Motywacja do ćwiczeń: jak ją utrzymać?

Motywacja do ćwiczeń: jak ją utrzymać?

Zmiany wymagają czasu. Wszyscy o tym wiemy, jednak bardzo często w starciu z codziennością nasz zapał słabnie, idziemy na pewne ustępstwa, naginamy ustalone wcześniej zasady. Brzmi znajomo? Podpowiemy Wam, jak się motywować do działania, by cieszyć się już samą drogą do osiągnięcia celu. 

Motywacja do ćwiczeń to efekt dobrze wyznaczonego celu 

Dobrze sprecyzowany i jasno określony cel zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu. Metoda małych kroków i w tym przypadku sprawdza się znakomicie. Jak więc sprecyzować swój cel? 

Rozwój, samodoskonalenie, zmiany… Warto zaczerpnąć wiedzy z dziedziny marketingu i zarządzania i wykorzystać stosowaną do wyznaczania celów biznesowych metodę SMART. Określa ona bardzo precyzyjnie jak formułować swoje cele. 

Twój cel powinien być smart: 

  • konkretny: jasno sprecyzuj do czego dążysz; 
  • mierzalny: sformułuj go w ten sposób, aby można było jednoznacznie ocenić czy cel został osiągnięty czy nie; 
  • istotny: cel, który sobie postawisz musi być dla Ciebie ważny i musi wynikać z silnej i uświadomionej potrzeby zmian - nie chodzi przecież o rzucanie słów na wiatr; 
  • realistyczny: musisz mieć świadomość tego, że osiągnięcie celu jest możliwe i to ma być jedna z twoich głównych motywacji do działania; 
  • określony w czasie: zastanów się, ile czasu zajmie Ci osiągnięcie założonego celu i wyznacz sobie adekwatne ramy czasowe. 

Stosując się do powyższych wskazówek możemy wskazać przykłady błędnie wyznaczonych celów: 

  • Schudnę z brzucha - cel niekonkretny i nieokreślony w czasie;
  • Schudnę tyle, żeby kupić dopasowaną sukienkę na lato - cel niekonkretny; 
  • Zrzucę 5 kg w tydzień - cel nierealny, gdyż aby bezpiecznie zrzucić 5 kg potrzebujemy więcej czasu; 
  • Schudnę, żeby znajomi przestali komentować moją wagę - cel niekonkretny, motywacja tego typu może nie być wystarczająco silna - warto zastanowić się nad korzyściami dla swojego zdrowia, wyglądu i samopoczucia i na tych argumentach budować swoją motywację. 

Strategia działania: opracuj plan działania 

Cel bez dobrego planu działania nie ma szans realizacji. Określ swój cel, zgodnie z w/w wskazówkami, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na jego realizację. 

To czas, by uruchomić swoje pokłady kreatywności. Pomyśl jak zmodyfikujesz codzienny i tygodniowy grafik, by wypracować czas na treningi. Nie bój się prosić o pomoc innych - rodzice lub teściowe z pewnością chętnie spędzą więcej czasu z wnukami, domownicy poradzą sobie z domowymi obowiązkami równie dobrze jak ty - wystarczy że dasz im szansę na wykazanie się. 

Spróbuj zmienić swój sposób myślenia o odchudzaniu - najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie zgrabnej sylwetki jest zdrowy tryb życia opierający się na dwóch fundamentach: zdrowej, zbilansowanej diecie i systematycznej aktywności fizycznej. Wprowadzając zdrowe nawyki szybko dostrzeżesz efekty, które będą motywować Cię do pozostania przy nich na dłużej, na stałe. 

Opracuj konkretny plan działania. Od tego jaki jest Twój cel zależy liczba, intensywność oraz rodzaj treningów, które powinny trafić do twojego grafiku. Pamiętaj także o czasie na odpoczynek i regenerację, gdyż dzięki równowadze pomiędzy treningami a odpoczynkiem nie zniechęcisz się do treningów. 

Zaplanuj w kalendarzu co i kiedy będziesz robić, ile czasu poświęcisz na aktywność fizyczną i w które dni tygodnia będziesz ćwiczyć. 

Pomyśl z jakich niezdrowych, mocno przetworzonych produktów i ciężkostrawnych potraw zrezygnujesz. Rozszerz swoją wiedzę o zdrowym odżywianiu lub skorzystaj z pomocy dietetyka, który opracuje dla Ciebie odpowiednią dietę. Do sklepu spożywczego zabieraj sporządzoną pod konkretne przepisy, zrobioną w domu listę zakupów. 

Szukaj inspiracji 

Inspiracji do ćwiczeń w domu, zwłaszcza w obecnej sytuacji, szukaj w sieci. Trenerzy i instruktorzy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą, a dostęp do ich treningów często możliwy jest całkiem za darmo. Sprawdź nasze zestawienie osób, z którymi warto trenować online. 

9 miejsc w sieci z inspirującymi treningami w domu
Czytaj dalej →

Urozmaicaj swoje sesje treningowe, by nie popaść w rutynę, nie tracić zapału do ćwiczeń. Wystarczy kilka prostych akcesoriów treningowych, na które wcale nie trzeba wydawać fortuny. Skakanka, taśmy treningowe, hantle, piłka fitness -  dają wiele możliwości i warto wykorzystać cały drzemiący w nich potencjał. 

7 niedocenionych akcesoriów, które urozmaicą Twój trening
Czytaj dalej →

Zainwestuj w nową odzież treningową, która będzie Cię motywować do wstania z kanapy. Szeroki wybór odzieży fitness pozwala na przebieranie w fasonach, kolorach i materiałach. Modelujące sylwetkę legginsy, podtrzymujący piersi stanik sportowy, szybkoschnąca koszulka i buty z amortyzującą podeszwą - dzięki takiemu wsparciu twoje treningi z pewnością nabiorą nowego wymiaru. Komfort treningu przełoży się bezpośrednio na twoje zaangażowanie i efektywność ćwiczeń.

Motywujące historie 

Zainspiruj się historiami innych. Dzięki mediom społecznościowym masz możliwość śledzenia wielu inspirujących osób i czerpania z ich doświadczeń. Również grupy na facebooku, profile trenerek potrafią motywować do działania bardzo skutecznie - wchodzimy w relacje, mamy ten sam lub podobny cel, możemy poradzić się w problematycznych kwestiach oraz brać udział w grupowych sportowych wyzwaniach.

Skorzystaj z wsparcia nowych technologii 

Możesz przebierać wśród wielu aplikacji na telefon wspierających organizację czasu, wypracowywanie nowych nawyków czy śledzenie swoich postępów. Pozbędziesz się wymówek, zyskasz nieocenioną pomoc. Lista zakupów, gotowe przepisy, przypomnienia o treningu/wodzie, przelicznik kalorii, stoper do ćwiczeń interwałowych… Nic tylko korzystać z dobrodziejstw technologii!

Doceniaj i wymagaj 

Bądź swoim najzagorzalszym sprzymierzeńcem: doceniaj to, co udało Ci się wypracować - obserwuj swoje postępy, a nawet nagradzaj się za osiągnięcie pewnych celów pośrednich - ale nie przestawaj od siebie wymagać. Pamiętaj, że sukces jest w twoim zasięgu. W momentach zwątpienia przypomnij sobie dlaczego zaczęłaś, dlaczego było to dla Ciebie tak ważne a zobaczysz, że nic się nie zmieniło;) 

No to do dzieła! Pamiętaj, jesteś skazana na sukces!              

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się