Odzież militarna na co dzień

Odzież militarna na co dzień

Bojówki, kurtka pilotka czy bomberka. Chyba każdy słyszał te nazwy, a większość z nas ma takie elementy garderoby w swojej szafie. Kolory olive czy woodland to klasyka gatunku dla fanów militariów. Odzież militarna i taktyczna od kilku lat coraz mocniej wdziera się w sektor odzieży "cywilnej”. Nikogo nie dziwi już widok osób poruszających się po mieście w spodniach w kamuflażu, czy z plecakiem taktycznym, w którym znajduje się laptop i śniadanie. Ubrania te mają wiele zalet, które sprawiają, że jej popularność wciąż rośnie.

Najpopularniejsza "militarna" cześć garderoby to spodnie. Co sprawia, że tak chętnie po nie sięgamy? Ich wszechstronność, jakość i wygląd. 

  1. Spodnie militarne posiadają wiele kieszeni, co umożliwia bezproblemowe zapakowanie do nich telefonu, portfela, kluczyków od domu czy auta.  
  2. Są wzmacniane w newralgicznych miejscach. Dodatkowe warstwy materiału znajdują się najczęściej w kroku, na kolach i pośladkach. 
  3. Materiały, z których są wykonane często cechuje też większa odporność na rozdarcia. Regulacja w pasie to też często stosowane rozwiązanie, pozwala to lepiej dopasować spodnie do sylwetki. 
  4. Kolorystyka jest naprawdę szeroka. Od klasycznej czerni i zieleni po różne barwy kamuflażowe. Każdy producent oferuje wiele wersji kolorystycznych. 
  5. Krój też jest zróżnicowany, od prostych dość szerokich nogawek po bardziej wąskie przylegające do ciała. Nie krępują ruchów, są wytrzymałe i dobrze wykonane. 

Każdy znajdzie krój i kolor dla siebie. To właśnie sprawia, że tak wiele osób wybiera spodnie militarne, jako swój strój do pracy, szkoły, na spotkanie ze znajomymi czy do treningu i wypraw w teren. Zarówno panowie jak i panie znajdą coś w swoim stylu.

Obuwie to kolejny element "taktycznej" garderoby coraz częściej spotykany na ulicach. Najczęściej czarne lub w kolorze jasnym (piaskowym), sięgające za kostkę lub do połowy łydki. Takie buty to "must have" dla każdego fana militariów. Dlaczego tak chętnie wybieramy obuwie militarne?

  1. Pasuje zarówno do spodni taktycznych, jak i jeansów. 
  2. Nie straszne mu trudne warunki atmosferyczne. Woda, piach, błoto, śnieg. Te buty są stworzone, aby używać je w podczas prawie każdej pogody. Wypad do lasu, wędrówka po górach, rajd autem w trudnym terenie - to właśnie idealne warunki dla tego typu obuwia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby założyć je zimą na spacer po mieście, czy do pracy. Producenci oferują modele przeznaczone zarówno do użytkowania zimą, jak i latem. 
  3. Antypoślizgowa podeszwa i wysoka cholewka to ich główne zalety.  
  4. Używane do produkcji obuwia taktycznego materiały to w dużej mierze skóra naturalna i najlepsze tworzywa sztuczne, co przekłada się na jakość i wytrzymałość. 
  5. Producenci oferują modele z różnymi membranami i systemami, co tylko poprawia komfort użytkowania. 

Dzisiejsze buty taktyczne są komfortowe i lekkie. Często ważą niewiele więcej niż buty sportowe. Przy odpowiedniej konserwacji takie obuwie posłuży nam przez długi czas i będzie chroniło nasze stopy.

Plecak taktyczny - jego główne cechy to wytrzymałość i wszechstronność.
Pojemości tego typu plecaków są zróżnicowane, najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów. Różnorodność rozmiarów to duży plus. Nie każdy potrzebuje plecaka o pojemności np. 45 litrów do noszenia laptopa. 

Kolorystyka podobnie jak w przypadku spodni taktycznych, od zieleni i czerni po multicam. Wytrzymałe materiały użyte do wykonania gwarantują, że plecak taktyczny posłuży nam przez długi czas, a więc jest to inwestycja na kilka lat. 

Duża ilość kieszeni i przegród to jedna z cech charakterystycznych militarnych plecaków. Plecaki taktyczne są również wyposażone w system MOLLE. Pozwala on na doczepianie różnych dodatkowych elementów takich jak kieszenie czy apteczka. Jest to system wykorzystywany przez wielu producentów, co sprawia, że wybór dodatkowych akcesoriów jest duży. 

To wszystko pozwala nam w pełni spersonalizować nasz plecak według własnych potrzeb. Czy da się w nim nosić laptopa i śniadanie do pracy? Tak, bez problemu. Ale warto dodać, że ten sam plecak po powrocie z pracy czy szkoły wykorzystamy podczas wyprawy do lasu, wycieczki po górach czy nawet podczas wylotu na wakacje do ciepłego kurortu.

O jakich cechach warto jeszcze wspomnieć?

  1. W zależności od modelu plecak taktyczny może być wykonany z materiału o ograniczonej przepuszczalności wody. To sprawia, że podczas deszczu jego zawartość nie zostanie zniszczona lub nie nasiąknie wodą.  
  2. Dużo modeli posiada specjalną kieszeń na system hydracyjny (bukłak), który pozwala nam na picie wody bez zdejmowania plecaka. 
  3. Wygodne szelki i pas biodrowy poprawiają komfort użytkowania i stabilizują plecak podczas marszu czy biegu. 
  4. Do biura, szkoły czy wyprawy w teren plecak taktyczny to idealny wybór. Duża dostępność kolorów i pojemności sprawi, że bez problemu znajdziesz model, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Kurtka w stylu militarnym to dobry wybór? Oczywiście, że tak! 

  1. Największy hit ostatnich lat to bomberka. Kurtka wzorowana na kurtkach pilotów wojskowych. Chyba większości z nas przychodzi od razu do głowy film "Top Gun". Charakterystyczny krój i materiał wysokiej jakości, naszywki oraz funkcjonalność to jej główne cechy.  Dziś wiele firm oferuje kurtki mniej lub bardziej podobne do prawdziwych "pilotek". Skórzane, materiałowe, dwustronne, z kołnierzem lub bez. Wybór jest ogromny. 
  2. Kolejna kurtka to M 65. Wywodzi się z US Army. Nosił ją sam John Rambo, co miało duży wpływ na popularność tej kurtki. Jest to kurtka całoroczna, wyposażona w podpinkę, kaptur chowany w stójce i duże kieszenie. Sięga do połowy uda i zabezpiecza dobrze przed wiatrem oraz chłodem.
  3. Kurtki puchowe (lub pikowane) to idealne rozwiązanie dla osób ceniących komfort i uniwersalność. Wykonane są z nylonu wypełnionego syntetyczną tkaniną. Sprawia to, że dobrze chronią przed wiatrem i zimnem, a na dodatek są bardzo lekkie. Wstępują wersje z kapturem lub bez oraz dwustronne. Dużym plusem tego typu kurtek jest to, że po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca. Bez problemu zmieścimy ją do plecaka czy torby, a nawet do kieszeni niektórych modeli spodni taktycznych/militarnych. To sprawia, że zawsze możemy mieć dodatkową ciepłą odzież w plecaku podczas wyprawy w góry lub wyjazdu na wakacje.

To tylko trzy najbardziej popularne modele kurtek militarnych. Modele te wpisały się na stałe to kanonu mody i widujemy je za każdym razem, gdy wyjdziemy na ulicę.

Warto wspomnieć również o akcesoriach. Tych w modzie militarnej jest bardzo szerokich wybór, dlatego poniżej znajdziecie tylko najczęściej wybierane elementy do codziennej garderoby.

  1. Czapka z daszkiem w stylu militarnym to dodatek, który idealnie dopełni nasz outfit nie tylko w terenie, czy na treningu. Materiały użyte do produkcji takiej czapki są wytrzymałe i odporne na działanie promieni słonecznych. Elementem wyróżniającym się od tradycyjnej czapki są panele velcro (rzepy naszyte głownie na przodzie czapki). Dzięki tym panelom można spersonalizować naszą czapkę za pomocą flag, naszywek lub patchy bez przyszywania ich na stałe. Łatwo i szybko możemy je zainstalować i zdjąć. Warto dodać, że rzepy velcro występują także na odzieży militarnej i plecakach taktycznych. Wiele modeli czapek taktycznych jest tak skonstruowanych, że są one w pełni kompatybilne z okularami taktycznymi/słonecznymi i ochronnikami słuchu.
  2. Teraz pora coś mniejszego - nerka. Jest to rodzaj kieszeni, która posiada regulowany pas nośny. Wykonana jest z wytrzymałych materiałów podobnie, jak plecaki taktyczne. Główna kieszeń posiada najczęściej kilka mniejszych przegród wewnątrz. Zapinana na zamek błyskawiczny gwarantuje szybki dostęp do zawartości. Co możemy schować w takiej nerce? Portfel, klucze, telefon, zapałki, nóż, gaz pieprzowy, notes, długopis i inne przydatne rzeczy. W zależności od modelu nerka może posiadać panel velcro i system MOLLE. Oznacza to, że możemy łatwo dodać do nerki jakąś naszywkę czy flagę oraz zainstalować ją do plecaka, jako dodatkową kieszeń. Jeśli wychodzisz z domu i nie zabierasz plecaka a chcesz mieć przy sobie kilka przydanych drobiazgów to taka nerka sprawdzi się idealnie. 
  3. Parciany pasek z metalową klamrą to już stały element naszej codziennej garderoby, a przecież też jest to dodatek wywodzący się z odzieży taktycznej. Prostota użytkowania, wytrzymałość i wygląd to główne powody, dla których te paski odniosły tak duży sukces na "rynku cywilnym". 

Jak widać odzież taktyczna posiada szereg właściwości, które sprawiły, że sięga po nią coraz więcej ludzi. Są to osoby, na co dzień używające tej odzieży w pracy zawodowej, ale również coraz większe grono osób niezwiązanych z armią czy innymi służbami. Wytrzymałość, swoboda ruchów, dobra ochrona przed warunkami atmosferycznymi to tylko niektóre z zalet. Idealna w góry, do lasu, ale równie dobrze spisze się, jako strój do pracy, szkoły czy pubu. Odzież taktyczna to również idealne rozwiązanie do aktywności fizycznej - bieganie, wspinaczka, cross fit i wiele innych.  Dodatki militarne dodają charakteru i urozmaicenia Twojej stylizacji.  Styl militarny staje się coraz bardziej powszechny zarówno u mężczyzn i kobiet. Nie od dziś wiadomo, że rozwiązania wykorzystywane przez wojsko i służby specjalne są najlepsze. Dotyczy to także odzieży.



Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się