Ścieżki w koronach drzew, czyli nowy wymiar turystyki górskiej

15 wrzesień 2020
Ścieżki w koronach drzew, czyli nowy wymiar turystyki górskiej

Co robić, gdy wędrowanie leśnymi szlakami to dla Ciebie za mało? Chcesz poczuć jedność z naturą i docenić w pełni piękno otaczającego krajobrazu? Spacer koronami drzew to z pewnością coś dla Ciebie. Jeden tego typu obiekt znajdziesz w Polsce, a kilka innych u naszych bliższych lub dalszych sąsiadów. Łap garść inspiracji! 

Polska: Krynica-Zdrój 

Pierwsza polska ścieżka w koronach drzew powstała w 2019 roku. Unikalna, blisko 50-metrowa konstrukcja z drewna stanęła na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju. Do tej wyjątkowej atrakcji turystycznej można dotrzeć utwardzoną drogą lub wjechać na szczyt Drabiakówki nowoczesną kolejką krzesełkową. Z wznoszącej się spiralnie ścieżki i tarasu widokowego na najwyższym piętrze wieży można podziwiać przepiękną panoramę Beskidu Sądeckiego, a w szczególności pobliskie zalesione wzgórza: Krzyżową, Huzary, Bradowiec, Parkową i Jaworzynę Krynicką (1114 m n.p.m.).

Możesz tu liczyć też na oniryczne doznania - okres jesienny sprzyja powstawaniu mgieł, które podnosząc się z dolin serwują zwiedzającym niecodzienny spektakl. Zresztą zobaczcie sami! 

 • drewniana ścieżka ma długość ponad 1 km 
 • dodatkowe atrakcje: ścieżka dydaktyczna przybliżająca walory przyrodnicze regionu oraz 60-metrowa zjeżdżalnia dla dzieci 
 • parking znajdziesz tuż przy dolnej stacji kolei krzesełkowej 
 • adres całorocznego ośrodka sportowo-rekreacyjnego: Słotwiny Arena: ul. Słotwińska 51A, 33-380 Krynica-Zdrój 
 • strona internetowa

Czechy: Lipno nad Vltavou 

Ścieżkę zawieszoną wysoko nad ziemią oraz 40-metrową drewnianą wieżę widokową wzniesiono także w pobliżu czeskiego Jeziora Lipińskiego, położonego w odległości 200 km od Pragi. Konstrukcja dostosowana jest do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne oraz rodziny z wózkami dziecięcymi. Z tarasów widokowych rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na zbiornik Lipnowski, Szumawę, a przy dobrej widoczności także na pasma Alp.  

Na miłośników mocnych wrażeń czekają dodatkowe atrakcje. W różnych punktach ścieżki rozmieszczono adrenalinowe przystanki, wymuszające przechodzenie po ruchomych belkach i linach. Wewnątrz wieży zamontowano 52-metrową zjeżdżalnię.

 • położenie: Czechy Południowe, powiat Český Krumlov, Lipno nad Vltavou, ok. 200 km od Pragi

Czechy: Janské Lázně 

Położna na obrzeżach miejscowości Janské Lázně Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew pozwala podziwiać z bliskiej odległości korony 150-letnich drzew. Zwieńczeniem 1500-metrowej trasy jest 45-metrowa wieża. Widoki z najwyższej platformy po prostu zapierają dech w piersiach. Karkonoski Park Narodowy można podziwiać w całej okazałości! 

Na miejsce dojedziesz z Karpacza przez Przełęcz Okraj (około 43 km) albo ze Szklarskiej Poręby przez Jakuszyce lub Przełęcz Okraj (około 62-65 km).   

Dodatkowe atrakcje: 

 • 3 przystanki edukacyjne, które informują o typowych dla tego obszaru okazach fauny i flory 
 • 3 przystanki adrenalinowe dla aktywnych, nieustraszonych i głodnych wyzwań 
 • 50-metrowa zjeżdżalnia
 • w podziemiach wieży widokowej znajduje się centrum edukacyjne. Jesteś ciekaw, jak bardzo skomplikowany może być system korzeniowy drzew? Koniecznie odwiedź to miejsce! 

Czechy: Stezka v oblacích

To bez wątpienia jedna z najwyższych konstrukcji tego typu w naszej części Europy. Spacer po najwyższych kondygnacjach wijących się serpentynami ścieżek to po prostu spacer w obłokach! 55-wieżę wzniesiono na wysokości 1116 m n.p.m. Drewniana kładka o łącznej długości 710 metrów - przy dobrej pogodzie - jest w stanie wytrzymać obciążenie 4 tys. osób (oczywiście przy odpowiednim, równomiernym ich rozmieszczeniu ;) 

Jeszcze słowo o pięknych widokach. Z górnej platformy rozpościera się przepiękny widok na cały masyw Śnieżnika, dolinę rzeki Morawy; na drugim planie zobaczymy główne pasmo Jesioników, Suchý Vrch i Karkonosze. 

To miejsce dla miłośników adrenaliny. Na śmiałków czeka “kropla”, czyli rozwieszona na najwyższym tarasie siatka, po której można przejść obserwując jednocześnie to, co znajduje się 50 metrów niżej. Pomiędzy piętrami można przemieszczać się po zewnętrznej siatce, którą tworzą gęsto plecione liny. Na deser można zostawić sobie zjechanie na dolny poziom 100-metrową zjeżdżalnią. Dodatkową atrakcją są także tablice informacyjne przybliżające zwiedzającym istotne dla tego miejsca zagadnienia. 

 • położenie: Velká Morava 58, Dolní Morava, Czechy. Jak dotrzeć na miejsce? Można dojść pieszo, dojechać rowerem lub dotrzeć na nartach jednym z pięciu szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. Innym sposobem jest wjazd kolejką linową Sněžník.
 • strona internetowa

Niemcy: Baumwipfelpfad, Bayerischer Wald, Neuschönau 

Kolejna ścieżka w koronach drzew znajduje się u naszych zachodnich sąsiadów, w miejscowości Neuschönau w Bawarii. Ścieżka długości 1300 metrów wisi kilka, a chwilami kilkanaście metrów nad ziemią - dosłownie w koronach drzew. Już ta perspektywa jest interesująca, jednak dopiero po dotarciu do kopulastej, piętrowej wieży widokowej czekają na nas największe emocje - widok na morze drzew i jeziora. 

 • wieża widokowa wznosi się na wysokość 44 m 
 • ścieżka otwarta jest cały rok i mogą z niej korzystać także osoby niepełnosprawne, jednak ostatnie 4 metry drogi na wieżę należy pokonać schodami 
 • lokalizacja: Treetop Trail, Boehm Ulica 41, 94556 Neuschönau 

Słowacja: Bachledka, Ždiar-Bachledova Dolina 

Ścieżka w koronach drzew to jedna z atrakcji ośrodka Bachledka Ski and Sun i to koordynaty tego miejsca najlepiej wpisywać w nawigację. Ścieżka położona jest w grzbiecie Magury Spiskiej, na pograniczu Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. 600-metrowa ścieżka pozwala nacieszyć się pięknymi widokami i dostępnymi na wyciągnięcie ręki koronami sędziwych drzew. Wieża widokowa to kolejne 600 metrów do pokonania.

 • najwyższa platforma położona jest na wysokości 32 metrów
 • dodatkowe atrakcje: zakątki adrenalinowe, przystanki edukacyjne, 67-metrowa zjeżdżalnia, sieć adrenalinowa i plac zabaw dla dzieci
 • nazwy szczytów widocznych z wieży można poznać dzięki teleskopowi, który przedstawia wirtualny obraz wraz z nazwami pasm i szczytów
 • lokalizacja: Bachledova Dolina 702, 059 55 Ždiar, Słowacja 
 • strona internetowa

Inne europejskie ścieżki w koronach drzew

 • Niemcy: Ścieżka w Koronach Drzew na wyspie Rugia i Ścieżka w Koronach Drzew – Czarny Las (Schwarzwald) 
 • Austria: Ścieżka w Koronach Drzew Salzkammergut 
 • Słowenia: Ścieżka w Koronach Drzew Pohorje 
 • Dania: Treetop Experience         

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się