Polar - w górach dalej na topie

Polar - w górach dalej na topie

Polary są znane i lubiane od lat. Gdy firma Malden Mills wprowadziła na rynek innowacyjny wtedy materiał, nikt nie przypuszczał, że po dziś dzień będzie miał swoich zwolenników na całym świecie. Począwszy od miłośników pieszej turystyki, miłośników wędkowania, leśników, na służbach mundurowych kończąc.

 Z tego artykułu dowiesz sie:

  • Czym jest polar?
  • Jaka jest gramatura polarów?
  • Jakie są ważne polarowe detale?

Czym jest polar?

Założona w Stanach Zjednoczonych w 1906 r. firma Malden Mills w początkach swej działalności zajmowała się tworzeniem nowych materiałów. Pracownicy i projektanci tej firmy cały czas próbowali stworzyć materiał, który będzie dobrze oddychał oraz dobrze odprowadzał pot od skóry. Był to czasochłonny proces, wymagający sprawdzenia materiałów metodą prób i błędów. Po ponad 70-ciu latach firma Malden Mills wprowadziła na rynek odzieżowy pierwszy, tzw. syntetyczny fleece, czyli obecny materiał polarowy.

Na jakie spodenki trekkingowe zdecydować się idąc w góry?
Czytaj dalej →

Moim zdaniem był to przełomowy moment w historii, który zmienił nie tylko rynek outdoorowy, ale i odzieżowy. Dziś każda marka outdoorowa bardziej lub mniej znana ma w swym asortymencie bluzy polarowe, tudzież kurtki.

Dlaczego tak lubimy polary? Ponieważ są uniwersalne i sprawdzą się cały rok podczas różnych aktywności.

Zwykło się mówić, że polary nas „grzeją”, ale w gruncie rzeczy tego nie robią. W takim razie, dlaczego jest nam ciepło? Wszystko za sprawą struktury tkaniny polarowej. Składa się ona z mikroskopijnej wielkości rurek, między którymi gromadzi się powietrze, a my odczuwamy ciepło, które sami wytworzyliśmy. Ponadto polar nie rozciągnie się jak wełniany sweter czy bawełniana bluza. Nagromadzona w trakcie wysiłku wilgoć odprowadzana jest do końca włosia, gdzie przekazywana jest na zewnątrz, bądź do kolejnej warstwy, którą najczęściej jest kurtka membranowa.

Gramatura polarów

Być może szukając polaru spotkałeś/aś się z pytaniem sprzedawcy: „Szuka Pan/i setki czy dwusetki?” O co tak dokładnie chodzi? Gramatura polaru to po prostu jego grubość. Jeśli metr kwadratowy materiału polarowego waży 100 gramów, to ten materiał ma gramaturę 100g/m².

Standardowy podział polarów dzieli je na:

  • polary o gramaturze 200 g/m² - to uniwersalna bluza, która w zależności od pory roku, aktywności może posłużyć nam jako odzież wierzchnia,
  • polary o gramaturze 300 g/m² - gruba kurtka polarowa, można spotkać ją niekiedy z membraną lub podszewką. Taka kurtka dobrze sprawdzi się, jeśli chodzi o utrzymywanie termiki, ale ze względu na swoją wagę nie jest polecana do aktywności outdoorowych.

Moim zdaniem bluza polarowa to jeden z tych produktów, które warto mieć w swojej szafie. Może nasuwać się pytanie: jaki polar najlepiej wybrać? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • jaka to będzie aktywność – czy będzie to rekreacyjny trekking, spacer z rodziną, wypad na skitury, a może wędkowanie; 
  • jaką mamy porę roku – wiosną i jesienią należy pamiętać, że w dolinach mogą być inne warunki niż kilkaset metrów wyżej;
  • czy szukamy czegoś jako warstwy docieplającej czy ma być to głównie warstwa chroniąca temperaturę naszego ciała.

Polarowe detale

Parafrazując znany cytat: „Polar jaki jest każdy widzi”, warto jednak zwrócić uwagę na kilka detali. Bluzy polarowe możemy podzielić na:

  • polar bez zamka - stracimy najmniej ciepła, ale ubieranie i zdejmowanie ich może być niewygodne,
  • polar z krótkim zamkiem – ten model odzieży z reguły posiada dopasowany krój i niewiele waży, jest łatwy w spakowaniu. Krótki zamek ułatwia ubieranie, a w czasie zwiększonego wysiłku możemy za jego pomocą regulować termikę naszego ciała,
  • polar z pełnym zamkiem – najłatwiej go ubrać, jeśli chodzi o termoregulację daje nam największy jej zakres.
Kiedy wieje, kiedy pada - w co się ubrać?
Czytaj dalej →

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy polaru takie jak: otwory na kciuki, dzięki czemu mankiety nie będą się podwijały. Przedłużony tył – zapewni dodatkową osłonę w chłodniejsze dni osłaniając odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Kaptur – ważne, by miał regulację, która pozwoli w łatwy i szybki sposób dopasować go do głowy. Pamiętajmy jednak, że przy ubiorze na tzw. „cebulkę” kaptur może powodować dyskomfort. Niektóre polary mogą być wykończone stójką lub półgolfem, wtedy warto sprawdzić, czy mają odpowiednie wykończenie pod brodą, tak żeby jej nie drażnić. Dodatkowymi zaletami mogą być zapinane na zamek kieszenie czy wzmocnienia na łokciach czy ramionach.

 Na koniec chciałam zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt, a mianowicie proces produkcji. Coraz częściej mówi się o zmianie klimatu, globalnym ociepleniu. Firma Polartec® chyba jako jedna z pierwszych firm na świecie zaczęła produkować polary i inne produkty z recyclingu. Podczas procesu produkcji przerobili już ponad miliard plastikowych butelek. Kilka lat temu wypuścili na rynek outdoorowy wyroby, które można wtórnie przerobić na kolejne.

Zwracajmy uwagę na oznaczenia przy metkach tj. BLUESIGN®, OEKO-TEX® lub FAIRTRADE®. Dwa pierwsze wymienione przeze mnie certyfikaty oznaczają, że produkcja danego towaru w żaden sposób nie zaszkodziła środowisku. Certyfikat FAIRTRADE® odnosi się do godnych warunków pracy i wynagrodzeń.

Przyjemna bluza polarowa sprawdzi się w mieście, na szlaku, na biwaku czy w schronisku. Wszędzie tam, gdzie będziesz zapewni Ci przyjemne ciepło. Myślę, że warto w szafie mieć swój ulubiony model.

Do zobaczenia na szlaku!

 

Gosia Kubień

Cześć, mam na imię Gosia. Z górami związana od najmłodszych lat, kiedy to wędrowałam z Mamą po beskidzkich szlakach. Fanka szlaków długodystansowych, górskiej granicy Polski, cmentarzy wojennych w Beskidzie Niskim, rakiet śnieżnych i zsiadłego mleka z ziemniaczkami. Kolekcjonerka map gór polskich (w swojej kolekcji mam ich kilkadziesiąt); miłośniczka dobrej muzyki i winyli. Pomimo tysięcy górskich kilometrów w nogach uczę się gór cały czas znajdując coś co nakręca mnie na kolejną wędrówkę. Zawodowo: od ponad 10 lat sprzedawca w sklepie Martes Sport, od kilku lat szkoleniowiec z dziedziny outdooru  oraz... autorka pisząca na stronie profilaktywny.pl  ;-)



Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się