Święta w górach? Poznaj 3 najpiękniejsze szlaki

12 grudnia 2022
Święta w górach? Poznaj 3 najpiękniejsze szlaki

Spędzasz święta w górach? Kiedy już biały puch otuli góry i lasy, może zamarzy Ci się wziąć plecak i pójść, gdzie nogi poniosą. Świetnie! Mam dla Ciebie propozycje na piesze wędrówki górskie. Niewykluczone, że któraś z moich propozycji będzie dla Ciebie odpowiednia i zachęci Cię do wędrówki. 

Poznaj trzy szlaki, które idealnie nadają się na świąteczne wyjście:

  1. Beskid Żywiecki – Wielka Rycerzowa
  2. Beskid Mały – Chrobacza Łąka
  3. Ślęża 
  4. Pamiętaj o tym…

Beskid Żywiecki – Wielka Rycerzowa

Wielka Rycerzowa to szczyt o wysokości 1226 m n.p.m. położony w Beskidzie Żywieckim, należący do grupy Wielkiej Raczy, na granicy polsko – słowackiej. Szczyt sam w sobie, moim zdaniem, nie jest zbyt ciekawy, bo położony w lesie. Za to poniżej szczytu znajduje się bacówka PTTK. Przy dobrej pogodzie i widoczności, siedząc trochę powyżej bacówki, roztacza się piękna panorama Tatr. Nazwa szczytu pochodzi od miejscowości Rycerka, stąd też można wyruszyć na szlak. Jednak zimową porą, kiedy dzień jest krótszy polecam wyjście z miejscowości Soblówka. Można tu dojechać autem lub busami kursującymi w regionie. We wsi przy kościele znajduje się duży parking, gdzie większość ludzi wędrujących na Rycerzową zostawia swoje samochody. Tutaj pojawia się nam kilka opcji wędrowania. Ja jestem zwolenniczką, żeby jednym szlakiem wchodzić a drugim schodzić. Możesz iść szlakiem żółtym lub szlakiem czarnym.

Święta w górach ? W marce Elbrus na pewno nie zmarzniesz!

Niezależnie który szlak wybrałeś czeka Cię przyjemna wędrówka. Po kilku godzinach marszu dojdziesz do bacówki PTTK na Rycerzowej. W schronisku jest możliwość przenocowania, oczywiście jeśli zarezerwujesz z odpowiednim wyprzedzeniem nocleg. To bacówka, więc miejsc noclegowych jest niewiele. Sam budynek jest bardzo przytulny, z kominkiem znajdującym się na jadalni. Jeśli masz ochotę na coś dobrego to polecam specjalność bacówki, czyli racuchy z sosem borówkowym. 

CIEKAWOSTKA: przez szczyt Wielkiej Rycerzowej przebiega Wielki Europejski Dział Wodny, między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. 

Beskid Mały – Chrobacza Łąka

Chrobacza Łąka to szczyt o wysokości 828 m n.p.m. położny w Beskidzie Małym. Często wśród piechurów z mojego regionu pojawiał się dylemat jak prawidłowo zapisać nazwę szczytu. Według Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych poprawna pisownia to Chrobacza Łąka. Mnie ten szczyt będzie kojarzył się z przejściem w ubiegłym roku Małego Szlaku Beskidzkiego i z ciężkim podejściem od strony Żarnówki Małej. O ile nie przemierza ktoś Małego Szlaku Beskidzkiego, żeby wejść na szczyt wystarczy podjechać do miejscowości Kozy. Stąd prowadzi szlak żółty lub zielony. 

Trasy nie są bardzo wymagające, dlatego często na szlakach można spotkać rodziny z małymi dziećmi. Po dojściu na szczyt możemy chwilę odpocząć w schronisku turystycznym na Chrobaczej Łące. Niestety nie ma tu możliwości przenocowania, ale można napić się ciepłej herbaty, o ile jest ktoś z obsługi schroniska. 

Święta w górach idealnie współgrają z odzieżą Elbrus - https://bit.ly/3Ya25vL

Przy dobrej pogodzie ze szczytu można dostrzec górę Żar ze sztucznym zbiornikiem elektrowni szczytowo-pompowej, Skrzyczne, Klimczok, a nawet Babią Górę czy kawałek Tatr. 

CIEKAWOSTKA: w 2020r. Kozy były największą pod względem ludności wsią w Polsce. 

Ślęża

Ostatnią moją propozycją, żeby spalić świąteczne serniczki czy makowce jest – Ślęża. Najwyższy szczyt Masywu Ślęży o wysokości 718 m n.p.m. góruje nad Przedgórzem Sudeckim. Może i niepozorna górka, ale należy do Korony Gór Polskich, Korony Sudetów Polskich, Korony Sudetów. Jeśli do tej pory zastanawiałeś się czy warto zacząć zdobywać Koronę Gór Polski, odpowiadam – WARTO! I to nie tylko ze względu na Ślężę, ale także pozostałe 27 szczytów. 

Z racji swego położenia, by zdobyć Ślężę należy podjechać do Sobótki. To najbardziej popularne miejsce, skąd większość turystów wyrusza w górę. Jadąc samochodem to ok. 30 km z Wrocławia, ale można też dojechać środkami komunikacji publicznej. Na szczycie Ślęży znajduje się Dom Turysty, gdyby ktoś chciał coś zjeść czy napić się herbaty. Jeśli chodzi o noclegi to najbliżej, gdzie możemy przenocować to Dom Turysty „Pod Wieżycą”.

Święta w górach? Góra Ślęża to idealny wybór

Po dotarciu na szczyt znajdziemy tu wiele atrakcji. Jedną z bardziej znanych jest Niedźwiedź, zwany też „misiem Ślężańskim”. Kolejną jest kościół pw. Nawiedzenia NMP z 1892r. Po wejściu na wieżę kościoła możemy podziwiać widoki, m.in. na Góry Sowie czy Nizinę Śląską. Można też wejść na 12- metrową wieżę widokową (wstęp bezpłatny).  Wzniesiona krótko przed II wojną światową, składa się z trzech kondygnacji, służy dziś jako punkt widokowy. 

Pamiętaj o tym…

…, żeby odpowiednio się ubrać. Niezależnie w jakie góry jedziesz. Przed wyjazdem, wyjściem sprawdź jaka będzie pogoda. Niestety zimą pogoda może być różna. Im wyżej w górę tym, będzie zimniej. Dodatkowo wiejący wiatr będzie potęgował uczucie chłodu. Nie zapomnij zabrać termosu z ciepłą herbatą, czołówki, czapki lub kominiarki. Możesz zabrać też ze sobą ogrzewacze do rąk. 

TIP: pamiętaj, że zimą dzień w górach trwa krócej, a czasy podane na szlakowskazach, ze względu na warunki panujące na szlaku, mogą się znacznie wydłużyć

Życzę Wam udanych wędrówek, bo zima nie musi być taka zła. Śnieżne krajobrazy potrafią zauroczyć i sprawić, że nielubiana do tej pory zima zachwyci i zachęci do wyjścia z domu. 

Do zobaczenia na szlaku!



Gosia Kubień

Cześć, mam na imię Gosia. Z górami związana od najmłodszych lat, kiedy to wędrowałam z Mamą po beskidzkich szlakach. Fanka szlaków długodystansowych, górskiej granicy Polski, cmentarzy wojennych w Beskidzie Niskim, rakiet śnieżnych i zsiadłego mleka z ziemniaczkami. Kolekcjonerka map gór polskich (w swojej kolekcji mam ich kilkadziesiąt); miłośniczka dobrej muzyki i winyli. Pomimo tysięcy górskich kilometrów w nogach uczę się gór cały czas znajdując coś co nakręca mnie na kolejną wędrówkę. Zawodowo: od ponad 10 lat sprzedawca w sklepie Martes Sport, od kilku lat szkoleniowiec z dziedziny outdooru  oraz... autorka pisząca na stronie profilaktywny.pl  ;-)



Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się