Najlepsza pora na ćwiczenia – trening rano czy wieczorem?
Kiedy odczuwasz potrzebę zmiany w swoim życiu i zastanawiasz się nad wprowadzeniem regularnych treningów z pewnością myślałeś, jak wpisać je w swój plan dnia. Czy wybrać wcześniejszą pobudkę i wykonać poranny trening, czy też lepiej zostawić go sobie na popołudnie lub wieczór? Zapoznaj się z naszym zestawieniem wad i zalet porannych i wieczornych treningów, by z większą świadomością wybrać porę ćwiczeń dopasowaną do swoich potrzeb.
Indywidualny rytm dnia i nocy
Każdy z nas z łatwością dopasuje się do jednej z grup: albo jesteś rannym ptaszkiem i wstawanie skoro świt jest dla Ciebie czymś naturalnym, albo też jako nocny marek czujesz dodatkowy przypływ energii popołudniami, co pozwala pracować Ci do późnych godzin nocnych. Dlatego też warto przeanalizować swój rytm dnia, tryb pracy oraz codzienne obowiązki, a także czas na regenerację. Taka wnikliwa analiza pozwoli Ci ustalić, w którym momencie jesteś w stanie wygospodarować czas na ćwiczenia.
Plusy i minusy porannego treningu
Ćwiczenia wcześnie rano potrafią doskonale nastroić na cały dzień. Dodają energii i sprawiają, że możesz cieszyć się dniem z komfortem psychicznym, bo nie musisz już głowić się nad tym, jak wygospodarować dodatkowy czas na trening. Popołudniowa zmiana planów nie sprawi, że będziesz zmuszony zrezygnować z treningu.
Dodatkowo poranne ćwiczenia bardzo dobrze sprawdzają się u osób, którym zależy na spaleniu tkanki tłuszczowej. Przez noc Twój organizm zużywa glikogen, który zgromadził z posiłków. Poranny wysiłek zmusza organizm, by pobrał energię z zmagazynowanej tkanki tłuszczowej.
Ponadto rozpoczynając dzień od ćwiczeń sprawiasz, że Twój metabolizm znacznie przyśpiesza, chroniąc organizm przed zbędnym magazynowaniem tłuszczów, a także stymulując go do szybszego i skutecznego spalania kalorii.
Minusem porannego ćwiczenia jest duże ryzyko kontuzji. Mięśnie i stawy po całej nocy odpoczynku są zastane, a brak odpowiedniej rozgrzewki może być fatalny w skutkach. Niestety, trening skoro świt nie jest dobrym momentem na ćwiczenia siłowe. Jeżeli zależy Ci na wzmocnieniu organizmu i zbudowaniu masy mięśniowej, wybierz popołudniowe aktywności.
Przy porannym treningu warto wziąć pod lupę jeszcze jeden czynnik – śniadanie. Czy ćwiczenia można wykonywać na czczo? Takie ćwiczenia na pusty żołądek budzą wiele zastrzeżeń, gdy są zbyt intensywne lub trwają za długo. Jeżeli zależy Ci na lekkim rozbudzeniu organizmu i ograniczysz się do 30-minutowych ćwiczeń, trening na czczo pozwoli Ci spalić dużo więcej tłuszczu. Zaraz po skończeniu powinieneś zjeść posiłek bogaty w białko. Decydując się na trening po lekkim śniadaniu pozwolisz sobie na więcej: ćwiczenia mogą być bardziej wymagające, a sam czas aktywności znacznie dłuższy.
Plusy i minusy wieczornego treningu
Badania naukowe wykazały, że tzw. szczyt wytrzymałości przypada na godziny 16:00-19:00. Wieczorami nasze ciało jest rozgrzane po całym dniu aktywności, co sprawia, że ćwiczenia wykonujesz sprawniej i efektywniej. To najlepszy moment na treningi wytrzymałościowe.
Dodatkowo wieczorny trening świetnie sprawdza się podczas ćwiczeń rozbudowujących masę mięśniową. Niski poziom kortyzolu pozwala na szybką odbudowę i wzrost mięśni. To właśnie kortyzol ma wpływ na niszczenie włókien mięśniowych, dlatego też wybierając późne treningi możesz zauważyć znaczny przyrost masy mięśniowej.
Wieczorne ćwiczenia mogą stać się doskonałym sposobem na rozładowanie napięcia i stresu po całym dniu pracy. Dzięki temu będziesz odprężony, co przekłada się z kolei na lepszą jakość snu. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przesadzać z intensywnością treningu, bo może przynieść to odwrotne skutki. Po takim wysiłku będziesz pobudzony i przejście w stan wypoczynku może być utrudnione.
Treningi w drugiej części dnia mają także wady. Często po pracy człowiek jest tak zmęczony, że nie jest w stanie zmusić się do ćwiczeń. Może się więc zdarzyć, że zaczniesz omijać wieczorne treningi na rzecz słodkiego lenistwa przy ulubionym serialu.
Niezależnie od tego, którą porę dnia wybierzesz, pamiętaj o tym, że kluczem do sukcesu jest systematyczność. To właśnie regularne treningi przynoszą największe efekty, zarówno jeżeli chodzi o rozwój sylwetki, jak i samopoczucie. Z czasem Twój organizm zaprogramuje się na daną godzinę, a wykonanie treningu stanie się czystą przyjemnością!
Aktywna Redakcja
Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.