Moc Jesieni, czyli co działo się podczas treningów dla biegaczy w Poznaniu

Moc Jesieni, czyli co działo się podczas treningów dla biegaczy w Poznaniu

Przygodę z bieganiem zacząłem kilka lat temu. Pamiętam, że kupiłem jakieś tanie buty w popularnej sieciówce i postanowiłem wyruszyć na trasę. Nie wiedziałem, jak prawidłowo biegać, jak powinny wyglądać treningi, żeby przynosiły efekty. Dzisiaj, patrząc z perspektywy czasu i nabytej wiedzy, na pewno zacząłbym biegać inaczej. Doświadczenie nauczyło mnie wiele i postanowiłem tę wiedzę przekazać osobom początkującym. Tak powstał pomysł, by zorganizować cyklu spotkań dla osób rozpoczynających biegową przygodę i pokazać im, jak trenować prawidłowo.

Nauka biegowych podstaw

Wraz z klubem CITYZEN_ zorganizowałem sześć spotkań pod nazwą Moc Jesieni. Projekt był zrealizowany w ramach konkursu dla aktywnych, pod patronem Profilu Aktywnego. Treningi były podzielone tematycznie, a każdy z nich został poprowadzony przez wykwalifikowanego trenera Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, specjalizującego się w przygotowaniach zawodników lekkoatletyki. Spotkania były poświęcone podstawom biegania, z zatem kwestiom, jakie każda osoba zaczynająca przygodę z bieganiem powinna znać.

Trening dla biegaczy w Poznaniu był okazją do rozwinięcia różnych umiejętności potrzebnych w bieganiu.

Panowanie nad ciałem

Treningi odbywały się w cyklu cotygodniowym. Każde spotkanie rozpoczynaliśmy od rozgrzewki, następnie przechodziliśmy do ćwiczeń właściwych, na koniec zostawiając rozciągnie i krótką rozmowę z trenerem. Na treningach poruszaliśmy tematy związane ze stabilizacją i koordynacją, które są niezwykle ważne dla uniknięcia poważnych kontuzji. Tę kwestię szeroko omawiał Bogumił Głoszkowski, założyciel klubu, w którym mieliśmy okazję trenować. Na jego zajęciach uczestnicy uczyli się panować nad swoim ciałem. Był to wstęp do cyklu treningów Moc Jesieni. – Zajęcia z Bogumiłem były bardzo wymagające, ale za to poznałam ćwiczenia, które pomogą mi w przyszłości zmniejszyć ryzyko kontuzji” – powiedziała po spotkaniu Kasia.

Prawidłowy krok

Kolejnym tematem poruszanym podczas treningów była technika, czyli praca nad poprawnym krokiem biegowym – TECHNIQUE. Te zajęcia poprowadził Sebastian Białobrzeski, który nie tylko trenuje biegaczy, ale też sam startuje w imprezach biegowych na poziomie ultramaratońskim. Sebastian poprowadził dwa spotkania. Podczas nich uczestnicy uczyli się trenować z… płotkami. – Zajęcia z techniki pracy nad krokiem biegowym były dla mnie najlepsze. Dowiedziałem się jak ćwiczyć z wykorzystaniem płotków, żeby poprawić zarówno długość kroku biegowego jak i prawidłowo przetaczać stopę – ocenił zajęcia Sławomir.

Stabilizacja

Następne zajęcia poprowadził Darek Oszmałek. Podczas treningu uczestnicy poznali techniki koordynacji i balansu ciała z wykorzystaniem piłek oraz trickboardów – STABILITY. Te zajęcia cieszyły się największą popularnością. – Trening z Darkiem był bardzo wymagający. Następnego dnia czułam wszystkie swoje mięśnie – nawet te z których istnienia nie zdawałam sobie sprawy – śmiała się po zajęciach Ania.

Wzmacnianie

Ostatnim tematem poruszanym podczas Mocy Jesieni były ćwiczenia wzmacniające – POWER UP. Spotkanie poprowadziła Kasia Łaźniak, na co dzień instruktorka fitnessu, pływania, kajakarstwa i triathlonu. Trening został przeprowadzony w rytmach energicznej muzyki z wykorzystaniem stepów i ciężarków. – Podczas zajęć z Kasią pot lał się z każdego. Ale pomimo zmęczenia wszyscy wyszli z sali uśmiechnięci. Duża dawka endorfin i muzyki dała siłę – oceniła Julia.

Treningom dla biegaczy patronował nasz portal.

Finał

Treningi Moc jesieni uzbroiły początkujących biegaczy w potrzebna wiedzę, pokazały, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, jak uzupełniać treningi biegowe w celu poprawienia swoich wyników, a także zmniejszenia ryzyka kontuzji. Trenerzy skorygowali najczęstsze błędy popełniane przez początkujących biegaczy. Każdy z uczestników mógł po spotkaniu indywidualnie porozmawiać z trenerami i uzyskać odpowiedź na intrygujące go pytania.
Cykl treningów pod nazwą Moc Jesieni zakończyliśmy spotkaniem podsumowującym. Uczestnicy otrzymali szereg atrakcyjnych gadżetów, które z pewnością przydadzą się im podczas codziennych treningów biegowych. Trenerzy przekazali szereg zaleceń na kolejny sezon biegowy. Na koniec pojawiło się od wszystkich pytanie: Czy na wiosnę też są zaplanowane kolejne treningi?

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się