Kiedy wieje, kiedy pada - w co się ubrać?

16 września 2021
Kiedy wieje, kiedy pada - w co się ubrać?

Opadające za oknem liście to znak nadchodzącej jesieni. Oznacza, że wkrótce górskie i leśne wędrówki zakłócą nam deszcz, wiatr i niskie temperatury. To nie znaczy jednak, że powinniśmy zrezygnować z aktywnego trybu życia. Odpowiedni ubiór i gadżety sprawią, że jesienna aura nie będzie nam straszna.

Kiedy wieje…

Materiał typu softshell został stworzony jako odpowiedź na składający się z 3 warstw:
bielizny termoaktywnej, warstwy ocieplającej i kurtki. Ubiór na cebulkę - każdy to zna :)

Materiał ten miał zastępować wszystkie te warstwy, a przy tym być lekki, bardzo przewiewny i odporny na wiatr. Obecnie softshell często posiada również membranę (traci on wówczas nieco na przewiewności). Odzież tego typu sprawdzi się zarówno wiosną, jak i jesienią. Materiałem tym pokryte mogą być kurtki, spodnie, a nawet buty. 

Odzież softshellowa powinna być dopasowana na tyle, by weszła pod nią bielizna termiczna. Często w przypadku bluz lub kurtek nie posiadają one kaptura, a prawie nigdy warstwy docieplającej.


Kiedy pada..

Gdy na trasie dopadnie nas deszcz softshell już nie wystarczy. Wówczas najlepiej ochroni nas odzież typu hardshell czyli kurtka z nieprzemakalną membraną. Będąc jeszcze bardziej dokładnym kurtka z membraną to tak naprawdę połączenie odpowiedniego laminatu (membrany) z materiałem. Rodzajów takich membran jest wiele, najbardziej znana mikroporowa posiada otwory, które są mniejsze od kropel wody ale większe od cząstki pary wodnej. Dzięki czemu tkanina jest nieprzemakalna i wiatroszczelna jednocześnie.

Membrany hydrofilne wykonane są z kolei z tkaniny, która wchłania niewielką ilość wilgoci, a następnie wypycha ją na zewnątrz. Umożliwia to usunięcie jednocześnie potu i pary wodnej.

Na rynku obecnie mamy 3 typy laminatów:

dwuwarstwowe – membrana znajduje się pomiędzy tkaniną zewnętrzną a występującą osobno siateczkowatą, „podszewka”. Warstwy nie są połączone.

 2,5 warstwowe - zamiast podszewki na membranie połączonej z warstwą zewnętrzną, znajduje się bardzo cienka warstwa ochronną (w formie np. cieniutkiej, „nadrukowanej” siateczki).

 3 warstwowe – wszystkie 3 warstwy (membrana, tkanina zewnętrzna i wewnętrzna) są ze sobą połączone i stanową całość.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie kurtki z membraną lub softshella? 

Po pierwsze na parametry wodoszczelności – wyrażone w mm słupa wody, pokazują jak bardzo laminat odporny jest na przemakanie. Im wyższy parametr, tym większa wodoszczelność. O całkowitej wodoszczelności możemy mówić dopiero przy parametrach powyżej 10 000. Po drugie, należy sprawdzić czy dana odzież posiada klejone szwy. Bez tego na pewno nie będzie nieprzemakalna.

Oddychalność, czyli zdolność odprowadzania potu na zewnątrz odzieży. W tym wypadku mówimy o gramach cieczy, jakie w ciągu 24 godzin mogą przedostać się na drugą stronę jednego metra kwadratowego laminatu. Ponownie im większą wartość, tym lepiej i ponownie powinno to być nie mniej niż 10 000. Wartość ta może też być podana w jednostkach RET i podobnie im niżej tym lepiej.

Pokrowiec na plecak 

Podczas górskiej wędrówki chronimy nie tylko siebie ale i nasze rzeczy. Dlatego gdy pada, przyda się na pewno zabezpieczenie na plecak. Jeżeli nie mamy go w zestawie z plecakiem, możemy zakupić go osobno. Schowany w poręcznym futerale nie zajmuje wiele miejsca, a na pewno ochroni nasze drobiazgi przed zniszczeniem. Należy jednak pamiętać, że pokrowce takie występują w kilku rozmiarach. Dobierzmy odpowiednią wielkoćć do naszego plecaka biorąc też pod uwagę, czy będziemy zwiększać rozmiar plecaka kominem czy wręcz przeciwnie zmniejszać pasami kompresyjnymi.

Szukając odpowiedniego rozwiązania dla siebie wybierajmy marki premium, znane na rynku, ponieważ tylko wówczas mamy pewność, że nie otrzymamy wodoszczelnej ale nie przepuszczalnej zwykłej wiatrówki. Jednak jeśli zależy nam na maksymalnym zaoszczędzeniu pieniędzy lub miejsca w plecaku, w ofercie większości sklepów sportowych znajdują się peleryny przeciwdeszczowe. Warto też pamiętać o tym, że funkcją kurtki przeciwdeszczowej nie jest ogrzanie, a uchronienie przed utratą ciepła.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się