Sport w lesie: wszystko, co warto o nim wiedzieć

17 czerwca 2019
Sport w lesie: wszystko, co warto o nim wiedzieć

Zdrowe, naturalne środowisko, bliski kontakt z naturą, rozbudowana infrastruktura i szeroki wybór aktywności: trening w lesie gwarantuje rewelacyjne efekty i solidny zastrzyk endorfin! Sprawdź, jakie korzyści przyniosą Ci ćwiczenia w leśnym środowisku i wybierz dla siebie najciekawszą dyscyplinę sportu. 

Sport w lesie – dlaczego warto? 

Choć w miastach przybywa obiektów sportowych, stale rośnie także poziom hałasu i zanieczyszczenia, a zieleń znika zdecydowanie zbyt szybko. Jesienią i zimą, gdy poziom smogu osiąga najwyższe rejestry, miejskie ćwiczenia outdoorowe mogą stanowić nawet bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia! Aby w pełni wykorzystać walory treningu na świeżym powietrzu, warto przenieść się do lasu. 

Odetchnij pełną piersią 

W leśnej atmosferze krąży nawet do 70x mniej chorobotwórczych zarazków i do 1000 razy mniej szkodliwych substancji, niż w najbardziej zanieczyszczonych miastach. Drzewa wydzielają olejki eteryczne z wysoką zawartością fitoncydów – związków hamujących rozwój bakterii, grzybów i stanów zapalnych w organizmie. O ile więc osoby podatne na alergie mogą okupić trening w mieście atakiem duszności lub podrażnieniem dróg oddechowych, o tyle środowisko leśne jest bezpieczne właściwie dla wszystkich. 

Bezpieczeństwo i komfort ćwiczeń 

Miękkie leśne ścieżki są łagodniejsze dla stawów, niż twardy asfalt czy beton, co umożliwia naturalną pracę stóp i zmniejsza ryzyko kontuzji wynikających z nadmiernego obciążenia. Temperatura w lesie jest zazwyczaj o kilka stopni niższa, niż na otwartym terenie, a drzewa chronią przed pełną ekspozycją na słońce. Dzięki temu zachowasz siły na dłużej, a cały trening będzie prawdziwą przyjemnością. 

Trening dla ducha 

Przenosząc się z miasta do lasu można odnieść wrażenie, że przekracza się bramy innego świata. Zieleń wypiera szarość, cisza – zgiełk, a zmiana otoczenia pomaga oddalić myśli od codziennych problemów. Ćwicząc w lesie, łatwiej więc skupić się wyłącznie na dążeniu do założonego celu, świadomie odczuwać swoje ciało i jego reakcje na wysiłek. 

To także znakomita okazja, by spokojnie przemyśleć ważne sprawy lub wręcz przeciwnie – dać mózgowi odpocząć i po prostu pomarzyć o niebieskich migdałach. 

Dogodne warunki dla sportowców 

Według danych Lasów Państwowych, dojazd do terenów leśnych z dowolnego miejsca w Polsce trwa najwyżej godzinę, a dla zmotoryzowanych przygotowano łącznie ok. 3000 parkingów i miejsc postojowych. Tereny Lasów Państwowych obejmują 22 000 km szlaków pieszych, ponad 4 000 km szlaków rowerowych, ponad 7000 km tras konnych, 500 pól biwakowych i obozowisk. Elementy leśnej infrastruktury – wiaty, ławki, altanki – świetnie sprawdzają się w roli podpórek podczas rozgrzewki czy rozciągania. Warunki w polskich lasach pozwalają więc zarówno na szybki popołudniowy trening, jak i kilku- lub nawet kilkunastodniowe aktywne wakacje. 

Jakie sporty uprawiać w lesie?

Bieganie 

To najbardziej naturalna dla człowieka forma ruchu i chyba najpopularniejsze skojarzenie z hasłem „trening w lesie”. Różnorodność aktywności biegowych jest tak duża, że każdy znajdzie coś dla siebie. Początkujący sportowcy wybiorą spokojny trucht, zaawansowani znajdą tu wystarczająco rozległą przestrzeń, by nie znudzić się monotonią krajobrazu podczas długich wybiegań. Las jest także królestwem biegów trailowych i biegów na orientację. 

Nordic Walking 

O ile bieganie jest niewskazane dla osób z dużą nadwagą, chorobami serca czy schorzeniami stawów, o tyle Nordic Walking nie stawia praktycznie żadnych ograniczeń. Przy zachowaniu prawidłowej techniki „marsz z kijami” angażuje do pracy niemal 80% mięśni, a wolne tempo aktywności wyklucza ryzyko przeciążenia organizmu. Spokojny marsz sprzyja też koncentracji i kontemplacji otoczenia – pięknych widoków, szumu strumyków i ptasich treli. 

Jazda na rowerze 

Podobnie, jak w przypadku biegania – czas trwania i poziom trudności rowerowego treningu w lesie zależy tylko od Twoich możliwości i upodobań. Wachlarz możliwości obejmuje zarówno spokojne przejażdżki na rowerze trekkingowym, jak i ekstremalne zjazdy MTB.

Biegi narciarskie 

Sukcesy Justyny Kowalczyk przyczyniły się do wzrostu popularności „biegówek” także jako formy rekreacyjnego spędzania czasu, a leśnych tras biegowych przybywa z każdym sezonem. W przeciwieństwie do narciarstwa zjazdowego, jazda na nartach biegowych nie wymaga nachylenia terenu, dlatego można uprawiać ją w lasach na terenie całej Polski – przykładowo, coroczną tradycją stały się już nocne biegi w podwarszawskim Lesie Kabackim. 

Geocaching 

 A gdyby tak wcielić w życie dziecięce marzenia o poszukiwaniu skarbów? Geocaching, czyli odnajdywanie skrytek ze „skarbami” na podstawie współrzędnych geograficznych podanych w serwisach branżowych, to znakomity sposób na aktywne spędzenie czasu, trening orientacji w leśnym terenie i dreszczyk emocji. Skrytki lokowane są w atrakcyjnych turystycznie miejscach, dlatego poszukiwania odkryją przed Tobą także najpiękniejsze leśne tereny.

Zasady zachowania na terenie leśnym 

Sportowcy są w lesie mile widziani. Lasy Państwowe rokrocznie popularyzują tę ideę, organizując ciekawe akcje promocyjne, wśród nich program edukacyjny „Trenuj w lesie” czy serię zawodów biegowych „Biegam, bo lubię lasy”. Instytucja wspiera także bieżącą edycję akcji Fundacji Arka „Rower pomaga”, poświęconą właśnie promocji leśnych tras rowerowych. 

Ćwicząc w lesie, możesz więc poczuć się w pełni swobodnie; koniecznym warunkiem jest jednak poszanowanie dla leśnej przyrody i zamieszkujących ją zwierząt. Sportowców obowiązują takie same zasady, jak wszystkich turystów i spacerowiczów odwiedzających tereny leśne. Przypomnijmy najważniejsze z nich: 

  • Jeśli przyjeżdżasz na trening samochodem, motocyklem lub innym pojazdem wyposażonym w silnik, bezwzględnie zostaw go na wyznaczonym parkingu. Obowiązująca Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. jednoznacznie zakazuje poruszania się po drogach leśnych pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi i motorowerami, z wyjątkiem dróg oznakowanych specjalnymi drogowskazami. Zakaz nie dotyczy rowerów. 
  •  Pozostaw po sobie odwiedzane miejsca dokładnie w takim stanie, w jakim je zastałeś. Nie rozgarniaj ściółki ani gruntu, nie łam gałęzi, nie wyrzucaj na ziemię opakowań po żelach energetycznych czy napojach. 
  • Nie zakłócaj ciszy leśnej. Jeśli lubisz trenować przy muzyce, bezwzględnie zaopatrz się w słuchawki. Ćwicząc w grupie, nie przywołuj towarzyszy krzykiem ani gwizdami; sygnały dźwiękowe dopuszczalne są tylko w sytuacji, gdy musisz wezwać pomoc.
  • W lasach zakazane jest wypuszczanie psów „luzem”. Jeśli uprawiasz jogging lub jeździsz na rowerze w towarzystwie czworonożnego pupila, koniecznie spraw mu odpowiednio długą smycz.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się