Macedonia: wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem

25 września 2019
Macedonia: wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem

Leżąca na pograniczu wpływów zachodu i wschodu górzysta Macedonia, razem ze swoją burzliwą historią, kradnie serca backpackerów i trafia na celownik podróżników wybierających mniej oczywiste kierunki podróży. Tutaj znajdziesz kwintesencję Bałkanów: tygiel kulturowy i religijny, ciekawą architekturę oraz piękne, dziewicze krajobrazy. O czym warto wiedzieć przed wyjazdem i na kiedy go planować?

Macedonia: dla kogo?

Macedonia to idealna miejsce dla miłośników Bałkanów - ich kultury, kuchni, historii. Niesamowita przyroda magnetyzuje.Ten niewielki i młody kraj dopiero otwiera się na turystów i turyści dopiero się do niego przekonują. A jest tu co zwiedzać! Nie ma co prawda dostępu do morza, ale zastępują go doskonale dwa naturalne górskie jeziora o krystalicznie czystej wodzie: Jezioro Ochrydzkie i Prespańskie. Macedonia to kraj górzysty z licznymi kotlinami i rzecznymi dolinami, spore obszary pokrywają lasy poprzecinane rwącymi potokami. Jeśli więc zależy Ci na ominięciu tłumu turystów, warto postawić na tę nieoczywistą destynację. 

Wszystko co warto wiedzieć planując wyprawę do Gruzji
Czytaj dalej →

Lubisz aktywnie spędzać czas? Wiosną, latem i wczesną jesienią wybierz górski trekking, postaw na wyprawę rowerową po górach lub wycieczkę typu bike&wine po winnicach, spływ kajakiem/pontonem po rwącym górskim strumieniu albo paragliding (Skopje, Mavrowo, Ohrid, Prilep). 

Żegluj lub nurkuj w krystalicznych wodach macedońskich jezior lub jeśli jeździsz konno postaw na wycieczkę konną. 

Doroczne eventy:

  • Galichnik Wedding Festival: dwudniowa inscenizacja tradycyjnego wesela - co roku odbywa się w weekend najbliższy dacie 12 czerwca,
  • Vevcani Carnival: karnawał w Vevcani i okolicznych wioskach 13-14 styczeń,
  • Ohrid Summer Festival - 3 sierpnia,
  • Strumica Carnval - data ruchoma (luty); karnawał i parady maskowe na ulicach miast trwają trzy dni.

Zimą miłośnicy białego szaleństwa - od początkujących do zaawansowanych narciarzy - mogą wybierać spośród kilku ośrodków narciarskich: Mavrovo, Popova Sapka, Kozuf, Krusevo, Pelister. 

Więcej o ośrodkach narciarskich w Macedonii znajdziesz tutaj.  

Jak dojechać?

Samochód

Do pokonania jest około 1200 km. Podróż potrwa około 18 godzin. Propozycja trasy samochodowej: Warszawa - Kielce - Kraków - Ostrawa - Ołomuniec - Bratysława - Abda -  Budapeszt - Nowy Sad - Belgrad - Paracin - Nisz - Leskovac - Vranje - Kumanowo - Skopje.

Do przekroczenia granicy z Macedonią wystarczy dowód osobisty. Warto jednak wiedzieć, że przy meldowaniu się w hotelu (obowiązek meldunkowy) czy przy wynajmowaniu samochodu zamiast dowodu osobistego lepiej widziany jest paszport. Jeśli wjeżdżasz do Macedonii na dowodzie osobistym, na granicy poproś o pieczątkę graniczną na osobnej kartce lub blankiecie - w razie kłopotów przy wyjeździe potwierdzenie to posłuży Ci np. jako udokumentowanie czasu pobytu na terenie kraju.

Jeśli w podróż do Macedonii udajesz się pożyczonym samochodem, a jego właściciel nie będzie Ci w tej podróży towarzyszył, musisz mieć przy sobie notarialne poświadczenie w języku angielskim o użyczeniu samochodu przez właściciela.

Samolot

Bezpośrednio dolecisz LOT-em z Warszawy lub Wizz Airem z przesiadkami w jednym lub dwóch europejskich miastach: Wiedniu, Londynie-Luton, Monachium, Frankfurcie nad Menem, Zagrzebiu, Dortmundzie, Paryżu, Pradze, Rzymie, Eindhoven. Warto też szukać połączeń realizowanych przez Lufthansę, Austrian Airlines czy Croatia Airlines.

Autokar

Kursy autokarem z Polski do Skopje realizuje kilku przewoźników jednak realizowane są one z małą częstotliwością. Sprawdź np. ofertę przewoźnika Adamis Tours, który co wtorek realizuje kursy z Warszawy i Katowic na trasie Polska-Serbia-Grecja. Można poszukać połączeń autokarowych od naszych zachodnich sąsiadów: z Frankfurtu nad Menem, który jest dobrze skomunikowany z Ochrydą.

Pociąg

Nie ma bezpośrednich połączeń kolejowych. Można szukać połączeń przez węzły komunikacyjne w Budapeszcie i Belgradzie, jednak taka podróż wymaga sporo cierpliwości, gdyż z pewnością potrwa kilkadziesiąt godzin.

Noclegi

W Skopje oraz w bardziej popularnych rejonach np. nad Jeziorem Ochrydzkim nie ma problemu z noclegiem - można wybierać pomiędzy hotelami, hostelami a prywatnymi kwaterami. Często od samego gospodarza można dostać namiar na nocleg u znajomego, który wynajmuje pokoje w innym mieście. Macedonia otwiera się coraz bardziej na turystów i powstaje coraz więcej kempingów. Z noclegiem na dziko pod namiotem należy uważać - prawnie nie jest to dozwolone.

Podróżowanie po Macedonii

Oczywiście pozostawiającym największą swobodę środkiem transportu jest własny lub wynajęty na miejscu samochód

  • Przy wyjazdach turystycznych trwających do 3 miesięcy wystarczy nasze polskie prawo jazdy. Potrzebna jest jednak zielona karta. 
  • Drogi lokalne czy wiodące przez tereny górskie mogą być w gorszym stanie i słabiej oznakowane. 
  • Przejazd autostradami jest płatny (w denarach lub euro). 
  • Jeśli znaki drogowe nie mówią inaczej, dozwolona prędkość dla samochodów osobowych wynosi: w terenie zabudowanym - 50 km/h, poza terenem niezabudowanym - 80 km/h, na drogach ekspresowych - 100 km/h, na autostradach - 120 km/h.

Połączenia kolejowe i autobusowe są dość dobre. Wszystkie linie krajowe obsługiwane są przez koleje macedońskie. Połączenia kolejowe ze Skopje: do Tetowa, Gostivar i Kicevo na zachodzie, do Wołkowa na północnym zachodzie, do Kumanowa i Tabanovci na północy, do Sveti Nikole, Štip i Kocani na wschodzie, do Veles, Negotino i Gevgelija na południu - południowy wschód i do Bogomili, Prilep i Bitola na południowym zachodzie. 

Można także liczyć na busy i na prywatnych przewoźników czy jazdę autostopem, gdyż Macedończycy względem turystów są serdeczni i pomocni. Przemieszczanie się po zurbanizowanych terenach nie powinno więc sprawiać kłopotów.

Taxówki nie są drogie lecz warto uważać, aby nie paść ofiarą naciągaczy, gdyż zdarza się, że względem turystów stosowane są wyższe stawki. Za kurs zawsze należy zapłacić gotówką.

TOP 10 Macedonii

1.Skopje - centrum macedońskiego świata, stolica i miasto o ponad 2000 lat historii. Stąd dostaniesz się w każdy zakątek Macedonii, gdyż jest to jeden wielki węzeł komunikacyjny. 

Niesamowity widok na Skopje rozciąga się z pobliskiej Góry Vodno, zwieńczonej krzyżem Millenium (możliwy wjazd kolejką gondolową).


2.Kanion Matka z przepięknym jeziorem oraz wyjątkowymi formacjami skalnymi, które skrywają historyczne monastery. Do wyboru masz piesze wędrówki lub wycieczkę łódką, podczas której dotrzesz do uznawanej za jedną z najpiękniejszych jaskiń na świecie, jaskini Vrelo. Kanion położony jest jedynie kilkanaście kilometrów od Skopje - bez problemu dotrzesz tutaj samochodem lub autobusem.

3.Kajmackałan - piąty co do wielkości szczyt Macedonii położony w paśmie górskim Nidże na grecko-macedońskim pograniczu. W czasie I wojny światowej w 1916 roku rozegrano tutaj jedną z najkrwawszych bitew - na szczycie wznosi się kapliczka poświęcona serbskim żołnierzom, a nieco poniżej szczytu grobowiec. Na Kajmackałan warto startować z pobliskiej wioski, Skochivir.

4.Ohryd - położone nad malowniczym górskim Jeziorem Ochrydzkim miasto, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Macedonii. Trafiło w 2017 roku na listę 10 miast wartych zobaczenia przygotowaną przez Lonely Planet, zaraz obok Lizbony, Seulu, Portland czy Moskwy. 

Tutaj nie można przegapić Muzeum na Wodzie, które położone jest w Zatoce Kości nad Jeziorem Ochrydzkim.   

W Ochrydzie można też kupić słynne na całym świecie ochrydzkie perły. 

5.Jezioro Prespańskie/ Prespa położone na granicy z Grecją i Albanią w 65% należy do Macedonii. Jest mniej oblegane przez turystów niż Ochrydzkie, ale równie zachwycające. O walorach przyrodniczych i kulturowym znaczeniu tego rejonu świadczy wpisanie Jeziora Ochrydzkiego oraz leżącego pomiędzy obu jeziorami Parku Narodowego Galiczica na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

6.Prilep miasto z interesującymi zabytkami otoczone polami tytoniu oraz czerwonymi skałami, jest dobrym punktem wypadowym na pobliski masyw Zlatovrh, skrywający jeden z najpiękniejszych monastyrów Macedonii, Treskavec.

7.Kumanowo wielokulturowe miasto, w którym wciąż widać ścieranie się różnych wpływów albańskich, rzymskich, serbskich i tureckich. Warto odwiedzić również położone w odległości 30 km Kokino z ruinami obserwatorium astronomicznego z epoki brązu.

8.Galichnik - jedna z dwóch najstarszych wiosek Mijak w tym regionie z doskonale zachowaną tradycyjną architekturą, w tym amfiteatrem na placu miejskim.

9.Kratovo - urokliwe miasteczko położone w kraterze wygasłego wulkanu (!). Wąskie uliczki, ciasna zabudowa i do tego aż kilka mostów i wież obronnych.

10.Kuklica czyli wzgórze z formacjami skalnymi przypominającymi kamienne lalki. Według legendy są to zaklęci w skały weselnicy, na których klątwę rzuciła nieszczęśliwa i oszukana przez niedoszłego męża panna młoda.

Tetowo, Bikola.. i wiele innych inspirujących miejsc. Krajobraz Bałkanów nierozerwalnie kojarzy nam się z licznymi budowlami sakralnymi, warto więc podczas pobytu w Macedonii odwiedzić kilka z prawie tysiąca sakralnych zabytków. 

Warto wiedzieć

  • Walutą jest denar macedoński (MKD). 1 denar to około 7 gr; 1 euro to około 62 denary
  • Macedonia leży w strefie aktywnej sejsmicznie, dlatego należy się liczyć z wystąpieniem wstrząsów lub trzęsienia ziemi

Zdjęcia: Unsplash, Pixabay

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się