Szwecja - wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem

16 października 2019
Szwecja - wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem

Szwecja, piąty co do wielkości kraj Europy, to przede wszystkim niesamowita przyroda: góry, lodowce, jeziora, postrzępiona linia brzegowa i wyspy liczone w setkach tysięcy. Wcześniej pisaliśmy już o wyprawie do Norwegii, teraz pora na kolejny kraj Skandynawii. O czym warto wiedzieć przed wyjazdem do Szwecji?

Dla kogo?

Szwecja to kraj dla miłośników przyrody w stanie czystym. Tu można ładować wewnętrzne akumulatory i prawdziwie odpocząć - z dala od cywilizacji, pośpiechu, rozkoszując się ciszą i otwartą przestrzenią. 

Szwecja tereny górskie
Linia brzegowa przy zachodnim wybrzeżu Szwecji
Port w Szwecji

Zainteresowani ośrodkami miejskimi, kulturą i architekturą też nie będą narzekać - czeka piękny Sztokholm, Göteborg, Malmö i tętniący życiem, uniwersytecki Lund. 

Panorama Sztokholmu

Można też obrać kierunek na największą bałtycką wyspę Gotlandię lub skierować się do Uppsali, z charakterystyczną średniowieczną zabudową.

Szwecja. Gotland, największa wyspa Bałtyku

Kiedy jechać do Szwecji?

Klimat

Klimat południa Szwecji łagodzi ciepły Prąd Zatokowy, dzięki czemu mimo położenia dość daleko na północ klimat nie jest tak surowy jak mogłoby się wydawać. Średnia temperatura w lipcu to +15° do 17°C, a w styczniu to +1°C. Na południu Szwecji klimat jest więc całkiem podobny do tego na naszym wybrzeżu. Pogoda potrafi zmieniać się bardzo szybko, a temperatura w ciągu kilku godzin może spaść o kilka do nawet kilkunastu stopni. W środkowej i południowej Szwecji zimy są krótkie i dość chłodne

Im dalej na północ klimat chłodniejszy. Lato jest krótkie i chłodne. Średnia temperatura latem na północy kraju to  od +10° do 11°C. Zimy są mroźne i surowe, a średnia temperatura dochodzi do -14°C.

Zorza

W Szwecji może ziścić się także marzenie o zobaczeniu zorzy polarnej. Najlepiej przyjechać między październikiem i marcem. W okolicach Kiruny, najbardziej wysuniętego na północ miasta z lotniskiem, oraz jeziora Torneträsk w Parku Narodowym Abisko stwarzają najlepsze warunki do obserwacji tego niezwykłego świetlnego spektaklu.

Zorza polarna w Szwecji

Wiosna i lato

  • czas od maja do lipca, gdy dni są najdłuższe, warto do Szwecji wykorzystać na zwiedzanie i podziwianie piękna szwedzkiego krajobrazu oraz wszelkiego rodzaju outdoorową aktywność: trekking, wędkarstwo, żeglowanie. Warto wykorzystać także bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę rowerową
  • niedaleko Gotlandii, na niewielkiej wyspie Faro, do śmierci mieszkał wybitny szwedzki reżyser Ingmar Bergman. Co roku w czerwcu organizowany jest tygodniowy Festiwal "The Bergman Week", który jest nie lada gratką dla miłośników kina.
  • czerwiec i lipiec warto wykorzystać na wypoczynek nad morzem czy kąpiele w małych zatoczkach i jeziorach

Jesień

Wrześniowe babie lato kusi feerią barw. Nadal można zwiedzać i oddawać się outdoorowym aktywnościom, choć pogoda potrafi być nieprzewidywalna - w drugiej połowie września mogą pojawić się nawet opady śniegu.

Zima

W sezonie zimowym dni są krótkie, to jednak nie przeszkadza szaleć na szwedzkich stokach narciarskich. Rejon Åre w Górach Skandynawskich w środkowej części Szwecji to narciarskie Eldorado. Znajdziesz tam około 30 wyciągów i ponad 75 km nartostrad. 

Hemavan, narty w Szwecji
Zima w Szwecji to raj dla narciarzy
Narciarski rejon Åre, Szwecja

I jeszcze gratka dla miłośników niecodziennych atrakcji turystycznych. Od grudnia do kwietnia można przenocować w lodowym hotelu w miejscowości Jukkasjärvi w gminie Kiruna.

Jak dojechać?

Samochód i prom

Jeśli nastawiasz się na wycieczkę krajoznawczą najoptymalniejszym wyborem będzie dojazd do Gdańska samochodem i przeprawa promowa do Karlskrony. 

Transport do Szwecji. Prom w porcie w Rostocku.

Samolot

Do Szwecji dolecisz bezpośrednio z Warszawy, Katowic, Krakowa i Gdańska. Loty obsługuje m.in. węgierskie tanie linie lotnicze WizzAir, polski LOT, Ryanair oraz szereg innych przewoźników: SAS, Aeroflot, Aerosvit, Air Berlin, Air Baltic, Air France, Austrian Airlines, British Airways, Blue1, Czech Airlines, Delta, easyJet, Finnair, Germanwings, Iberia, KLM, Lufthansa, Malev, Swiss, Norwegian, TUIfly, Skyways, Turkish Airlines.

Jak podróżować po kraju?

Samochód

97% powierzchni kraju pozostaje niezamieszkane, a skupiska ludności znajdują się głównie w kilku większych ośrodkach miejskich. Pokonywanie dużych odległości bez własnego środka transportu może być kłopotliwe. Ceniącym niezależność polecamy oczywiście samochód - własny lub wynajęty na miejscu. 

  • ograniczenia prędkości na drogach: autostrady - 100/120 km/godz., drogi - 70/90 km/godz., teren zabudowany - 40/60 km/godz.
  • duże niebezpieczeństwo na drogach stwarza dzika zwierzyna, zwłaszcza łosie. Warto stosować się do ograniczeń prędkości, nie tylko by nie zwiększać zagrożenia kolizji z dziczyzną ale także by nie narazić się na niemałe mandaty
  • od 1 grudnia do 31 marca każdy samochód ma obowiązek posiadania zimowych opon.
Most nad Sundem (Oresund) łączący Danię ze Szwecją

Zwiedzanie Szwecji samochodem warto połączyć także z wizytą w Danii. Kopenhagę ze szwedzkim Malmö łączy mający blisko 8 km długości Most nad Sundem czyli Öresund.

Alternatywne środki komunikacji w Szwecji

Poza samochodem alternatywą są:

  • koleje szwedzkie SJ, jednak bilety bywają dość drogie i warto kupować je z wyprzedzeniem i szukać promocji. 
  • autobusy regionalne - mimo że podróżowanie autobusem zajmuje sporo czasu, ale ceny za przejazd w ramach całego regionu mogą być bardzo opłacalne, np. Skånetrafiken obsługuje wszystkie połączenia pomiędzy wszystkimi dużymi miastami: Malmö, Lund, czy Helsingoborg. 
  • prywatni przewoźnicy np. Nettbuss, FlixBus czy Swedbuss
  • carpooling - szwedzkim odpowiednikiem BlaBlaCara jest szwedzki GoMore, gdzie możesz przeszukiwać tysiące różnorodnych ofert - od krótkich tras, dojazdu do największych miast po długie trasy przez pół kraju
  • samolot - przemieszczanie się wewnątrz Szwecji samolotem? Dlaczego nie? Do wyboru masz lotniska w Malmö (MMX), Lulea (LLA), dwa w Göteborgu: Göteborg-City (GSE) i Göteborg-Landvetter (GOT) oraz cztery w Sztokholmie: Sztokholm Bromma (BMA)Sztokholm Arlanda (ARN), Sztokholm Skavsta (NYO) i Sztokholm Vasteras (VST).

Gdzie spać?

Namiot

Szwedzi traktują naturę jako zasób i dlatego też uważają, że ma być dostępna dla każdego bez ograniczeń. Zgodnie z zasadami "Starego Prawa" jako turysta możesz więc rozbić namiot, tam gdzie ci się podoba, nawet na prywatnej nieogrodzonej posesji. Pamiętaj jednak, że miejsce gdzie biwakujesz powinieneś pozostawić w odpowiednim stanie - nie śmieć, nie niszcz bezmyślnie zieleni - mówiąc w skrócie: zostaw je w takim stanie, w jakim je zastałeś.

Wyjazd od namioty do Szwecji

Nie można rozbijać namiotu na polach uprawnych, w odległości bliższej niż 150 m od zabudowań mieszkalnych lub gdy swoją obecnością będziesz zakłócał spokój i naruszał prywatność właściciela gruntu. W lasach i ich pobliżu pomiędzy 15 kwietnia a 15 września nie wolno rozpalać ognisk. Pamiętaj też, że inne zasady mogą dotyczyć obszarów parków narodowych czy rezerwatów przyrody.

Oferty noclegów

Noclegów warto też szukać przez Booking, Airbnb a nawet Groupon. Warto przemyśleć także opcję CouchSurfingu, gdyż w Szwecji działa on dość dobrze. Jeden nocleg odpadnie jeśli postawisz na kryssning, czyli wycieczkę promową, która trwa od jednego wieczora do godzin wieczornych dnia następnego. Ten pomysł na jeszcze jedną fajną zaletę: strefę tax free. 

Zniżki na kilkaset miejsc noclegowych gwarantuje posiadanie karty STF wydawanej członkom Svenska Turistföreningen, czyli Szwedzkiego Biura Turystycznego. Dla turystów oznacza to spore zniżki we wszystkich ośrodkach należących lub współpracujących z STF.

Ciekawostki o Szwecji

1. Waluta: Korona szwedzka (SEK) 

  • 1 Korona szwedzka = 0,40 zł 
  • 100 Koron szwedzkich = 39,78 zł

2. Szwecja dąży do tego aby wszelkiego rodzaju płatności dokonywane były bezgotówkowo. Kartą zapłacisz praktycznie wszędzie. Warto przed wyjazdem sprawdzić w banku jakie prowizje masz ustawione dla transakcji za granicą.

Panorama Szwecji z lotu ptaka

3. Ceny są dużo wyższe niż w Polsce. Dotyczy to głównie jedzenia a zwłaszcza mięsa. Niemało kosztuje też naprawa u mechanika, dlatego zanim wyruszysz w podróż koniecznie sprawdź najbardziej awaryjne systemy w twoim aucie, by uniknąć przykrej niespodzianki.

4. Zakupy: restauracje są bardzo drogie. Żywność warto kupować w... Lidlu - ceny zbliżone są do tych w Polsce.

5. Ceny usług medycznych w Szwecji są wysokie. Warto więc przed wyjazdem wyrobić kartę EKUZ.

6. Szwedzkie lagom to nic innego jak szwedzki sposób na życie zakładający dążenie do harmonii, równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, stronienie od skrajności, cieszenie z drobiazgów, z tego co tu i teraz. To także brak pośpiechu i wyluzowanie, co nas, niecierpliwych turystów może początkowo irytować. Warto jednak pamiętać, kto do kogo przyjeżdża i nie wymuszać "zachodnioeuropejskich standardów". 

7. W Szwecji bez obaw można pić wodę z kranu. Jest czysta, bezpieczna dla zdrowia i do tego smaczniejsza od tej butelkowanej.

Wszystko co warto wiedzieć planując wyprawę do Norwegii
Czytaj dalej →

Zdjęcia :Pixabay, Unsplash

Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się