Turystyczne szlaki tematyczne - poznaj najpiękniejsze regiony Polski!

Turystyczne szlaki tematyczne - poznaj najpiękniejsze regiony Polski!

Szukasz inspiracji na rodzinny wyjazd po Polsce? Warto oprzeć wakacyjną wyprawę o jeden z wielu szlaków kulturowych i odkrywać piękno poszczególnych regionów, zwiedzając Polskę tematycznie. Mamy dla Ciebie garść inspiracji! Sprawdź, co i gdzie warto zobaczyć.

Szlak Architektury Drewnianej

To szlak tematyczny skupiający unikalne drewniane obiekty położone na terenach 4 województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Pokazuje bogactwo form architektonicznych zabudowań wiejskich zarówno ze sfery sacrum, jak i profanum. Szlak Architektury Drewnianej tworzą: kościoły, cerkwie, kaplice, skanseny, muzea, zabudowania gospodarcze, karczmy, spichlerze, chałupy, dworki… 

Ideą powstania szlaku jest promocja dziedzictwa narodowego oraz kultury i sztuki ludowej. Unikalne obiekty i ich niepowtarzalny klimat pozwalają wyobrazić sobie codzienne życie na wsi sprzed wielu lat. Oferta będzie interesująca zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - w sam raz na rodzinne wędrówki śladami historii.

  • obiekty Szlaku Architektury Drewnianej wpisane na listę UNESCO:
  1. Binarowa - Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej
  2. Brunary Wyżne - Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych
  3. Dębno - Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim
  4. Kwiatoń - Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Paraskewii w Kwiatoniu
  5. Lipnica Murowana - Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej
  6. Owczary - Cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach
  7. Sękowa - Kościół pw. świętych Jakuba i Filipa w Sękowej
  • dwa skanseny: Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie i Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie
  • obiekty leżą na terenie 4 województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego

Szlak Zabytków Techniki

  • położenie: województwo śląskie
  • turystyka industrialna
  • szlak samochodowy

Szlak wzbudza zainteresowanie historią przemysłu, rozwoju myśli technologicznej i technicznej ziemi śląskiej. To historia industrializacji zaklęta w zabytkowych obiektach przemysłowych, związanych z tradycją górniczą, hutniczą, włókiennictwem, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Szlak Zabytków Techniki tworzą obecnie 44 obiekty zlokalizowane w 27 miastach województwa śląskiego. 

Trzeba wspomnieć także o tym, że trasa jako jedyny szlak z centralnej części Europy wchodzi w skład Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, który tworzą najważniejsze zabytki ery przemysłowej Europy. 

  • Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki to jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku zostało przesunięte z czerwca na termin wrześniowy.

Szlak Podziemi Dolnego Śląska

Bogactwa skrywają także polskie podziemia. Korytarze, tunele, sztolnie, kopalnie Dolnego Śląska umożliwiają bezpośrednie zetknięcie z historią oraz dziedzictwem kulturowym i przemysłowym tego regionu. Szlak Podziemi Dolnego Śląska to 9 unikalnych obiektów: owianych tajemnicą, o strategicznym znaczeniu przemysłowym, obronnym lub kulturowym.

Szlak Podziemi Dolnego Śląska tworzą:

1. Kopalnia Uranu w Kletnie, gdzie można zobaczyć kolorowe złoża minerałów szlachetnych takich; jak fluoryt, ametyst, malachit czy baryt

2. Kopalnia Złota w Złotym Stoku z dwoma sztolniami: „Sztolnia Gertruda”, „Sztolnia Czarna Górna”. Jeśli ciekawią Was wszelkie niezwykłości, znajdziecie tutaj jedyny w Polsce podziemny wodospad mierzący aż 8 metrów wysokości, przejedziecie się podziemnym tramwajem i zaliczycie podziemny spływ łodzią

3. Twierdza Kłodzko  - bardzo dobrze zachowana XVIII-wieczna budowla obronna

4. Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku o długości około 600 m - jedna z najciekawszych turystycznych tras podziemnych w Polsce

5. Twierdza Srebrna Góra - jeden z najpopularniejszych zabytków Dolnego Śląska i unikat w skali Europy, uznawany za największą górską twierdzę Starego Kontynentu

6. Sztolnie Walimskie Kompleks Rzeczka - tutaj można dotknąć tajemnicy! To jeden z 7 podziemnych kompleksów “Riese”, które w Górach Sowich podczas II wojny światowej wybudowali Niemcy

7. Podziemne Miasto Osówka, czyli podziemia projektu Riese

8. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu - kompleks 11 zrewitalizowanych budynków stanowiących w przeszłości wałbrzyską Kopalnię Węgla Kamiennego „Julia”

9. Geopark w Krobicy

Podlaski Szlak Tatarski

Promuje kulturę i historię Tatarów polskich, którzy w XVII wieku osiedlili się na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Król Jan III Sobieski w zamian za zaległy żołd przekazał żołnierzom tatarskim cztery wsie: Bohoniki, Drahle, Kruszyniany i Malawicze. Potomkowie polskich Tatarów mieszkają w tych rejonach po dziś dzień. Szlak Tatarski to malownicze meczety, wyjątkowa kuchnia regionalna i tatarska oraz piękne krajobrazy. 

Szlak Tatarski Mały: 

  • długość szlaku: 19 km; 
  • przebieg: Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Waliły-Stacja.

Szlak Tatarski Duży: 

  • wiedzie wśród wzgórz i folwarków tatarskich
  • długość szlaku: 57 km
  • przebieg szlaku: Sokółka – Bohoniki – Stara Kamionka – Wierzchlesie – Talkowszczyzna – Nowa Świdziałówka – Nietupa – Kruszyniany

Muzeum Wsi Mazowieckiej, Skansen w Sierpcu 

Jak żyło się przed laty? Jak wyglądał wystrój wiejskich zabudowań? Jak wyglądało rozmieszczenie budynków w tradycyjnej wsi rzędowej? Odpowiedzi na te i inne powiązane tematycznie pytania otrzymacie w skansenie w Sierpcu. Translokowano tutaj 80 obiektów małej i dużej architektury. Znajdziecie tutaj zagrody włościańskie i samodzielne zespoły architektoniczne: 

  • zespół karczemny z karczmą z Sochocina, 
  • zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym oraz zrekonstruowanym budynkiem dworu z Bojanowa, 
  • Dwór z Uniszek Zawadzkich z parkiem krajobrazowym, 
  • XVIII-wieczny kościół z dzwonnicą.

Tutaj czas stanął w miejscu. Z historią stajemy twarzą w twarz. Wycieczka w to miejsce jest doskonałym wstępem do rozmowy z dziećmi o tradycjach i wiejskim folklorze. 

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej 

W skład obiektu wchodzi 30 rezydencji najświetniejszych rodów europejskich położonych w samym sercu Sudetów, w otoczeniu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz dwóch Parków Krajobrazowych – Rudawskiego i Doliny Bobru. Urokliwe wieże, zamki, dwory i pałace reprezentujące styl renesansowy i barokowy w większości posiadają status Pomników Historii Prezydenta RP, co świadczy o ich istotnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturalnego Polski. 

Na liście pałaców i parków krajobrazowych znajdują się m.in. Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Dębowy w Karpnikach, Pałac Smyrna w Kowarach, Pałac w Ciszycy- Kowary, Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy, Pałac w Miłkowie, Dwór w Mniszkowie, Pałac Królewski w Mysłakowicach czy Pałac w Pakoszowie. 

  • położenie: obszar całej Kotliny Jeleniogórskiej 
  • trasy: rowerowe, piesze i samochodowe   

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć szlaku pozwalającego zapoznać się z pięknem Mazur. 

  • Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to najpopularniejszy i najpiękniejszy szlak żeglugowy północno-wschodniej Polski, mierzący w linii prostej 111 km. 
  • Jeśli chcesz podziwiać piękno Mazur z pokładu jachtu, a nie należysz do wprawionych żeglarzy, koniecznie zaproś na wycieczkę znajomego z większym doświadczeniem w tej kwestii. Szlak w sezonie bywa zatłoczony i manewrowanie między łódkami wymaga wprawy. 
  • Trasa: Jezioro Brzezolasek (okolice miasta Pisz) - Jezioro Nidzkie - Jezioro Bełdany - Jezioro Mikołajskie - Jezioro Tałty - Kanały Szymoncki i Tałtowski - Jezioro Tałtowisko - Jezioro Szymońskie - Jagodne - Jezioro Boczne - kanał Kula - Niegocin - kanał Węgorzewski
  • Przepłynięcie trasy trwa około 7-10 dni; 2 tygodnie powinny wystarczyć na spokojne zwiedzanie, podziwianie przyrody i wczucie się w lokalny klimat.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się