Strój w góry latem – o czym koniecznie musisz pamiętać

Strój w góry latem – o czym koniecznie musisz pamiętać

Lato to sezon, w którym w górach przybywa turystów w każdym wieku. Rozpoczynają się wakacje oraz okres urlopowy, który outdoorowi zapaleńcy chętnie spędzają na trekkingu. Ta tłoczna pora roku wiąże się także z wysoką temperaturą i nagłymi załamaniami pogody. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie naszego stroju na letni trekking. Co zabrać ze sobą, by być przygotowanym na wszystko?

Spis treści:

  • Podstawa stroju latem w górach - oddychająca koszulka
  • Bluza i kurtka przeciwdeszczowa latem w górach
  • Nakrycie głowy i okulary latem w górach
  • Wygodne buty i skarpety w górach latem

Podstawa stroju latem w górach - oddychająca koszulka

Wędrówki górskie w czasie lata są związane z przebywaniem w wyższych temperaturach, co wpływa także na intensywność pocenia się. Dlatego ważne, by ubrać koszulkę trekkingową, która będzie miała nieco luźniejszy krój, a oddychający i szybkoschnący materiał zapewni dobrą cyrkulację powietrza i odprowadzi wilgoć. Dobrym rozwiązaniem będą koszulki, które w swym składzie posiadają elastan i poliester. W tym wypadku syntetyczne tworzywa wiodą prym nad bawełną, która jest miła dla ciała, ale mocno chłonie wilgoć, co zdecydowanie nie sprawdza się w górach. 

Warto wybrać model, który zakrywa nasze ramiona – unikniemy poparzeń skóry, a także zwiększymy komfort noszenia plecaka trekkingowego, nie będzie się on ocierał o gołe ciało. 

Na jakie spodenki trekkingowe zdecydować się idąc w góry?
Czytaj dalej →

Bluza i kurtka przeciwdeszczowa latem w górach

Mimo panujących upałów, w plecaku zawsze powinniśmy mieć kurtkę przeciwdeszczową z oddychającą membraną. Deszcz może złapać nas w każdej chwili, więc musimy być przygotowani, by z powodu przemoczenia nie musieć rezygnować z dalszej wędrówki. Przy wyborze kurtki kierujmy się parametrami wodoodporności i oddychalności – im wyższe, tym większą ochronę nam gwarantują. Zrezygnujmy z modeli, które mają dużą różnicę w tych liczbach – zagwarantuje nam to zapocenie się. 

Ważne, by kurtka była lekka i nie zajmowała zbyt dużo miejsca w plecaku. W końcu ma być to nasz element awaryjny, potrzebny w razie opadów. Zadbajmy, by kurtka miała kaptur i klejone szwy, a także kieszenie zapinane na zamek. Przydadzą się także elementy odblaskowe.

Oprócz kurtki możemy zabrać ze sobą również polar – przyda się, gdy w wyższych partiach gór, gdy temperatura zacznie nieco spadać. Tutaj zasady są takie same jak w przypadku koszulek – syntetyczne, elastyczne materiały zachowają się dużo lepiej podczas wysiłku, jakim jest trekking. 

Nakrycie głowy i okulary latem w górach

Bez względu na to czy jesteśmy fanami czapek czy kapeluszy – na letnim trekkingu musimy zaopatrzyć się w nakrycie głowy, które uchroni nas od ostrych promieni słonecznych, z którymi może nam przyjść walczyć. Dobrze, by materiał był przewiewny, zakrywał zarówno przód głowy, jak i szyję oraz uszy, o których często się zapomina. Poparzone narządy słuchowe bardzo bolą, ze względu na swoją delikatną skórę. Wybór mamy szeroki: czapki, kapelusze czy wielofunkcyjne chusty – wszystko sprowadza się do naszych preferencji oraz potrzeb. 

Ochronę przed słońcem zapewnią nam także okulary przeciwsłoneczne. Zadbajmy o to, by posiadały wysoki filtr UV oraz kategoryzację nasłonecznienia miejsca, do którego się udajemy od 0 do 4. Zwiększająca się cyfra, to bardziej intensywne i ostre promienie. Ten dodatek garderoby, musi być dobrany również pod względem rozmiaru – zbyt duże będą spadać, za małe spowodują dyskomfort, a nawet podrażnienia.  


Wygodne buty i skarpety w górach latem

Przechodzimy do ostatniego elementu letniego stroju – butów trekkingowych. Tutaj nasz wybór będzie związany z wysokością i trudnością, w którą się udajemy. Wysokie obuwie trekkingowe dobrze ustabilizuje kostkę i sprawdzi się w bardziej wymagających warunkach. Niskie obuwie trekkingowe przeznaczone jest do łatwych podejść, musimy jednak pamiętać, że nie da wsparcia stawu skokowego. Kompromisem będzie wersja mid, która ustabilizuje nogę, jednak nie jest aż tak wysoka. Zrezygnujmy z modeli posiadających wewnątrz koc obuwniczy lub ocieplinę – to warianty przeznaczone na zimę. Zwróćmy uwagę także na podeszwę – musi posiadać bieżnik i być trwała, by zapewnić nam wygodę i przyczepność – produkty wykorzystujące podeszwy Vibram lub Goodyear będą dobrym rozwiązaniem.

Właściwie dobrane buty powinny mieć także odpowiedni rozmiar – nieco większy, niż nasz standardowy. Stopa wewnątrz obuwia pracuje, a z powodu wysiłku i temperatur także puchnie. Musimy więc zostawić sobie na to margines.  

Zanim przejdziemy do butów zadbajmy o ich wnętrze. Letnie temperatury doskwierają stopom, dobrze więc założyć porządne skarpety trekkingowe, które oddychają. Tu możemy zdecydować się na lekkie, syntetyczne włókno Coolmax, które świetnie radzi sobie z wysokimi temperaturami – szybko pozbędzie niechcianej wilgoci. 

Alternatywnym rozwiązaniem będzie wełna merino, która jest antybakteryjna i miła w dotyku. Wybierzmy jednak wariant letni – o mniejszej gramaturze – nie będzie on grzał tak mocno stopy, jednak dobrze zamortyzuje na bardziej wyboistych trasach.

Wiemy już, o czym koniecznie musimy pamiętać, wybierając się w góry letnią porą. Gdy już skompletujecie garderobę, nie zapomnijcie o przemyślanym zaplanowaniu trasy, spakowaniu kremu z filtrem oraz dużej ilości wody, której powinniśmy pić więcej podczas wysokich temperatur. Do zobaczenia na szlaku w odpowiedniej odzieży trekkingowej!

Martyna Matelska

Rudy szaleniec, który nie usiedzi w miejscu dłużej niż 20 minut. Na hasło wycieczka pakuje plecak w 30 sekund. Łowca tanich lotów, pasjonatka fotografii, górski wędrowca, urbexowy zdobywca.    

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się