaczego? Przede wszystkim są tańsze od puchowych. Moim zdaniem u przeważającej większości osób podróżujących, czy to na obozy szkolne lub harcerskie, czy to pod namiot, bardziej sprawdzą się śpiwory z wypełnieniem syntetycznym. Sprawdzą się w różnych warunkach, ponieważ nawet wilgotne czy zmoczone nie tracą swoich właściwości termicznych. Krótko mówiąc – dalej będą nas „grzać”.

Śpiwory warto wybierać trochę większe od swojego wzrostu i koniecznie sprawdzać ich zakres termiczny

Wypełnienie jest ważnym elementem, ale warto zadać sobie pytanie w jakich temperaturach będziemy spać. Na pokrowcu śpiwora znajdziemy oznaczenia z zakresem temperatur. Będą to:

  • temperatura comfort
  • temperatura limit
  • temperatura extreme.

Zakres temperatur określony jest według standardów normy europejskiej EN13537. Do określenia normy przyjęto uśrednione wartości wzrostu i wagi dla obu płci: kobieta o wzroście 160cm i wadze 60 kg oraz mężczyzna o wzroście 173cm i wadze 73 kg

Badania nie biorą pod uwagę takich czynników jak stres, zmęczenie, choroby, nocleg pod gołym niebem czy pogodę, które mogą wpłynąć na odczuwanie temperatury w trakcie wypoczynku.

Wybierając śpiwór sugerujmy się temperaturą oznaczoną jako comfort, w której powinniśmy przespać spokojnie całą noc.

Osobiście mogę polecić śpiwór NANSEN marki Elbrus. Główny powód, dlaczego go wybrałam to waga. Wybierając się na krótsze lub dłuższe wyjście w góry zależy mi na tym, żeby mój plecak ważył jak najmniej. Ponadto śpiwór jest niewielkich rozmiarów, więc z łatwością mieścił się w dolnej komorze plecaka. Mój wybór padł na śpiwór NANSEN także ze względu na wypełnienie. W śpiworze tym znajduje się wypełnienie Primaloft®. To wysokiej jakości wypełnienie syntetyczne. Produkt zachowuje dobrą termikę przy niskiej wadze. Wypełnienie Primaloft® jest także antyalergiczne i bardziej poddaje się kompresji niż zwykła ocieplina syntetyczna. Śpiąc w warunkach schroniskowych w małym pokoju było mi w nim momentami za ciepło. Pamiętajcie, że każdy indywidualnie odczuwa temperaturę i to, kiedy zaczyna mu być chłodno. Na pewno śpiwór ten pojedzie ze mną na następne górskie wycieczki. 

Wybierz śpiwór idealny

Zanim wybierzesz się do sklepu, by kupić śpiwór warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

  1. Jak często będę podróżować ze śpiworem?
  2. Jak będę się przemieszczać? Samochodem? Pieszo?
  3. W jakich warunkach będę nocować? Czy będzie to namiot, spanie pod tarpem, spanie w hamaku a może nocleg w bacówce lub schronisku?
Śpiwór idealny ma zapewnić komfort termiczny w  różnych warunkach

Osoby, które regularnie wędrują po górach i śpią np. w namiocie znają możliwości swojego organizmu i wiedzą czego im potrzeba, by zregenerować siły i móc zdobywać kolejne szczyty. Chciałam dać Wam kilka podpowiedzi, które mogą się przydać przy kupnie oraz późniejszym użytkowaniu śpiwora:

  1. Przyjmuje się, że kobietom szybciej będzie zimniej, dlatego już przy zakupie śpiwora kobieta powinna wybrać taki z wyższą temperaturą komfortową. 
  2. Kładąc się spać pamiętaj o zasłonięciu części ciała, które najszybciej oddają ciepło: stopy, dłonie, głowa.
  3. Jeśli dany model śpiwora jest w kilku rozmiarach, weź śpiwór trochę większy od twojego wzrostu. Pogoda w nocy może się diametralnie zmienić i warto mieć zapas, choćby po to, by owinąć polarem stopy.
  4. Śpiwór pakujemy bez ładu i składu! Nieważne czy z wypełnieniem naturalnym czy ze sztucznym. Dzięki temu wypełnienie zachowa dłużej swoją sprężystość. 
  5. Zrezygnuj ze spania w bawełnie. Bawełna chłonie wilgoć i może wychłodzić organizm.
  6. Warto mieć przy sobie ogrzewacze do rąk lub stóp, które możesz włożyć do rękawiczek lub skarpet.
  7. Możesz użyć dodatkowej wkładki do śpiwora.
  8. Pamiętaj o dobrej izolacji od podłoża. Użyj karimaty, materaca lub maty.
  9. Zanim wejdziesz do śpiwora – rozgrzej się. Wykonaj kilka przysiadów, podskoków, wypij ciepłą herbatę.
  10. Zjedz pożywną kolację oraz zadbaj o odpowiednie nawodnienie.
  11. Możesz ogrzać od środka śpiwór za pomocą ogrzewaczy lub butelki z ciepłą wodą.

 

Gosia Kubień

Cześć, mam na imię Gosia. Z górami związana od najmłodszych lat, kiedy to wędrowałam z Mamą po beskidzkich szlakach. Fanka szlaków długodystansowych, górskiej granicy Polski, cmentarzy wojennych w Beskidzie Niskim, rakiet śnieżnych i zsiadłego mleka z ziemniaczkami. Kolekcjonerka map gór polskich (w swojej kolekcji mam ich kilkadziesiąt); miłośniczka dobrej muzyki i winyli. Pomimo tysięcy górskich kilometrów w nogach uczę się gór cały czas znajdując coś co nakręca mnie na kolejną wędrówkę. Zawodowo: od ponad 10 lat sprzedawca w sklepie Martes Sport, od kilku lat szkoleniowiec z dziedziny outdooru  oraz... autorka pisząca na stronie profilaktywny.pl  ;-)



Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się