Piotr Pogon zdobył Denali

21 czerwiec 2018
Piotr Pogon zdobył Denali

W piątek 1 czerwca Piotr Pogon wraz z Pawłem Ząbkiem osiągnął swój kolejny cel – stanął na szczycie Denali, najwyższej góry Ameryki Północnej. Tym samym po raz kolejny udowodnił, że nawet bez jednego płuca i po licznych chorobach człowiek jest zdolny do absolutnie niesamowitych i wielkich rzeczy! Partnerem sprzętowym wyprawy Denali 2018 była firma Martes Sport.

W drodze po Koronę Ziemi

Denali to czwarty wierzchołek Korony Ziemi zdobyty przez Piotra Pogona. Na jego liście znajdują się już Kilimandżaro, Elbrus i Aconcagua. Spektakularny atak szczytowy na jedną z najzimniejszych gór świata (wcześniej nazywaną Mount McKinley) odbył się w piątek, 1 czerwca czasu lokalnego. Zespół, który ruszał na spotkanie z amerykańskim kolosem, był trzyosobowy: należeli do niego Piotr Pogon, Paweł Ząbek i Bogdan Bednarz. Niestety, na skutek problemów z saturacją ten ostatni praktycznie tuż przed finiszem został zabrany przez śmigłowiec ratowniczy i przetransportowany do szpitala.

Atak szczytowy na Denali trwał ponad 20 godzin. Po nim Piotr i Paweł powrócili do obozu piątego na wysokości ok. 5230 metrów n.p.m. W sobotę późnym wieczorem potwierdzili zdobycie szczytu.

Prawdziwi herosi

Warto zaznaczyć, że praktycznie każda z wypraw Piotra Pogona ma swój wymiar społeczno-charytatywny. Piotr jako fundraiser zajmuje się bowiem pozyskiwaniem funduszy dla osób niepełnosprawnych i poszkodowanych, a za każdy pokonany na trasie górskiej lub biegowej kilometr otrzymuje na ten cel fundusze od sponsorów. To jednak nie wszystko. W organizowanych przez Piotra wyprawach często biorą też udział osoby niepełnosprawne: dotychczas byli to m.in. niewidomy Łukasz Żelechowski, poruszający się o kulach Krzysztof Gardaś, Katarzyna Rogowiec (po amputacji rąk) i Jan Mela (po amputacji nogi i ręki, poruszający się na protezie). W ten sposób Piotr (który nie ma jednego płuca i od wielu lat zmaga się z choroba nowotworową) i jego towarzysze przełamują barierę stereotypowego postrzegania niepełnosprawnych, jako osób niesamodzielnych i zagubionych.

Tron Słońca

Denali – znana również pod nazwą Mount McKinley – to najwyższy szczyt (6190 m n.p.m.) gór Alaska, wyróżniający się charakterystyczną śnieżną bielą. Ze względu na ekstremalne wręcz deniwelacje (przekraczające miejscami 5 kilometrów) wzniesienie góruje nad wieloma himalajskimi szczytami. Potęga góry została dostrzeżona już przez Indian Atabaska, w języku których ‘Denali’ oznacza ‘Najwyższą’. Zgodnie z jedną z miejscowych legend szczyt jest miejscem, gdzie zasypia Słońce. Może właśnie z tego powodu Denali stało się jedną z najzimniejszych gór świata, z temperaturami oscylującymi poniżej -30°C, przy stale i silnie wiejących wiatrach.

Jako pierwsi na szczycie Denali stanęli Hudson Stuck, Harry Karstens, Walter Harper i Robert Tatum (1913 r.). Pierwszy Polak, Marek Głogoczowski, pojawił się tam 57 lat później.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się