Koronawirus a siłownia – o czym warto pamiętać, wracając do treningów?

16 czerwiec 2020
Koronawirus a siłownia – o czym warto pamiętać, wracając do treningów?

W ramach tzw. IV etapu odmrażania gospodarki 6 czerwca w całej Polsce przywrócono działalność klubów fitness i siłowni – oczywiście pod warunkiem przestrzegania zaostrzonych reguł bezpieczeństwa. Wprowadzony reżim sanitarny chroni zdrowie pracowników i klientów siłowni, umożliwiając jednocześnie efektywne uprawianie sportu. 

Kto może korzystać z siłowni podczas pandemii? 

Możesz bez obaw wrócić do treningów na siłowni, jeśli spełniasz następujące warunki: 

  • jesteś w pełni sił i nie zauważasz u siebie żadnych objawów choroby zakaźnej; 
  • nie pozostajesz w kwarantannie ani samoizolacji; 
  • w ciągu minionych 14 dni nie miałeś kontaktu z osobą chorą na COVID-19 lub z objawami wskazującymi na możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

Pamiętaj, że odpowiadasz nie tylko za swoje zdrowie, ale i bezpieczeństwo innych! Mierz siły na zamiary, nie zatajaj żadnych informacji i nie licz na to, że „jakoś to będzie”. Jeśli pokasłujesz lub pociągasz nosem – nawet z powodu zwykłego przeziębienia czy alergii – zostań w domu; tym bardziej, że pracownicy siłowni mają obowiązek reagować za każdym razem, kiedy zauważą objawy potencjalnego zakażenia koronawirusem u któregoś z klientów. 

Co dzieje się w przypadku podejrzenia koronawirusa u klienta siłowni? 

Osoba, u której zauważono niepokojące objawy, powinna udać się do domu albo na najbliższy oddział zakaźny, nie korzystając przy tym z komunikacji zbiorowej. Wszelkie aktywności w sali, w której przebywał ów klient, zostają zatrzymane. Pracownicy siłowni mają obowiązek zdezynfekować salę i zawiadomić lokalną stację sanitarno-epidemiologiczną o wystąpieniu zagrożenia. 

7 treningów, które możesz wykonać na siłowni lub w klubie fitness
Czytaj dalej →

Limity osób na siłowni 

W sali do ćwiczeń może przebywać 1 osoba na każde 10 m². Na ogół pracownicy siłowni wywieszają w widocznym miejscu informację o maksymalnej frekwencji na sali i na bieżąco kontrolują liczbę ćwiczących osób. Aby utrzymać między ćwiczącymi wymagany dystans, sprzęty do ćwiczeń powinny być rozstawione w odległości co najmniej 1,5 m od siebie nawzajem. Jeśli któraś z maszyn jest trwale przymocowana do podłogi i nie da się dostosować jej położenia do pozostałego wyposażenia, powinna być całkowicie wyłączona z użytku. Ponadto klienci nie mogą korzystać ze wszystkich sprzętów jednocześnie – zajęta może być co druga maszyna. Obostrzenia dotyczą także innych pomieszczeń obiektu: w recepcji przy kontuarze może przebywać tylko 1 osoba, natomiast w łazienkach można korzystać z co drugiej toalety. 

Zwróć uwagę, czy twoja siłownia oraz korzystający z niej klienci stosują się do wszystkich tych wymogów, gdyż od tego zależy twoje bezpieczeństwo.  

Koronawirus – zasady sanitarne na siłowni 

Od razu po wejściu zdezynfekuj ręce; dozownik z preparatem powinien znajdować się tuż przy drzwiach. O ile to możliwe, w recepcji zapłać zbliżeniowo kartą lub za pomocą BLIK-a. Jeśli pracownik nie wskaże Ci konkretnej szafki w szatni, wybierz tę możliwie najbardziej oddaloną od zajętych w danej chwili skrytek. 

Higiena i dezynfekcja 

Obowiązek zapewnienia klientom dostępu do środków dezynfekujących spoczywa na pracownikach. Poza głównym wejściem i recepcją ich dozowniki powinieneś znaleźć w każdej sali do ćwiczeń i w toaletach – i warto za każdym razem z nich korzystać! Środki do dezynfekcji i ręczniki papierowe dostępne są także w każdej strefie treningowej: koniecznie przetrzyj nimi każdą maszynę, z której korzystałeś. Jeśli ćwiczysz z akcesoriami – matą, hantlami, taśmą oporową itp. – najbezpieczniej będzie, gdy przyjdziesz z własnym sprzętem. 

Przerwy techniczne

Pracownicy siłowni dbają o bieżącą dezynfekcję wszystkich przestrzeni użytkowych. Po każdym kliencie odkażane są szafki i blat w recepcji, toalety – co najmniej raz na 2 godziny. Zaleca się też jak najczęściej wietrzyć wszystkie pomieszczenia, a w ciągu dnia wygospodarować czas na przerwę techniczną w celu dokładnej wentylacji i dezynfekcji obiektu.

Najczęstsze urazy na siłowni: jak im zapobiegać?
Czytaj dalej →

Maseczki na siłowni? 

Klienci nie mają obowiązku zakrywania ust i nosa na siłowni, natomiast w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” zaleca się nosić je podczas przemieszczania się po obiekcie. Do zakrywania twarzy zobowiązani są natomiast pracownicy siłowni: wszyscy członkowie personelu noszą maseczki, przyłbice i rękawiczki. 

Ograniczenia w korzystaniu z siłowni 

Nadmuchowe suszarki do rąk i włosów, w których wnętrzu szybko gromadzą się bakterie, zostały wyłączone z użytku. Obostrzeniom podlega także korzystanie z kącików zabaw dla dzieci, saun, jacuzzi, solariów, kabin prysznicowych i tzw. stref mokrych, których udostępnienie zależy od obowiązujących w danej chwili stosownych przepisów. Swoimi prawami rządzą się także bufety i bary w klubach fitness – mogą one działać pod warunkiem spełnienia warunków określonych w osobnym rozporządzeniu dla obiektów gastronomicznych.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się