Najpiękniejsze spływy kajakowe w Polsce - nasze TOP 5

Najpiękniejsze spływy kajakowe w Polsce - nasze TOP 5

Pamiętacie swój pierwszy spływ kajakowy? U nas był to przede wszystkim zachwyt nad tym, jak piękna jest Polska! Przecież tych widoków, jakie mamy podczas wycieczki kajakiem, nie zapewni tam wyprawa na spacer, samochodem czy rowerem. Była to Dolina Baryczy koło Wrocławia - mała, zielona dżungla, baldachimy z drzew, pokaźne stadko koni pasące się obok. Później pojawiły się plany na kolejne wyprawy. Okazało się, że jest tyle do odkrycia! Pokazujemy Wam nasze TOP 5, ale jesteśmy pewni, że w komentarzach poszerzycie tę listę i wspólnie zainspirujemy się do planowania spływów na nadchodzące lato.

Dolina Baryczy

Barycz jest rzeką bardzo niedocenianą, a sama Dolina Baryczy to największy w Polsce rezerwat przyrody, zaliczany do najcenniejszych ekosystemów na świecie. Przebiega ona przez łąki, lasy, obok stawów i jezior. Długość spływu możemy dostosować do swoich możliwości. Warto rozważyć odcinek kończący się w parku obok zespołu zamkowo-pałacowego w Żmigrodzie. Dzięki temu połączycie spływ ze zwiedzaniem. Wzdłuż Baryczy biegnie również czerwony szlak turystyczny oraz liczne trasy rowerowe. 


Biała i Czarna Nida

Góry Świętokrzyskie znane są przede wszystkim z Łysogór, prastarej Puszczy Jodłowej i Jaskini Raj. Mało się jednak mówi o tym, jak malownicze są tereny Białej i Czarnej Nidy, gdzie organizowane są najpiękniejsze spływy kajakowe! Trasę wzdłuż Białej Nidy najlepiej zacząć we wsi Mniszek (ok. 40 km od Kielc), drugi w miasteczku Morawica. Trasy kajakowe po Nidzie są niezwykle malownicze i, co więcej, odpowiednie nawet dla początkujących – spływy w tym regionie nie wymagają większego doświadczenia w kajakarstwie, choć rzeka miejscami płynie przez Góry Świętokrzyskie i wielokrotnie zakręca. Atutem tego szlaku jest również fakt, że Nida to jedna z najcieplejszych rzek w Polsce – latem temperatura wody dochodzi nawet do 27 stopni Celsjusza! 


Biebrza

Biebrza, czyli polska Amazonka. Jest bogata w niezwykłe meandry i rozlewiska, często gubiąc zasadniczy nurt, by płynąć wieloma strugami. Płyniemy przez Biebrzański Park Narodowy i tutaj jesteśmy częścią prawdziwej dzikiej przyrody. Namacalnego kontakt z przyrodą mamy na wyciągnięcie ręki- bociany, czaple, niezliczona ilość ryb, bujna roślinność czy słynne czerwone bagna… i te zachody słońca! Podobna jest tutaj świetna regionalna baza gastronomiczna, bogata w lokalne przysmaki. Mówi się, że najlepsze miejsca do odwiedzenia na posiłek to Kopytkowo i Dolistowo. W zależności od naszej kondycji i czasu jakim dysponujemy, nasz spływ możemy zakończyć w okolicach Twierdzy Osowiec lub dopłynąć dalej aż do ujścia na rzece Narwi.


Tanew na Roztoczu

Mówi się, że rzeka Tanew jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Nazywana jest nawet “Królową Roztocza”  Cała trasa spływu rozciąga się na długości 113 km, na którym rozchodzą się fantastyczne widoki, a po drodze dziesiątki niewielkich wodospadów. Spływy roztoczańskie zaspokoją nie tylko oczekiwania ambitnych kajakarzy, ale również początkujących zapaleńców. Dla tych pierwszych polecamy zbadać fragment Rebizanty – Borowe Młyny, gdzie czeka nas dużo połamanych drzew, konarów, często trzeba kajak przenosić. Krutynia

 Krutynia

Miłośnicy Mazur dzielą się na tych, co od lat z całej Polski zjeżdżają tam żeglować i na tych, którzy wybierają spływy kajakowe. Odcinek Sorkwity–Ruciane Nida to najpiękniejszy szlak kajakowy na Mazurach, a sama Krutynia jest uznawana za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Szlak kajakowy płynie przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku Krutyni wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Na spływie mamy możliwość obcować z dziką przyrodą. Znajdując się w rezerwacie Zakręt napotkamy liczne jeziorka i pływające wyspy! Każdy kto raz się znajdzie na spływie rzeką Krutynią, wróci z powrotem do tej nizinnej krainy tętniącej niezwykłym życiem tuż obok Wielkich Mazurskich Jezior.

 

 Tak, wiemy, że nie wymieniliśmy Spływu Dunajcem! Zapiera dech w piersiach i… jesteśmy pewni, że każdy z Was tam był, albo planuje w najbliższej przyszłości. O jakich miejscach natomiast nie wspomnieliśmy? Czekamy na Wasze propozycje w komentarzach na naszym Facebooku!

 

Źródło:

Klub Podróżników Śródziemie

Nasze własne przygody :)


                                                                                                               Aktywna Redakcja

 

 

 

 


Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się