Trail ma SENSE! Dlaczego wybieramy bieganie w terenie?

Trail ma SENSE! Dlaczego wybieramy bieganie w terenie?

O tym, że od kilku lat trwa moda na bieganie nie trzeba nikogo przekonywać. W ciągu ostatnich lat do kalendarza biegowych imprez dołączały nowe biegi na niespotykaną do tej pory skalę. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że niemal każda gmina w Polsce organizuje swój bieg. Po kilku latach tej tendencji wyraźnie widać, że część biegaczy amatorów znudzona asfaltem i monotonią biegania w mieście postanowiła szukać nowych wyzwań. Zaczęliśmy biegać w terenie.

Co takiego powoduje, że co raz częściej biegamy w terenie? Czy trening w terenie przynosi więcej korzyści niż bieganie po asfalcie.

Nie ma znaczenia czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem czy biegasz od kilku lat. Pamiętaj, że bieganie w terenie to nie jest jednorazowa przygoda. Bieganie w terenie pochłania bez reszty, a często staje się pasją, wymaga więcej energii, ale potrafi niesamowicie naładować akumulatory - daje wielką ochotę na życie. Można zacząć zupełnie naturalnie: spróbujcie poruszać się w swoich parkach czy podmiejskich lasach, a zobaczycie jak szybko zapragniecie poruszać się w górach.

Zmienność

Bieganie po płaskim często po jakimś czasie oznacza realizowanie monotonnego planu treningowego i próbę walki o kolejne życiówki. Skoncentrowane jest głównie na bieganiu po asfaltowej powierzchni w możliwie płaskim terenie. Ścieżki trailowe, góry to jedna wielka zmienność, która czyni każdy trening innym. Zupełnie inaczej się angażujemy. Nasze ciało i organizm musi się nauczyć zmienności tempa, zupełnie innej płaszczyzny ruchu, innego kroku biegowego czy dodatkowych obciążeń wynikających z treningu w terenie (w góry często zabieramy biegowy plecak z odpowiednim zapasem wody, suplementów, kurtką czy choćby folią NRC). Bardzo trudno biegać ze stałą prędkością nie tylko ze względu na zmienność terenu. Na szlaku spotykamy często powalone drzewa, kładki, wystające korzenie, które musimy umiejętnie pokonać. Z drugiej strony nasz organizm jest cały czas pobudzony i skoncentrowany,  a sam trening staje się przygodą i mija naprawdę szybko. Zupełnie inaczej pracuje nam również głowa. Trening to nie tylko pokonanie założonego dystansu, ale często wymagających zbiegów czy ciężkich podejść. W czasie takiego treningu musimy przełamywać nasze słabości, pokonywać nasze humory przy jednocześnie większej koncentracji. Tu nie ma miejsca na rutynę, a to przecież jeden z większych powodów spadku chęci i motywacji biegaczy do biegania. 

Zdrowsze budowanie formy

To, że trening na asfalcie niesie ze sobą ryzyko kontuzji, zwłaszcza dla osób, których zdrowie nie jest w idealnym stanie, wiadomo nie od dziś. Nie jest tajemnicą, że nasze kręgosłupy, stawy, kolana jeśli mogłyby wybierać, preferowałyby inną nawierzchnię do biegania.  Bieganie w terenie jest pod tym względem mniej kontuzjogenne. Co więcej bieganie w terenie przynosi bardzo dużo treningowych korzyści. Nawet najlepsi na świecie biegacze uliczni starają się wplatać w swoje treningi crossy lub trening górski. 

Z pewnością słyszeliście pojęcie siły biegowej. To element treningu, który pozwala nam na wzmocnienie naszych mięśni poprzez ćwiczenia typu: skipy, wieloskoki, przysiady. Tego typu trening powinien być wplatany do naszych aktywności. W przypadku kiedy biegamy w terenie te elementy siły biegowej wykonują się jakby przy okazji. Urozmaicony teren: zbiegi, podbiegi, nierówności czy inne naturalne przeszkody spotykane na trasie powoduje, że nasze mięśnie pracują wydajniej, co w perspektywie czasu zwiększa naszą siłę i wytrzymałość mięśniową.

Bieganie w terenie to nie tylko poprawa siły biegowej. Górskie trening służy również budowaniu sprawności. Nic tak nie pobudza naszego ciała i naszych mięśni do zmiennej pracy bardziej niż urozmaicony teren. Trailowe ścieżki, różnorodność terenu zmuszą nasz organizm do większego wykorzystania mięśni, które bywają zaniedbane przy jednostajnym bieganiu. Z pewnością poczujecie swoją pierwszą górską wycieczkę biegowa, ale w ten sposób jesteśmy w stanie niwelować podatność naszych mięśni na kontuzję

Wiadomo, że bieganie w górach narzuca nam wolniejsze tempo (poza zbiegami) dlatego większość naszej aktywności jest wykonywana w tempie tlenowym. Nic tak nie buduje naszej wytrzymałości oddechowej jak dłuższe wybieganie po górach w spokojnym tempie. Wreszcie dynamika, zwrotność czy szybkość. Pisaliśmy już, że bieganie w terenie to niemal nieustanna koncentracja. Górski trening to każdorazowa przygoda i odpowiednia reakcja na deniwelacje terenu, naturalne przeszkody jak powalone drzewa, nierówności, błoto, śnieg. Musimy być cały czas przygotowani na ewentualne podskoki, zmianę intensywności i długości naszego kroku. Takie warunki to doskonały trening na odpowiednie budowanie i wyostrzenie wymienionych wyżej cech.

Korzyści estetyczne

Kto z nas nie chciałby na co dzień obcować z przyrodą, a za drzwiami swojego domu nie mieć możliwości wbiegnięcia do lasu. Wiadomo, że nie zawsze możemy korzystać w pełni z tego co oferuję nam natura. Ale już trening w parku czy lesie pozwala nam odetchnąć od całego miastowego zgiełku, gwarantuje nam z pewnością więcej wrażeń. Górskie ścieżki stwarzają jeszcze więcej niesamowitych możliwości. Nie przeszkodzi nam już czerwone światło, samochodowe hałasy. To jak będzie wyglądał nasz trening, na jakie szlaki się zdecydujemy, ile przewyższeń będziemy chcieli pokonać zależy tylko od nas. A na koniec nasz wysiłek nie tylko poprawi nasze zdrowie i kondycję, ale przede wszystkim pozwoli cieszyć się fantastycznymi widokami.

Bieganie w terenie to zupełnie inny rodzaj aktywności, to naprawdę bardzo wydajne spożytkowanie naszego czasu. Relaks, poprawa kondycji czy budowanie odpowiedniej formy, a to wszystko bez monotonii i w fantastycznych okolicznościach przyrody. Daj się skusić! 

Z pewnością bieganie w urozmaiconym terenie wiąże się z doborem odpowiedniego obuwia. My zdecydowaliśmy się zwrócić uwagę na propozycję firmy Salomon, francuskiego producenta obuwia i odzieży sportowej. Ci którzy znają produkty Salomona, wiedzą, że wiosna należy do produktów z kolekcji Sense Collection. Przypominamy w skrócie DNA tych produktów. Sense to kolekcja produktów przeznaczonych do użytkowania w przestrzeni miejskiej oraz do aktywności na świeżym powietrzu. Opracowane zostały do wykorzystania w każdym terenie: miasto, park, las, szlaki górskie. Kolekcja produktów Sense jest adresowana do biegaczy na każdym poziomie - od początkujących do zaawansowanych. W sezonie wiosenno-letnim 2021 Salomon udoskonalił  swoje najnowsze modele butów Sense Flow i Sense Feel  które są idealną propozycją na rozpoczęcie przygody z biegami w terenie:. Przyjrzyjmy się każdemu z modeli.


Wielu konsumentów mieszkających w miastach chce zacząć sporadycznie biegać w terenie. Potrzebują uniwersalnego obuwia, które zapewni im wygodę i ochronę podczas wielu aktywności na świeżym powietrzu, ale tez będzie mieć swobodny, miejski styl. Odpowiedzią na takie potrzeby są właśnie modele Sense Flow 2 i Sense Feel 2

Obydwa modele świetnie nadają się do różnorodnych aktywności na świeżym powietrzu. Obydwa cechują się komfortem przypominającym chodzenie w skarpetkach oraz dobrą amortyzacją. W obydwu zastosowano technologię Quicklace (system wiązania umożliwiający szybkie, łatwe i pewne zasznurowanie buta, w wyniku czego sznurówki nigdy się nie rozwiążą ani nie poluzują)  i contragrip (specjalna podeszwa wykonana z najbardziej trwałego materiału, z bieżnikiem doskonale sprawdzającym się na powierzchniach zarówno twardych i gładkich, jak i miękkich i luźnych). Główną różnice między modelami Flow a Feel stanowi cholewka buta. W modelu Sense Flow zastosowano więcej rozwiązań poprawiających osiągi jak choćby system SensiFit odpowiadający za lepszym trzymaniem stopy.

To jak, z kim się widzimy w terenie?



Aktywna Redakcja

Jako że nosi nas nieustannie, a głowę mamy pełną pomysłów nie wyobrażamy sobie, by od czasu do czasu do materiałów nie dodać czegoś od siebie. W roli głosu redakcyjnego będziemy zadawać pytania, robić wywiady z inspirującymi ludźmi, informować o ciekawych eventach i tworzyć treści przy współpracy ze specjalistami z danej dyscypliny. Mówiąc krótko: uwielbiamy inspirować, motywować, trenować, zatem możecie mieć pewność, że będzie się działo.

Mogą Ci się spodobać

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się