Plecak w góry: 5 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć przed zakupem

25 stycznia 2021
Plecak w góry: 5 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć przed zakupem

Plecak obok kurtki i butów należy do podstawowego wyposażenia każdego turysty. W końcu to w nim nosimy wszystkie rzeczy, które przesądzają o tym, że na trasie czujemy się komfortowo i bezpiecznie. Wybór idealnego plecaka turystycznego to spore wyzwanie. Pomożemy Ci w podjęciu decyzji! Wystarczy, że odpowiesz na 5 naszych pytań. 

Typ plecaka: Jaki charakter mają Twoje wyprawy w góry? 

Jesteś fanem długich, kilkudniowych wypraw trekkingowych? Góry są dla Ciebie przestrzenią do jazdy na rowerze i biegowych treningów? A może chodzenie po górach oznacza dla Ciebie tylko i wyłącznie jednodniowy lub weekendowy trekking? W każdym wypadku potrzebujesz innego plecaka. Chodzi o dopasowanie jego wielkości i funkcjonalności do aktualnych potrzeb. 

plecak wyprawowy na trekking

Rozmiar plecaka turystycznego dopasuj do wielkości ekwipunku i charakteru Twojej górskiej aktywności. Jeśli są to skrajnie różne potrzeby, nie kupisz jednego uniwersalnego modelu. Wypakowany plecak to ryzyko pęknięcia szwów w trasie. Pusta przestrzeń w komorze głównej to z jednej strony latające po plecaku rzeczy, a z drugiej nieustabilizowany środek ciężkości, co przy poruszaniu się po trudnych technicznie odcinkach może być niebezpieczne. 

Aktywni jesienią: Mały Szlak Beskidzki w pigułce
Czytaj dalej →

Pojemność plecaka: Jaki bagaż będziesz transportować? 

Na wycieczki jednodniowe wystarczający będzie plecak o pojemność 10-25 litrów. Bez problemu pomieści zapas jedzenia i picia, dodatkową warstwę odzieży, apteczkę i podręczne akcesoria. Na wycieczki weekendowe i dwudniowe, zwłaszcza jeśli planujesz nocleg w otoczeniu natury, potrzebujesz już plecaka o pojemności 30-50 litrów. Jeśli myślisz o trekkingu szlakiem długodystansowym, szukaj modeli z litrażem w granicach 50-90 litrów. 

W przypadku jazdy na rowerze i biegania po górach szukaj plecaków dedykowanych tym dyscyplinom sportowym. Z uwagi na szybkie i dynamiczne ruchy bagaż musi dobrze przylegać do pleców, dlatego plecaki tego typu kształtem przypominają kamizelkę z pasem biodrowym i większą kieszenią na plecach. Pamiętaj, że chodzi tutaj nie tylko o komfort, ale także o to, by Twój trening był bezpieczny i efektywny. 

Pierwsza samotna wyprawa w góry od A do Z
Czytaj dalej →

Wiesz, na jakie elementy wyposażenia plecaków turystycznych zwrócić uwagę? 

Funkcjonalności w plecakach turystycznych to nie tylko bajery, które podbijają cenę. Warto wiedzieć, na jakie wyposażenie zwracać szczególną uwagę. Kieszenie boczne, osobna komora na spodzie na śpiwór, pokrowiec przeciwdeszczowy, pętle do przytroczenia kijów, kubka i dodatkowego ekwipunku – wszystko to ułatwia sprawne pakowanie i transportowanie bagażu. Taśmy u dołu pozwalają dodatkowo przytroczyć namiot czy karimatę. Pasy kompresyjne i komin z klapą dają możliwość dopasowania szerokości i wysokości komory głównej do bieżących potrzeb. 

Pasy biodrowy odciąża ramiona. Aż 80% ciężaru ma spoczywać na biodrach, dlatego pasy w większych plecakach są większe i bardziej zabudowane. Przymierzając plecak, zwróć uwagę, czy pas biodrowy dokładnie obejmuje obie kości miednicy i czy po regulacji obciążonego nieco plecaka czujesz się komfortowo. 

pakowanie plecaka na wyjazd w góry

Przed wyjściem w trasę plecak trzeba wyregulować. Chodzi o dopasowanie go do sylwetki i odpowiednie rozmieszczenie ciężaru. Pamiętaj, punktem wyjściowym jest poluzowanie wszystkich pasków i szelek. Następnie zapinamy i regulujemy pas biodrowy, potem szelki, przechodząc do regulacji pasów stabilizujących, które znajdują się ponad szelkami i kończymy na zapięciu i regulacji pasa piersiowego. 

Dopasowanie do potrzeb: Czy potrzebujesz aż tak dużego modelu? 

 Wydaje się, że zakup plecaka o większej pojemności jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Praktyczne względy wygrywają. Możesz wpaść jednak w pułapkę. Pusta przestrzeń w plecaku aż prosi się o zagospodarowanie. W efekcie będziesz zabierał w trasę więcej rzeczy, niż potrzeba, bo wszystko się zmieści. Efekty odczujesz już na szlaku. 

Na Babią Górę bez tłoku na trasie!
Czytaj dalej →

Konstrukcja systemu nośnego: Usztywnione plecy czy stelaż?

Bardziej zaawansowana konstrukcja z systemem wentylującym to większe gabaryty i większy ciężar własny plecaka. Jeśli ekwipunek zmieścisz w mniejszy model z usztywnianym tyłem, a nie transportujesz rzeczy, które mogłyby się wbijać w plecy podczas marszu, postaw na bardziej kompaktowy plecak turystyczny. 

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się