Turystyczne szlaki tematyczne - poznaj najpiękniejsze regiony Polski!

Turystyczne szlaki tematyczne - poznaj najpiękniejsze regiony Polski!

Szukasz inspiracji na rodzinny wyjazd po Polsce? Warto oprzeć wakacyjną wyprawę o jeden z wielu szlaków kulturowych i odkrywać piękno poszczególnych regionów, zwiedzając Polskę tematycznie. Mamy dla Was garść inspiracji! Podpowiemy, co i gdzie warto zobaczyć.

Szlak Architektury Drewnianej

To szlak tematyczny skupiający unikalne drewniane obiekty położone na terenach 4 województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Pokazuje bogactwo form architektonicznych zabudowań wiejskich zarówno ze sfery sacrum, jak i profanum. Szlak Architektury Drewnianej tworzą: kościoły, cerkwie, kaplice, skanseny, muzea, zabudowania gospodarcze, karczmy, spichlerze, chałupy, dworki… 

Ideą powstania szlaku jest promocja dziedzictwa narodowego oraz kultury i sztuki ludowej. Unikalne obiekty, niepowtarzalny klimat pozwalają wyobrazić sobie codzienne życie na wsi sprzed wielu lat. Oferta będzie interesująca zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - w sam raz na rodzinne wędrówki śladami historii.

 • obiekty Szlaku Architektury Drewnianej wpisane na listę UNESCO:
 1. Binarowa - Kościół pw. św. Michała Archanioła w Binarowej
 2. Brunary Wyżne - Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych
 3. Dębno - Kościół pw. św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim
 4. Kwiatoń - Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Paraskewii w Kwiatoniu
 5. Lipnica Murowana - Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej
 6. Owczary - Cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy NMP w Owczarach
 7. Sękowa - Kościół pw. świętych Jakuba i Filipa w Sękowej
 • dwa skanseny: Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie i Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie
 • obiekty leżą na terenie 4 województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego

Szlak Zabytków Techniki

 • położenie: województwo śląskie
 • turystyka industrialna
 • szlak samochodowy

Szlak wzbudzający zainteresowanie historią przemysłu i rozwojem myśli technologicznej i technicznej ziemi śląskiej. To historia industrializacji zaklęta w zabytkowych obiektach przemysłowych, związanych z tradycją górniczą, hutniczą, włókiennictwem, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Szlak Zabytków Techniki tworzą obecnie 44 obiekty zlokalizowane w 27 miastach województwa śląskiego. Trzeba wspomnieć także o tym, że jako jedyny szlak z centralnej części Europy, wchodzi w skład Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, który tworzą najważniejsze zabytki ery przemysłowej Europy. 

 • Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki to jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku zostało przesunięte z czerwca na termin wrześniowy.

Szlak Podziemi Dolnego Śląska

Bogactwa skrywają także polskie podziemia. Korytarze, tunele, sztolnie, kopalnie Dolnego Śląska to zetknięcie z historią oraz dziedzictwem kulturowym i przemysłowym tego regionu. Szlak Podziemi Dolnego Śląska to 9 unikalnych obiektów: owianych tajemnicą, o strategicznym znaczeniu przemysłowym, obronnym lub kulturowym.

Szlak Podziemi Dolnego Śląska tworzą:

1. Kopalnia Uranu w Kletnie, gdzie można zobaczyć kolorowe złoża minerałów szlachetnych takich jak fluoryt, ametyst, malachit czy baryt

2. Kopalnia Złota w Złotym Stoku z dwoma sztolniami: „Sztolnię Gertruda”, „Sztolnię Czarną Górną”. Jeśli ciekawią was wszelkie niezwykłości - to tutaj znajdziecie jedyny w Polsce podziemny wodospad, który mierzy sobie aż 8 metrów wysokości, przejedziecie się podziemnym tramwajem i zaliczycie podziemny spływ łodzią

3. Twierdza Kłodzko  - bardzo dobrze zachowana XVIII-wieczna budowla obronna

4. Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku o długości około 600 m (jedna z najciekawszych turystycznych tras podziemnych w Polsce)

5. Twierdza Srebrna Góra - jeden z najpopularniejszych zabytków Dolnego Śląska i unikat w skali Europy - uznawana za największą górską twierdzę Starego Kontynentu

6. Sztolnie Walimskie Kompleks Rzeczka - tutaj można dotknąć tajemnicy! To jeden z 7 podziemnych kompleksów “Riese”, które w Górach Sowich podczas II wojny światowej wybudowali Niemcy

7. Podziemne Miasto Osówka - czyli podziemia projektu Riese

8. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, który tworzy 11 zrewitalizowanych budynków, stanowiących w przeszłości wałbrzyską Kopalnię Węgla Kamiennego „Julia”

9. Geopark w Krobicy

Podlaski Szlak Tatarski

Promuje kulturę i historię Tatarów Polskich, którzy w XVII wieku osiedlili się na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Król Jan III Sobieski w zamian za zaległy żołd przekazał żołnierzom tatarskim cztery wsie: Bohoniki, Drahle, Kruszyniany i Malawicze. Potomkowie Polskich Tatarów mieszkają w tych rejonach po dziś dzień. Szlak Tatarski to przepiękne malownicze meczety, wyjątkowa kuchnia regionalna i tatarska oraz piękne krajobrazy. 

Szlak Tatarski Mały: 

 • długość szlaku: 19 km; 
 • przebieg: Kruszyniany, Józefowo, Królowe Stojło i Waliły-Stacja.

Szlak Tatarski Duży: 

 • wiedzie wśród wzgórz i folwarków tatarskich
 • długość szlaku: 57 km
 • przebieg szlaku: Sokółka – Bohoniki – Stara Kamionka – Wierzchlesie – Talkowszczyzna – Nowa Świdziałówka – Nietupa – Kruszyniany

Muzeum Wsi Mazowieckiej, Skansen w Sierpcu 

Jak żyło się przed laty? Jak wyglądał wystrój wiejskich zabudowań? Jak wyglądało rozmieszczenie budynków w tradycyjnej wsi rzędowej? Odpowiedzi na te i inne powiązane tematycznie pytania otrzymacie w skansenie w Sierpcu. Translokowano tutaj 80 obiektów małej i dużej architektury. Znajdziecie tutaj zagrody włościańskie i samodzielne zespoły architektoniczne: 

 • zespół karczemny z karczmą z Sochocina, 
 • zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym oraz zrekonstruowanym budynkiem dworu z Bojanowa, 
 • Dwór z Uniszek Zawadzkich z parkiem krajobrazowym, 
 • XVIII-wieczny kościół z dzwonnicą.

Tutaj czas stanął w miejscu. Z historią stajemy twarzą w twarz. Wycieczka w to miejsce to doskonały wstęp do rozmowy z dziećmi o tradycjach i wiejskim folklorze. 

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej 

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej to 30 rezydencji najświetniejszych rodów europejskich położonych w samym sercu Sudetów, w otoczeniu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz dwóch Parków Krajobrazowych – Rudawskiego i Doliny Bobru. Urokliwe wieże, zamki, dwory i pałace reprezentujące styl renesansowy i barokowy w większości posiadają status Pomników Historii Prezydenta RP, co świadczy o ich istotnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturalnego Polski. 

Na liście pałaców i parków krajobrazowych znajdują się m.in. Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Dębowy w Karpnikach, Pałac Smyrna w Kowarach, Pałac w Ciszycy- Kowary, Pałac i Dom Wdowy w Łomnicy, Pałac w Miłkowie, Dwór w Mniszkowie, Pałac Królewski w Mysłakowicach czy Pałac w Pakoszowie. 

 • położenie: obszar całej Kotliny Jeleniogórskiej 
 • trasy: rowerowe, piesze i samochodowe   

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć tego, pozwalającego zapoznać się z pięknem Mazur, szlaku. 

 • Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to najpopularniejszy i najpiękniejszy szlak żeglugowy północno-wschodniej Polski, który mierząc w linii prostej, ma długość 111 km. 
 • Jeśli chcesz podziwiać piękno Mazur z pokładu jachtu, a nie należysz do doświadczonych żeglarzy, koniecznie zaproś na wycieczkę kogoś znajomego, kto ma większe żeglarskie doświadczenie. Szlak w sezonie bywa zatłoczony i manewrowanie między łódkami wymaga wprawy. 
 • Trasa: Jezioro Brzezolasek (okolice miasta Pisz) - Jezioro Nidzkie - Jezioro Bełdany - Jezioro Mikołajskie - Jezioro Tałty - Kanały Szymoncki i Tałtowski - Jezioro Tałtowisko - Jezioro Szymońskie - Jagodne - Jezioro Boczne - kanał Kula - Niegocin - kanał Węgorzewski
 • Przepłynięcie trasy trwa około 7-10 dni; 2 tygodnie powinny wystarczyć na spokojne zwiedzanie, podziwianie przyrody i wczucie się w lokalny klimat.

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się