Przygotuj rower do sezonu wiosennego
Wiosna, ach to ty! – tak śpiewał Marek Grechuta. A skoro wiosna, to najwyższa pora wyciągnąć rower z garażu i wybrać się na pierwszą w tym sezonie przejażdżkę. Żeby ta wyprawa była przyjemna i bez niemiłych niespodzianek, przed startem trzeba odpowiednio przygotować rower na wiosnę, ponieważ kilka miesięcy w bezruchu na pewno odbiło się na jego kondycji. Co sprawdzić, gdzie zajrzeć i jak sprawić, żeby nasz sprzęt był gotowy do użytku? Dowiecie się tego z artykułu poniżej.
Spis treści:
- Krok pierwszy: mycie roweru
- Krok drugi: smarowanie łańcucha rowerowego
- Krok trzeci: kontrola linek i pancerzy, regulacja przerzutek i hamulców
- Krok czwarty: sprawdzanie stanu ogumienia
- Krok piąty: prawidłowe oświetlenie
Krok pierwszy: mycie roweru
Jeśli przez zimę Wasz rower był odstawiony do garażu, bądź piwnicy to zdecydowanie wymaga odświeżenia i umycia. Tego rodzaju czyszczenie nie powinno być robione tylko na początku sezonu, ale regularnie w trakcie jego trwania, szczególnie, gdy jeździliście w trudnych warunkach. Z drugiej strony komu z nas nie przytrafiła się sytuacja, że po ciężkiej całodniowej wycieczce w błocie, deszczu i wietrze, który dziwnym trafem zawsze, ale to zawsze wieje rowerzyście w twarz, ze względu na zmęczenie, zostawił umycie roweru na jutro. To jutro zamieniło się na pojutrze, to zaś na kolejny dzień, i kolejny… Aż w końcu po tygodniu lub trzech miesiącach, z bananem na twarzy pędzicie do garażu, żeby nakręcić kolejne kilometry, a tu taki obraz:
Co w sytuacji, gdy Wasz rower wygląda tak jak ten po lewej? Wszystko jest do uratowania, będzie to tylko wymagało więcej pracy i czasu. Gdy na waszej maszynie jest zaschnięte błoto, potrzebne będzie mycie wstępne. Najpierw musicie zmiękczyć brud, polewając rower ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń bądź dedykowanych środków do mycia. Po kilkunastu minutach, gdy błoto namoknie, polejcie rower czystą wodą tak, aby te większe kawałki brudu spłynęły. Wtedy ponownie użyjcie ciepłej wody ze środkiem do mycia i z pomocą szczotki delikatnie zmyjcie pozostały brud. Pamiętajcie tylko, aby szczotka miała miękkie włosie, ponieważ lakier bywa dość delikatny, szczególnie ten matowy. Są w sprzedaży zestawy dedykowane do mycia rowerów, w których są szczotki o delikatnym włosiu i jednocześnie specjalnie ukształtowane tak, aby dotrzeć w każdy zakamarek roweru. Gdy na rowerze mieliście tylko kurz, umycie go jest znacznie łatwiejsze i wystarczy jedynie przetrzeć go wilgotną szmatką.
Krok drugi: smarowanie łańcucha rowerowego
Kiedy nasz rower jest już czysty, możemy zabrać się za kontrolę napędu. Dbanie o czystość łańcucha i przerzutek jest niezwykle ważne przez cały sezon, bo to one w dużej mierze wpływają na komfort jazdy. O ile wielu z nas wie o tym, że łańcuch trzeba smarować, to nie każdy robi to prawidłowo. Pierwszym błędem, który jest często popełniany, to nieusuwanie starego smaru. Do smaru podczas jazdy przykleja się kurz, piach, błoto i jeśli co jakiś czas tego nie zmyjemy, to napęd, mimo że nałożymy na niego nową warstwę oleju, będzie działał coraz mniej dokładnie. Dodatkowo będzie wymagał znacznie szybszej wymiany na nowy ze względu na zużycie.
Łańcuch możemy umyć na kilka sposobów, a za każdym razem polecam użyć benzyny ekstrakcyjnej. Najdokładniejszym sposobem jest zdjęcie łańcucha z roweru i wymycie go w pojemniku z benzyną. Niestety, nie każdy będzie w stanie to zrobić, bo wymagany jest to tego albo specjalny skuwacz, który pozwoli nam na rozpięcie łańcucha albo zastosowanie w łańcuchu specjalnej spinki, która pozwoli nam go rozpiąć bez wymienionego wcześniej narzędzia. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie, dedykowanego przyrządu do mycia, do którego wlewamy środek czyszczący, a szczotki, które się w nim znajdują, usuną z łańcucha brud.
Trzeci sposób, może i jest najbardziej czasochłonny, za to dostępny dla każdego, kto posiada szczoteczkę do zębów. Tak, tak, to nie żart. Szczoteczka nadaje się świetnie nie tylko do mycia uzębienia, ale jest w stanie bardzo dokładnie wyczyścić nasz napęd, a więc łańcuch, zębatki, które znajdują się przy tylnym kole (zwane profesjonalnie kasetą bądź wielotrybem) oraz kółeczka, które zamontowane są w tylnej przerzutce. Szczoteczkę moczymy w benzynie ekstrakcyjnej i powoli, dokładnie szorujemy nią usuwając brud nawet z najmniejszych zakamarków.
Gdy wyczyścimy już wszystkie elementy, musimy je ponownie nasmarować. Jest wiele środków do tego służących, jedne są uniwersalne, inne przeznaczone na konkretne warunki atmosferyczne. Decyzja który z nich zastosujecie zależy od Was i nie ma to aż takiego znaczenia, ważniejsze jest bowiem to, aby nasmarować napęd w poprawny sposób. Najczęstszym błędem jest „utopienie” łańcucha w oleju. Gdy naniesiemy jego zbyt dużą ilość, łańcuch podczas jazdy będzie zbierał brud z drogi i po krótkim czasie napęd znów będzie wymagał czyszczenia. Żeby tak się nie działo, w łańcuchu smarujemy tylko jego wewnętrzną część, nakładając olej kropla po kropli na jego kolejne ogniwa. Po nasmarowaniu odczekajmy godzinę, aby olej dokładnie rozprowadził się wewnątrz łańcucha, a następnie zetrzyjmy szmatką to, co wypłynęło na zewnątrz.
Krok trzeci: kontrola linek i pancerzy, regulacja przerzutek i hamulców
Po zimie warto skontrolować stan linek i pancerzy. Często nasze rowery zimują w piwnicy lub na balkonie i istnieje prawdopodobieństwo, że przez wilgoć pojawiła się rdza. Jeśli zauważycie jej ślady na linkach od przerzutek i hamulców, lub poczujecie opór podczas zmiany przełożeń, podczas hamowania, trzeba będzie wymienić linki i pancerze na nowe. Nie jest to skomplikowana operacja, jednak wymaga później ponownej regulacji przerzutek w rowerze i hamulców. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby zrobić to samemu, zleć to serwisowi rowerowemu.
Krok czwarty: sprawdzenie stanu ogumienia w rowerze
Nim ruszysz na pierwszą, wytęsknioną wiosenną wycieczkę, sprawdź stan opon w rowerze. Obejrzyj je dokładnie z każdej strony, czy nie ma pęknięć, czy nie jest „łysa”. Na kilka dni przed jazdą napompuj dętki, żeby sprawdzić, czy po czasie nie ucieka z nich powietrze. Nie ma chyba nic gorszego podczas wycieczki, jak złapany kapeć. Zadbaj też o to, aby podczas wycieczki zawsze mieć ze sobą zapasową dętkę i łyżki do ściągania opony. Jeśli zagubiły się gdzieś podczas zimy, pora kupić nowe.
Krok piąty: poprawne oświetlenie roweru
Zgodnie z przepisami, abyśmy naszymi rowerami mogli poruszać się pod drogach, powinny być one wyposażone w oświetlenie. Tylne, czerwone światło odblaskowe, powinno być zamontowane do roweru na stałe. Pozostałe, zarówno odblaski jak i te świecące np. na baterię, po zmroku lub w trudnych warunkach atmosferycznych musicie zamontować we własnym zakresie. Jednak oświetlenie nie powinno być montowane tylko ze względu na chęć uniknięcia mandatu, ale przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele lampek rowerowych, czasami naprawdę o małych gabarytach, których praktycznie nie widać, gdy zamontujemy je na rower, a dzięki którym nie dość, że będziemy dobrze widoczni na drodze, to jeszcze ułatwią nam poruszanie się po zmroku.
Przygotowanie roweru do sezonu wymaga poświęcenia czasu i pracy, ale dzięki temu nasz rower będzie zdolny do jazdy i nie będzie z nim problemów na samym początku naszych wycieczek. Umycie roweru, sprawdzenie stanu ogumienia, smarowanie łańcucha i sprawdzenie stanu przerzutek to podstawowe czynności, które trzeba wykonać przed pierwszą jazdą po zimie. Akcesoria rowerowe, które posłużą Ci do konserwacji roweru, ale również nowe rowery znajdziesz na www.sklepmartes.pl.
Łukasz Kędzior
Cześć, z tej strony Łukasz! Uwielbiam wszystko, co górskie - od górskich płatków owsianych, przez turystykę po kolarstwo. Zresztą dwa kółka to moja pasja od zawsze. Kiedyś zdarzały się starty w zawodach, obecnie uprawiam "kolarstwo romantyczne", podczas którego mogę dawać upust mojemu drugiemu zamiłowaniu - fotografii. A poza tym fan ciężkiego grania, piwa kraftowego i opowiadania innym o tym jak fajne są rowery, co z przyjemnością uskuteczniam prowadząc od wielu lat szkolenia w Martes Sport.