Najlepsze biegi asfaltowe w Polsce

Najlepsze biegi asfaltowe w Polsce

Kochasz biegać? Gdy tylko masz wolną chwilę zakładasz buty i ruszasz z domu, by zrobić choć kilka kilometrów? Jeśli coraz częściej myślisz o tym, by do swojego biegania rekreacyjnego dodać start w zawodach, mamy dla Ciebie ściągawkę: nasza redakcja przygotowała subiektywną listę z najciekawszymi biegami asfaltowymi w całej Polsce!

Bieganie w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, że kolejne biegi na mapie Polski wyrastają niczym grzyby po deszczu. W lutym w Polsce odbywa się ok. 171 imprez biegowych, w marcu jest ich jeszcze więcej – ponad 200. Samych maratonów organizuje się w naszym kraju ok. 100. Do tych największych, z liczbą uczestników wynoszącą ponad 5 000 osób, należą: Maraton Poznański, Maraton Krakowski, Maraton Warszawski i Orlen Warsaw Marathon. Gdzie jeszcze można i warto wystartować? Nasza redakcja przygotowała subiektywną listę biegów, w których warto wziąć udział!

1. Maraton Dębno

Najbardziej prestiżowe wydarzenie w kraju o najdłuższych tradycjach biegowych. Pierwszy bieg maratoński w Dębnie odbył się 22 lipca 1966 roku z okazji 1000-lecia Państwa Polskiego. Trzy lata później dystans wydłużono do standardowych 42,195 km, a samo wydarzenie zyskało rangę Mistrzostw Polski – nadając miastu status stolicy polskiego maratonu. Trasa uznawana jest za najszybszą w kraju: średnia dziesięciu najlepszych wyników w kategorii kobiet wynosi 2:33:05, a w kategorii mężczyzn 2:11:30. Obecny rekord trasy – ustanowiony przez Kenijczyka Kyeva Cosmasa Mutuku to 2:09:57.

Aby zapewnić uczestnikom komfortowe warunki do bicia kolejnych rekordów, wprowadzono ograniczenie uczestników do 2 500 osób. Należy o tym pamiętać przy rejestracji, która jest zamykana w zaledwie kilka dni od otwarcia list.

  • Data: 08.04.2018
  • Liczba uczestników: ograniczona – 2500 startujących
  • Długość trasy: 42,195 km
  • Zapisy: od 01.01 do wyczerpania miejsc na http://www.maratondebno.pl/

2. PZU Maraton i Półmaraton Warszawski

Pierwszy Maraton Warszawski, rozgrywany jeszcze pod nazwą Maratonu Pokoju, odbył się w 1979 roku. Bieg ukończyło wówczas 1861 uczestników, a start znajdował się pod Stadionem X-lecia (obecnie Stadion Narodowy). Organizacją obu wydarzeń zajmuje się Fundacja Maraton Warszawski, której celem jest popularyzacja biegania w Polsce, wspieranie biegaczy – amatorów i profesjonalnych zawodników oraz poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Maraton słynie z największej ilości zapisów w kraju, która może wpływać na uzyskane na trasie wyniki!

PZU Półmaraton Warszawski

  • Data: 25.03.2018
  • Liczba uczestników: w zależności od zapisów (dla 2017: 12 tys. osób)
  • Długość trasy: 21,0975 km (limit czasowy 3:30)
  • Zapisy: cały rok do 24.03.2018 na stronie http://pzupolmaratonwarszawski.com/

PZU Maraton Warszawski

  • Data: 30.09.2018
  • Liczba uczestników: w zależności od zapisów (dla 2017: 10. tys osób)
  • Długość trasy: 42,195 km (limit 6:30)
  • Zapisy: cały rok do 29.09.2018 na stronie http://pzupolmaratonwarszawski.com/

Maraton Warszawski organizowany nieprzerwanie od 40 lat ma w sobie ducha starego biegania, a jednocześnie jest zawsze w czołówce nowoczesności – rozmach targów sportowych, przez wiele lat finisz na Stadionie Narodowym, zespoły muzyczne przy trasie, punkty kibicowania przyciągające na trasę kibiców.

3. PZU Cracovia Maraton

Jedna z największych imprez biegowych w regionie i kraju. Każdego roku na starcie krakowskiego maratonu staje ponad 5 000 uczestników. Co więcej, bieg może się również poszczycić najwyższą frekwencją uczestników z zagranicy (w dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton brali udział biegacze z 55 krajów). Trasa przechodzi przez krakowski Rynek Główny, aby następnie – zgodnie z motywem imprezy: z historią w tle – prowadzić uczestników w pobliżu wielu wspaniałych zabytków podwawelskiego grodu. Maratonowi towarzyszą liczne imprezy, m.in. Maraton na Rolkach, Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, Bieg Nocny na 10 km i Maraton dla Osób Niepełnosprawnych na Wózkach.

Maraton – wraz z Maratonem w Dębnie, Maratonem Warszawskim, Maratonem Wrocławskim i Maratonem w Poznaniu – wchodzi w skład tzw. Korony Maratonów Polskich. Aby uzyskać tytuł zdobywcy, należy ukończyć wszystkie pięć tras w przeciągu 24 miesięcy (w dowolnej kolejności). Lista zdobywców jest publikowana na https://www.zis.krakow.pl/.

4. Gdańsk Maraton

Sportowe emocje, przyjazna i szybka trasa biegu to dobry motywator do ustanowienia nowego życiowego rekordu! Udział w gdańskim biegu to także świetna okazja do poznania wielu ciekawych, często symbolicznych miejsc: Długiego Targu z Fontanną Neptuna, Europejskiego Centrum Solidarności czy Parku Nadmorskiego im. R. Reagana. Niewątpliwym plusem imprezy są również łagodny, przyjazny klimat i szerokie, dobrze oznakowane trasy.

Jeżeli maraton to dla Ciebie zbyt wielkie wyzwanie, rozpocznij swoją przygodę od udziału w równoległej Sztafecie Maratońskiej. Dystanse poszczególnych odcinków to kolejno: 16.4 km, 8.4 km, 10.7 km i 6.7 km. Dzień przed Maratonem odbywa się także Bieg na 5 km i biegi dla dzieci.

  • Data: 15.04.2018
  • Liczba uczestników: brak określonego limitu (2017: 3400 osób)
  • Długość trasy: 42.195 km
  • Zapisy: do rozpoczęcia maratonu na http://www.gdanskmaraton.pl/

5. Wings for Life World Run

Ta impreza ma oryginalną formę i szczytny cel! Do tego jest inicjatywą międzynarodową, organizowaną w 33 miastach na świecie. Podczas biegu za uczestnikami podąża samochód-meta (w ubiegłych latach samochód prowadził m.in. Adam Małysz). Każdy uczestnik, którego „dogoni meta” kończy wyścig. Zwycięzcą zostaje natomiast osoba, która najdłużej pozostanie przed maską pojazdu, pokonując równocześnie najdłuższy dystans. Spośród najlepszych wyników wyłaniani są również globalni zwycięzcy – co ciekawe, pojawia się tu coraz więcej Polaków.

W imprezie chętnie biorą udział celebryci i wózkarze. Zgromadzony w trakcie rywalizacji dochód jest w całości przekazywany na dofinansowanie badań nad urazami rdzenia kręgowego.

Polska edycja biegu odbywa się w Poznaniu. Jeżeli nie masz możliwości dołączenia do wydarzenia, lub nie przepadasz za biegami masowymi możesz skorzystać z aplikacji wyposażonej w Twój indywidualny wirtualny samochód pościgowy – proces należy rozpocząć od rejestracji trasy na stronie https://oar.wingsforlifeworldrun.com/. Następnie możesz przebiec dystans samodzielnie bądź w otoczeniu wybranej grupy ludzi.

Najszybsza dycha w Polsce z Krynicy do Muszyny podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy: nie można uznać sobie rekordu życiowego z takiego biegu, bo biegnie się z góry na dół. Ale przygoda jest, a „najlepszy wynik w karierze” niemal zapewniony.

6. PKO Bydgoski Festiwal Biegowy

To największa impreza biegowa w Bydgoszczy. Festiwal odbył się po raz pierwszy w maju 2016 roku i zgromadził ponad 2500 zawodników. W tym roku liczba uczestników może znacznie przekroczyć tę liczbę, gdyż w ciągu pierwszych 24h rejestracji odnotowano 1000 zgłoszeń. Wydarzenie integruje biegaczy oraz środowiska rolkarzy, które rywalizują między sobą w Biegach na rolkach.

PKO Bydgoski Festiwal Biegowy posiada certyfikat Trzech Gwiazdek organizacji European Athletics w ramach europejskiego projektu – Running for All. Każdy z zawodników może wziąć udział tylko w jednym biegu.

  • Data: 27.05.2018
  • Długość trasy: 21, 0975 km, 10 km, krótkie dystanse
  • Liczba uczestników: brak określonego limitu (2017: 3000 osób)
  • Zapisy: do rozpoczęcia maratonu na http://www.pkobydgoskifestiwalbiegowy.pl/

7. Nocna Ściema

Nocna Ściema przypomina, że bieganie to nie tylko rywalizacja, ale też świetna zabawa i że każdy, kto decyduje się wstać z kanapy, jest już wygrany. Nocny maraton i półmaraton organizowane w trakcie zmiany czasu z letniego na zimowy to wyjątkowa okazja na poprawę osobistych wyników nawet o godzinę i możliwość poczucia się jak gwiazda biegania! Start do koszalińskiej Nocnej Ściemy następuje punktualnie o godzinie 2 w nocy. Godzinę później cofamy wskazówki zegarków ponownie na drugą. W przypadku półmaratonu okazuje się, że możemy być na mecie tuż po drugiej, maraton z kolei może zostać ukończony jeszcze przed czwartą. Tym samym wynik lepszy od rekordu świata jest jak najbardziej realny!

  • Data: 27/28.10.2018
  • Długość trasy: 42.195 km, 21.0975 km
  • Liczba uczestników: brak określonego limitu (2017: 1300 osób)
  • Zapisy: 20.06.2018 od 21:32 (najkrótsza noc w roku) na www.NOCNASCIEMA.com/zapisy

Płaskie Mazowsze pozwala na szybkie bieganie, a klimat miasteczek, do których zazwyczaj się nie jeździ (a szkoda, bo mają swój urok) jest dodatkowym atutem takich wypraw.

8. Bieg Stulecia

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowanych zostanie 100 biegów w 100 miastach, z udziałem 100 tysięcy osób. Wszyscy uczestnicy rozpoczną trasę o 11:11 w jednakowych koszulkach. Wydarzenie ma objąć teren całego kraju, aspirując do tytułu największego wydarzenia biegowego na świecie. Na terenie PGE Narodowego zorganizowane będą dodatkowo Mistrzostwa Polski w biegu na 100 km. Okazja udziału w tak wyjątkowym przedsięwzięciu powtórzy się dopiero za sto lat!

  • Data: 11.11.2018 (dla Supermaratonu 10.11.2018)
  • Liczba uczestników: brak określonego limitu – przekraczająca 100 000
  • Długość trasy: trasy biegowe o długości 10 km, Supermaraton – 100 km
  • Zapisy: cały rok – uczestnicy rejestrują chęć udziału w biegu ogólnym, wybranie określonego miasta będzie możliwe w okolicach sierpnia-września 2018 na http://biegstulecia.pl/

9. RAFAKO Półmaraton Racibórz

Największe biegowe święto w Raciborzu odbywa się od kilku lat w sierpniu (w tym roku 26 sierpnia). Trasa wiedzie ulicami Raciborza i posiada atest PZLA. Co decyduje o sile tego biegu? Przede wszystkim impreza ma nie tylko wymiar sportowy, ale też charytatywny – każdego roku w ramach wydarzenia zbierane są pieniądze na szczytny cel. Po drugie, półmaraton może się pochwalić świetną organizacją, zarówno jeśli chodzi o biuro zawodów, jak i punkty odżywiania. Nic dziwnego, że na starcie stają nie tylko miłośnicy biegania z miasta i okolic, ale tez z całej Polski czy nawet zagranicy. Rosnąca liczba biegaczy biorących udział w imprezie to również zasługa wyjątkowego, złożonego z 4 części medalu (Półmaraton Racibórz należy bowiem do projektu 4Biegi).

  • Data: 26.08.2018
  • Liczba uczestników: brak określonego limitu (dla 2017: 850 osób)
  • Długość trasy: 21.0975 km
  • Zapisy: do rozpoczęcia maratonu na http://www.4biegiraciborz.pl/

10. Bieg na 6 łap

Ogólnopolska akcja społeczna, w której miłośnicy aktywności fizycznej biegają z psiakami ze schroniska. Obecnie odbywa się w 39 ośrodkach w Polsce. Angażuje wszystkie grupy społeczne, m.in. dzieci z domów dziecka i osoby niepełnosprawne. W Biegu na 6 łap biorą udział zwierzęta, których kondycja i stan zdrowia pozwalają na aktywność. W całej zabawie najważniejsza jest radość ze wspólnie spędzonego czasu, a nie pokonany dystans. Informacje o miastach uczestniczących w akcji pojawiają się na fanpage’u wydarzenia https://www.facebook.com/biegnaszesclap/.

  • Data: w zależności od organizatora
  • Liczba uczestników: brak określonego limitu (dla 2017: 12 tys. osób)
  • Długość trasy: dowolna
  • Zapisy: w zależności od organizatora

Rekomendacja naszego specjalisty, trenera Wojciecha Staszewskiego

Może będę mało oryginalny, ale najbardziej cenię sobie jesienny Maraton Warszawski i wiosenny Półmaraton Warszawski. Maraton organizowany nieprzerwanie od 40 lat ma w sobie ducha starego biegania, a jednocześnie jest zawsze w czołówce nowoczesności – rozmach targów sportowych, przez wiele lat finisz na Stadionie Narodowym, zespoły muzyczne przy trasie, punkty kibicowania przyciągające na trasę kibiców. No i tunel – zarówno na maratonie, jak i półmaratonie trasa prowadzi zawsze przez tunel na Wisłostradzie. Największe wrażenie tworzy chór śpiewający biegaczom w środku tunelu.

Lubię też kończący sezon warszawski Bieg Niepodległości na 10 km. Idealnie szybka trasa, odpowiednia dawka patosu na starcie, mądra organizacja (wypuszczanie biegaczy falami regulowanymi przez team futbolistów amerykańskich) i gwarancja odpowiedniej do szybkiego biegania pogody.

Dawno nie byłem na maratonie w Poznaniu czy Wrocławiu, ale lubię te biegi za interesujące trasy poprowadzone w dużej części w centrum miasta. Inaczej się biegnie „chłonąc” zabytkowe nierzadko budynki, a inaczej na peryferiach.

Z mniejszych biegów bardzo lubię dziesiątki w miasteczkach wokół Warszawy – Stare Babice, Raszyn, Milanówek (choć tu trasa jest nieco zbyt kręta), Legionowo, Łomianki. Płaskie Mazowsze pozwala na szybkie bieganie, a klimat miasteczek, do których zazwyczaj się nie jeździ (a szkoda, bo mają swój urok) jest dodatkowym atutem takich wypraw.

I ostatni ewenement w biegach ulicznych – najszybsza dycha w Polsce z Krynicy do Muszyny podczas Festiwalu Biegowego w Krynicy. Nie można uznać sobie rekordu życiowego z takiego biegu, bo biegnie się z góry na dół. Ale przygoda jest, a „najlepszy wynik w karierze” niemal zapewniony.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się